Firma Agfa poinformowała o rozpoczęciu testów eksploatacyjnych (tzw. testów beta) bezodczynnikowej płyty termicznej, mającej trafić na rynek w tym roku przed majowymi targami Drupa.

Azura - aluminiowa płyta, której nie wywołuje się chemicznie, lecz mechanicznie, uzyskując metodą termiczną obraz o wysokiej jakości - to odpowiedź na zapotrzebowanie użytkowników na czystsze i bardziej niezawodne produkty.

Podobnie jak oparte na tej samej, sprawdzonej technologii płyty Agfa :Thermolite Plus, płyta :Azura nie wymaga wymywania, odznacza się szerokim zakresem tolerancji na czas ekspozycji i typ maszyny drukującej oraz wytrzymuje nakłady dochodzące do 100 000 odbitek.

Podczas gdy zwykłą płytę termiczną po naświetleniu trzeba wywołać chemicznie, aby ujawnić ukryty obraz i zamienić go na obraz litograficzny, uzyskanie widocznego obrazu na płycie :Azura wymaga jedynie usunięcia gumą obszarów niedrukujących. Płyta jest niezwykle odporna na uszkodzenia, które mogą powstać w drukarni.

"Dzięki rozmowom z drukarzami, które pozwoliły nam zrozumieć ich potrzeby, postanowiliśmy wprowadzić pierwsze praktyczne bezodczynnikowe rozwiązanie, spełniające większość oczekiwań naszych użytkowników. Jednocześnie nowa technologia otwiera drogę ku płycie, która naprawdę nie będzie wymagała wywoływania" - powiedział Theo De Keersmaecker, dyrektor działu systemów CtP firmy Agfa. ":Azura oferuje wysoki poziom spójności obrazu i doskonały kontrast. Jest to kolejny krok na drodze do celu, jakim będzie płyta całkowicie obywająca się bez obróbki".

Płyty :Azura zapewniają uzyskanie obrazu o wysokiej jakości (umożliwiają odwzorowanie na płycie punktu rastra od 2-98%). Mogą być stosowane w drukarniach o przeciętnej wydajności (maksymalnie 8 000 m2 rocznie) i maksymalnym formacie B1 (2-, 4- i 8-up). Ich zaletami są nieszkodliwość dla środowiska oraz niski całkowity koszt eksploatacji.

Podczas targów Drupa 2004 Agfa zaprezentuje swoje rozwiązania i usługi w hali 06 na stoisku D27.


Źródło: ''