45 artystów spośród 726 uczestników konkursu (66% z nich poniżej 30 lat) wzięło udział we wczorajszej ceremonii wręczenia nagród w konkursie artystycznym KARTON'02.

Uroczystość odbyła się w sali Union Hall we Frankfurcie nad Menem, w Niemczech. Konkurs został zorganizowany i przeprowadzony po raz pierwszy w tym roku przez koncern TetraPak, który wprowadza na rynek niemiecki 7 miliardów sztuk opakowań z laminowanego kartonu.

Główną nagrodę 20 tys. Euro otrzymał kontrowersyjny film "Otwarte" zrealizowany przez studentki hamburskiego Uniwersytetu Sztuk Pięknych. Film przedstawia "voyerystyczne odbicie codziennego rytuału" demonstrując pomyślne i nieudane próby otwarcia "tetrapaku".

Innym śmiałym dziełem artystycznym, które zostało nagrodzone za najlepsze efekty specjalne była praca "(tetra)pak woman" prezentująca powiązanie elementów zamknięć opakowań z damską bielizną. Autorka jest studentką sztuk pięknych w Darmstadt.

Jak widać różnorakie konkursy związane z opakowaniami zyskują na popularności, a kontrowersyjność nagradzanych pomysłów dodaje im pikanterii. Czy ta tendencja zagości i w Polsce ...?
Źródło: ''

Komentarze

  • Odpowiedź

    Za granicą jest dużo więcej konkursów i większe zainteresowanie opakowaniami. Robiłam dyplom z opakowań i pełnej dokumentacji graficznej, na Akademii Sztuk Pięknych w W-wie, ale pracuję jako grafik. Po prostu u nas nie ma zapotrzebowania na opakowania, jeśli jest to małe. Kiedy szukałam pracy, to wiele razy słyszałam -opakowania to niepotrzebne, bo mamy gotowe z zagranicy. Wielka szkoda, bo u nas w Polsce mamy dobre szkoły i dobrych projektantów. Pozostaje mi chyba tylko wyjechać...