Firma FlexLink Systems specjalizująca się w zakresie systemu przepływów produktów nagrodzona została Złotym Medalem Międzynarodowych Targów Poznańskich za modułowy napędzany przenośnik typu EM z łańcuchem transportującym.

Wręczenie nagród miało miejsce podczas Międzynarodowego Salonu Techniki Pakowania
i Logistyki TAROPAK 2002.
Nowy produkt FlexLink został doceniony za modułowość i ograniczenie liczby komponentów, łatwość projektowania instalacji, niezwykle krótki – jak na polskie warunki – czas dostawy, prosty system zamówień produktu, a także za atrakcyjne walory wizualne (nagroda "The iF Design Award 2002").
Najważniejszą jednak cechą charakteryzującą przenośnik typu EM jest przede wszystkim krótki czas zwrotu inwestycji.

Geneza produktu
Zasadniczą część kosztów niedużych systemów do przenoszenia produktów pochłaniała rutynowa praca handlowców i inżynierów.
Klient zmuszony jest zazwyczaj czekać na swoje rozwiązanie projektowe w kolejce wraz ze skomplikowanymi, wymagającymi czasu projektami. Dążąc do minimalizacji oczekiwania na rozwiązania projektowe, zaangażowania czasowe i kosztowe ze strony dostawcy oraz odbiorcy narodził się system EM. Wypełnił on niszę rynkową na prosty w projektowaniu i montażu, modułowy przenośnik.
System połączył w sobie atrakcyjną cenę, jakość, niezawodność i funkcjonalność, potrzebną przede wszystkim w nieskomplikowanych systemach.

Podstawowymi elementami konstrukcyjnymi każdego przenośnika FlexLink są: belka nośna, łańcuch, napęd i podpory. Belka nośna oraz podpory, wykonana z profilu aluminiowego, stanowią podstawę dla łańcucha z tworzywa sztucznego. Łańcuch jest wykorzystywany do przenoszenie produktów lub palet montażowych. Różne konfiguracje przenośników oraz wybór wielu rodzajów łańcuchów pozwalają do dowolne manipulowanie szeroką gamą produktów, poczynając od pudełek zapałek na kartonach na opakowaniach zbiorczych skończywszy. Modułowy przenośnik napędzany typu EM z łańcuchem transportującym poza nowoczesnym wzornictwem niby niczym szczególnym nie wyróżnia się spośród gamy produktów FlexLink. Jednak oparcie całego systemu na standardowych modułach oraz prostota projektowania instalacji pozwala klientowi indywidualnie zbudować system, którego potrzebuje. Te cechy określają jednoznacznie wyjątkowość systemu EM.

Koncepcja przenośnika EM
Przenośnik pozwala na zaprojektowanie własnego systemu transportującego. Został zaprojektowany do poziomego transportu i akumulacji produktów o masie do 2 kg i maksymalnej szerokość prowadnic (jednocześnie produktu) do 188 mm.
Po konsultacji z projektantem istnieje możliwość uzyskania 5º kąta wznoszenia i opadania.
W przenośniku EM podobnie jak i we wszystkich innych systemach FlexLink wyeliminowano czynności konserwacyjne. Ponadto jakość tworzywa łańcucha, taśm prowadzących oraz okładzin prowadnic pozwala na bezawaryjną pracę do 10 lat, bez konieczności wymiany części zużywalnych. (Okres ten jest zależny od parametrów produktów czyli masy, rodzaju zewnętrznych powłok i szybkości ruchu łańcucha). Przenośnik można zamawiać bez konsultacji z dostawcą za pomocą formularza z folderu (w załączeniu) na podstawie podstawowych danych (schemat transportu z wymiarami, wymagane prędkość, dane o produkcie). Podobnie większych problemów nie sprawia montaż, demontaż i zmiana konfiguracji systemu, a zwarta konstrukcja łuków, napędów, modułów zwrotnych ułatwiająca integrację z maszynami oraz elastyczne połączenia pomiędzy nimi. Przenośnik EM jest w pełni kompatybilny z pozostałymi produktami z oferty firmy FlexLink, co sprawia, że może być elementem nawet skomplikowanych układów.

Transporter EM wyróżnia m.in.:
• niezawodna i sprawdzona technologia łańcucha z tworzywa sztucznego – (wysoki poziom bezpieczeństwa transportowanego produktu dzięki niewielkim odstępom pomiędzy ogniwami)
• niskie tarcie pomiędzy łańcuchem a produktem w przypadku akumulacji
• specjalnie zaprojektowany profil belki nośnej uniemożliwiający przypadkowy kontakt z łańcuchem pod belką i luźne zwisanie łańcucha
• możliwość dowolnego wyboru kątów poszczególnych łuków, długości kolejnych odcinków, wysokości położenia łańcucha oraz prędkości łańcucha
• fabrycznie dopasowane prowadnice do łuków przenośników, pokryte okładziną z polimerów minimalizujących tarcie
• możliwość tworzenia łuków zwykłych o promieniu 500 mm dla większych produktów oraz łuków kołowych o mniejszym promieniu (200 mm)
• niski poziom emitowanego hałasu - poniżej 75 dB
• możliwość konfiguracji i regulacji rozstawu prowadnic – pozwalająca na bezpieczny transport różnych produktów
• możliwość dowolnego ułożenia silnika po lewej lub po prawej stronie zespołu napędowego
• zakres prędkości łańcucha od 5 do 35 m/min (opcjonalny falownik)
• do wybory napędy firm Bonfiglioli lub SEW

Materiał
Konstrukcja nośna (belki, prowadnice, podstawy, stopy) wykonane są z aluminium anodowanego, elementy zespołu napędowego i zwrotnego z aluminium pokrytego powłoką lakierniczą.
Łańcuch, taśma poślizgowa, okładziny prowadnic oraz większość pozostały podzespołów wykonane są z polimerów konstrukcyjnych. Warto podkreślić, że wszystkie elementy przenośników mogą być używane wielokrotnie (np. w przypadku przenoszenia produkcji, zmiany konfiguracji linii), a elementy zużyte podlegają ponownemu przetworzeniu.

Jakość
Firma posiada certyfikat ISO9001:1994
Aktualnie w firmie trwają prace przygotowawcze do audytu ISO9001:2000.
FlexLink jest czołowym dostawcą rozwiązań w zakresie automatyzacji procesów montażu i produkcji, posiadającym swoje oddziały handlowe w 18 krajach na całym świecie. Produkty FlexLink sprzedawane są, wliczając przedstawicieli handlowych, w ponad 50-ciu krajach.
W 2001 roku obrót Grupy wyniósł 139 milionów EUR. W Polsce firma rozpoczęła działalność w kwietniu 2000 roku. Aktualnie zatrudnia 10 osób. W roku 2001 FlexLink Systems Polska Sp. z o.o. został uznany za jedną z najbardziej rozwojowych dywizji koncernu.

Oferta firmy obejmuje:
• pełen zakres przenośników wykorzystujących elastyczny łańcuch z tworzywa sztucznego, do transportu na wszystkich możliwych wysokościach i poziomach
• przenośniki palet montażowych, o jednym i dwóch torach napędy liniowe, stosowane w urządzeniach typu pick & place, paletyzatorach, robotach kartezjańskich etc.
• zautomatyzowane i dynamiczne systemy montażu

W opinii klientów:
Produkty firmy FlexLink wyróżniają się wysoką estetyką i łatwością utrzymania w czystości. Główną ich zaletą jest fakt, że oszczędzają cenną przestrzeń hal produkcyjnych (transportery pionowe, klinujące) oraz że w sposób płynny umożliwiają automatyczny spływ produktów na magazyn. Nie jest to bez znaczenia w wypadu określonych warunków brzegowych (niewielka powierzchnia produkcyjna, windy)
Dzięki automatyzacji transportu łatwo obliczyć ilość produkcji finalnej lub partii (w przeciągu godziny, dnia lub tygodnia) i tym samym dokładnie przewidzieć proces magazynowania produktu.
Istotne jest także znaczne obniżenie kosztów dzięki wyeliminowaniu innych urządzeń typu wózki widłowe a także zbędnej w tym wypadku siły rąk ludzkich.