Prezes firmy Apple, Tim Cook, chcąc dowiedzieć się więcej na temat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju kryjących się za produkcją tektury Invercote, udał się do lasu w pobliżu szwedzkiej miejscowości Iggesund. Producent tektury, Iggesund Paperboard, należy do grupy spółek z branży leśnej Holmen i przoduje w działaniach na rzecz zrównoważonego rozwoju. Podczas spotkania z Timem Cookiem obecni byli prezes Grupy Holmen, Henrik Sjölund, oraz prezes spółki Iggesund Paperboard, Daniel Peltonen.

Grupa Holmen wielokrotnie figurowała wśród najbardziej ekologicznych firm na świecie ze względu na właściwe zarządzanie zasobami leśnymi będące podstawą tak wysokich notowań. Produkuje ona ponad 30 milionów sadzonek drzew rocznie, spełniając w ten sposób szwedzkie wymagania ustawowe dotyczące uzupełniania zasobów leśnych po wycince. 

- „Wizyta w zapierających dech lasach na północy Szwecji z @IggesundAB, naszymi partnerami dostarczającymi innowacyjnych i ekologicznych opakowań” – tak Cook skomentował swój pobyt w Szwecji na Twitterze.

Prezes Apple zasadził także samodzielnie drzewo w lasach Iggesund, poznając cały proces powstawania opakowania – od zrównoważonego zarządzania lasem aż po gotowy produkt. 

- „Dla Holmen rozpoczęcie działalności od ekologicznego leśnictwa to oczywistość. Uprawiamy drzewa przez 80–90 lat, a drewno wykorzystywane jest do budowy domów. Produkujemy tekturę z papierówki z drewna i wiórów z tartaku. Iggesund to dobry przykład koncernu, który korzystając z zasobów leśnych, w sposób ekologiczny produkuje bioenergię, masę papierową i tekturę. Duże inwestycje rozłożone w czasie oraz zbilansowany system to warunek zrównoważonego łańcucha wartości. Koncern Iggesund oszczędza 0,7 mln ton CO2” - komentuje prezes Grupy Holmen, Henrik Sjölund.

Invercote, materiał stosowany m.in. w opakowaniach produktów Apple, pochodzi z fabryki w Iggesund i jej dobrze zarządzanych lasów. 

– „Uprawiamy szwedzkie lasy i dbamy o nie w sposób tradycyjny i zrównoważony od ponad 400 lat. Wszystko zaczyna się od długoterminowego zrównoważonego leśnictwa. Dla nas działanie w sposób przyjazny dla klimatu jest naturalne i oparte na łańcuchu wartości, gdzie każdy etap jest równie ważny" – podsumował prezes Grupy Holmen, Henrik Sjölund.

Za współpracą pomiędzy Iggesund i Apple kryje się szczególna historia. To legendarny założyciel i były prezes spółki Apple, Steve Jobs, zdecydował, że dostawcą materiału do opakowań produktów Apple będzie Iggesund. Pracownicy podróżowali po całym świecie i gromadzili najróżniejsze materiały. Kiedy ich próbki zostały później zaprezentowane w siedzibie głównej w Cupertino, Jobs wskazał na tekturę z Iggesund i powiedział: „Chcemy tę”. 

Tim Cook z firmy Apple sadzi drzewa w Iggesund w uznaniu dla działań Grupy Holmen na rzecz ochrony klimatu

Johan Granås i Christian Wisén z Iggesund Paperboard przedstawiają prezesowi firmy Apple, Timowi Cookowi, wymagania jakościowe podczas jego wizyty w Iggesund 


Tim Cook z firmy Apple sadzi drzewa w Iggesund w uznaniu dla działań Grupy Holmen na rzecz ochrony klimatu

Prezes firmy Apple, Tim Cook, próbuje swych sił podczas ręcznego sadzenia drzew w towarzystwie Johana Granåsa, dyrektora ds. zrównoważonego rozwoju w Iggesund Paperboard oraz Henrika Sjölunda, prezesa Grupy Holmen


Iggesund

Iggesund Karton jest częścią szwedzkiej grupy przemysłowej Holmen, jednego z największych na świecie 100 najbardziej zrównoważonych firm notowanych na indeksie Global Compact ONZ. Obroty Iggesund to ponad 500 mln €, a flagowy produkt Invercote jest sprzedawany w ponad 100 krajach. Firma posiada dwie rodziny marek, Invercote i Incada, oba umieszczone na wysokiej półce w swoich segmentach. Od 2010 Iggesund zainwestował ponad 380 mln € w celu zwiększenia ich efektywności energetycznej i redukcji emisji z jego produkcji.

Iggesund i Grupa Holmen zgłasza całą swoją emisję dwutlenku węgla do Carbon Disclosure Project. Dane środowiskowe stanowią integralną część sprawozdania rocznego, które są zgodne z Global Reporting Initiative (raportowanie zrównoważonego rozwoju). Iggesund powstała jako huta stali w 1685 roku, a od ponad 50 lat produkuje tektury. Dwa zakłady, w północnej Szwecji i północnej Anglii zatrudniają 1500 osób.

 

Źródło: Iggesund Paperboard