Tetra Pak planuje zainwestować w Rosji około 100 mln EURO. Pieniądze maja zostać przeznaczone na budowę nowych zakładów produkcyjnych w mieście Lobnya w Regionie Moskiewskim.

Roczna produkcja zakładów ma wynieść 4 miliardy jednostek opakowaniowych. Zakłady te będą największe w Rosji oraz w całym regionie Wspólnoty Niezależnych Państw. Oddział Rosyjski i Białoruski tej firmy - ZAO Tetra Pak został utworzony w 1994 roku. W 2004 roku ZAO Tetra Pak sprzedał ponad 4.5 miliardów jednostek opakowaniowych.

Oryginalne, czworościenne opakowanie Tetra Pak i maszyna do automatycznego, aseptycznego pakowania ciekłych produktów spożywczych wykorzystująca te opakowania zostały opatentowane przez dr Rubena Rausinga w 1945 r. Początkowo zainteresowanie wynalazkiem było niewielkie. Dopiero po ustanowieniu spółki przez Rubena Rausinga i znanego przedsiębiorcy Erika Wallenberga w 1951 r. o nazwie "AB Tetra Pak" opakowania Rausinga zaczęły się rozpowszechniać, początkowo w Szwecji, potem w Niemczech i innych krajach Europy Zachodniej.

Tetra Pak było początkowo dość małe - rzędu 1/3 litra i zdobyło popularność jako opakowanie do śmietany. W latach '60 XX wieku opanowano technologię aseptycznego pakowania mleka do opakowań o pojemność 1/2 litra. Opakowania te nadal posiadały charakterystyczny kształt czworościanu. Jego wadą była słaba prezentacja towaru na półkach sklepowych i zajmowanie zbyt dużej objętości transportowej i magazynowej, ze względu na to, że opakowania czworościenne jest trudno ułożyć w taki sposób aby między nimi nie było wolnej przestrzeni.

Pod koniec lat '70 XX w. koncern opatentował technologię opakowań litrowych i większych, o kształcie prostopadłościanu, z wystającym "daszkiem" (Tetra brick) a w latach '90 XX w. wprowadzono opakowania "Tetra prism" (prostopadłościan ze ściętymi rogami), które łatwiej było układać na paletach transportowych. W latach '90 wprowadzono opakowania "Tetra wedge" (prostopadłościan, bez "daszka", obecnie najbardziej popularny rodzaj opakowań tego rodzaju) i "Tetra top" - odpowiednik "Tetra wedge" z wygodną zakrętką posiadającą tworzywową spiralę, która przedziurawia opakowanie w momencie odkręcania.

W latach '80 XX i '90 XX w. firma "AB Tetra Pak" rozwinęła się do dużej międzynarodowej grupy kapitałowej o nazwie "Tetra Laval Group", z siedzibą w Szwajcarii, która posiada ponad 50% udziału w światowym rynku opakowań kompozytowych i linii technologicznych do aseptycznego pakowania żywności oraz kosmetyków. Firma działa w 165 krajach na świecie, zatrudnia ponad 20 000 pracowników i osiągnęła w 2004 r. sprzedaż w wysokości 7 525 miliarda EUR.


Źródło: ''