Nie od dziś wiadomo, jak szkodliwe są dla środowiska torebki foliowe. Czy istnieje alternatywa dla sklepowych reklamówek? Era toreb biodegradowalnych okazała się mało skuteczna i równie szkodliwa. Znamy jednak opakowanie, które rozkłada się nieporównywalnie szybciej niż folia.

Torebka foliowa kontra karton

Choć Parlament Europejski ograniczył stosowanie foliówek o grubości 50 mikronów to nadal 90% tego rodzaju opakowań ląduje na ulicy. Torebki foliowe przeznaczone są z reguły do celów zakupowych. Można określić, że średnio używane są one przez 12 minut – w drodzę ze sklepu do domu. Torebki foliowe z biegiem lat zmieniają się pod kątem użytkownika. Pomysłów padło już wiele, od torebek biodegradowalnych, przez torebki lniane, worki na kapcie przerobione na zakupy, aż do torebek z glonów. Żaden z nich jednak nie przyjął się tak dobrze, jak zwykła foliowa reklamówka. Głównym minusem dla środowiska jest długotrwaly rozkład folii - około100-400 lat. Jest to znaczne zderzenie przy użyciu trwającym średnio 12 minut. Choć folia to bardzo wdzięczny materiał do przetwarzania termicznego w spalarniach odpadów czy do recyklingu, większość ludzi nie posiada wypracowanych nawyków segregacji odpadów. 

Nowoczesnym, a zarazem bardzo ekologicznym rozwiązaniem jest używanie opwakowań kartonowych. Karton w zależności od swojego składu, rozkłada się średnio od roku do 10 lat. W porównaniu z folią można go uznać za bardzo ekologiczny materiał. Ponadto pudełko kartonowe może spędzić w naszych dłoniach znacznie więcej czasu, niż worek foliowy. Można nawet stwierdzić, że karton wykorzystać będziemy mogli do wielu innych rzeczy. Ze względu na to, jak łatwo się go składa i rozkłada, nie będziemy mieli też probloemów z recyklingiem tego materiału. Ponadto każde pudełko możemy spersonalizować, chociażby opisując to co w nim składujemy. Ostatnio bardzo modnym typem kartonu jest reuse box, na którym możemy nadrukować ulubiony cytat, zdanie czy sentencje. Takie pudła tekturowe możemy kupić w sepcjalnych sklepach , a ich producenci przeznaczają 1 zł z każdej sztuki na cele charytatywne. Karton może też zostać wykorzystany podczas zakupowego szlaeństwa. Reuse box sklepowe bez problemu zmieszczą się do wózka, a następnie do bagażnika samochodu. Ten rodzaj pudełka posiada także mocne dno, solidne i wygodne rączki oraz zamknięcie. Takie funkcje pozwalają na bezpieczne i sprawne przenoszenie nawet ciężkich zakupów. 

Kartonowe pudełka są idealnym materiałem do odzysku, przetwarzania i wszystkich tych cudownych rzeczy, które pozwalają na racjonalne zagospodarowanie odpadów. Ponadto jest też bardzo dobrym narzędziem do transportu różnych rzeczy do punktów selektywnej zbiórki. Od tonerów, przez baterie, po makulatuę. Wszystkie te odpady muszą być dobrze zabezpieczone podczas przewozu. Pudełko Reuse box jest ciekawym rozwiązaniem, ale dla wielu osób na pewno nadal zwykła foliówka będzie najwygodniejsza. Najistotniejszy jest jednak fakt, że powstaje coraz więcej inicjatyw lub produktów związanych z ekologią i dbałością o nasze środowisko.