Szwedzki potentat opakowaniowy Tetra Pak po wykryciu w Europie w wybranych produktach mlecznych Nestle dla niemowląt substancji chemicznych, które przeniknęły z opakowań kartonowych do mleka przedsięwziął poważne kroki zabezpieczające.

Nestle było zmuszone do wycofania całych partii mleka dla niemowląt z Włoch, Francji, Hiszpanii i Portugalii po wykazaniu że przeniknęły minimalne ilości substancji chemicznej użytej w atramencie druku na opakowaniach do mleka.

Substancja, która przedostała się do mleka dla niemowląt i dzieci z opakowań nazywa się IsopropilThioXantone (ITX) i choć zapewniono, że nie stanowi ona żadnego zagrożenia, w ciągu kilku dni ze sklepów, hurtowni i aptek we Włoszech wycofano 30 milionów litrów mleka dla dzieci firmy Nestle oraz podobne produkty Milupa. W niemal wszystkich znaleziono śladowe ilości barwnika.

Okazało się, że obie firmy sprzedają swe produkty w opakowaniach najsłynniejszej firmy, specjalizującej się w ich produkcji - Tetra Pak. Dlatego badaniom poddano inne artykuły w nie opakowane. Według stowarzyszenia konsumentów Altroconsumo, stwierdzono obecność ITX w 9 z 25 próbek różnych soków owocowych, mleka UHT i śmietany.

W całostronicowych ogłoszeniach, zamieszczonych w gazetach firma Tetra Pak poinformowała włoskich konsumentów, że "w związku z alarmem, podniesionym we Włoszech po odkryciu substancji ITX na niektórych produktach mlecznych dla dzieci, mimo potwierdzenia przez Europejską Agencję do Spraw Bezpieczeństwa Żywności, iż nie jest ona trująca, w Italii, podobnie, jak w innych państwach Europy, wstrzymano produkcję opakowań z systemem drukowania przy użyciu ITX".

Źródło: Packaging Digest
Źródło: ''

Komentarze

  • koniecznośc powrotu do opakowań szklanych

    Niestety prawda jest opakowania tzw.złożone moga byc niebezpieczne i dostanie sie składników drukarskich do spozywanych produktów jest niedopuszczalne. Dlatego nalezy wrócic do opakowan szklanych wielorazowych, które sa tańsze jak równiez nie zatuwaja środowiska naturalnego przez skłądowanie. Szkło jako minerał naturalny ma wilorotne zastosowanie a stłuczka szklana możę miec zastosowanie w innych dziedzinach gospodarki i by pełnowartosciowym surowcem w budownictwie i drogownictwie - zapraszam do opracowań patentowych:http://odpady.admex.net/archiwum.htm Życe miłego dnia z poważaniem Tadeusz Gralicki