13 października polscy użytkownicy maszyn KBA Rapida wzięli udział w corocznym zjeździe członków klubu VSOP (Very Smart Offset Printers) w zakładach produkcyjnych KBA-Sheetfed w Radebeul.

Trzecie spotkanie klubu VSOP - wymiana wiedzy i doświadczeń z polskimi drukarzami w zakładach Koenig & Bauer

W programie spotkania, skierowanego do drukarzy i kierowników produkcji, znalazły się przede wszystkim informacje na temat nowych usług serwisowych oferowanych przez firmę Koenig & Bauer. Oprócz standardowych zagadnień, służących podniesieniu wydajności, zwiększeniu sprawności maszyn i polepszeniu jakości drukowania, szeroko dyskutowanym tematem były rozwiązania workflow i oparte na danych modele biznesowe takie jak: analiza wydajności oraz usługi proaktywne i prewencyjne (zapobiegawcze), służące optymalizacji procesów. Innym poruszanym zagadnieniem były innowacyjne rozwiązania zaprezentowane przez KBA na targach drupa 2016. 

Podczas spotkania, dyrektor działu technologii druku w KBA-Sheetfed - Dirk Winkler, zaprezentował maszynę KBA Rapida 105 PRO, wyposażoną m.in. w dwie wieże lakierujące oraz moduł do foliowania na zimno, w której zadrukowano i uszlachetniono wysokogatunkowe kartony opakowaniowe, mapy świata i stronice kalendarza. Uszlachetnione opakowania zostały następnie poddane wykrawaniu przy użyciu sztancy rotacyjnej KBA Rapida RDC 106 oraz bigowaniu. Kolejną, premierową w przypadku tego rozwiązania funkcją było realizowane w trybie inline usuwanie odpadu. Wszystko odbywało się przy minimalnie krótkich czasach narządzania maszyny i – jak zapewnia KBA – dwukrotnie szybciej niż w przypadku konwencjonalnych sztanc płaskich. Druga prezentacja „na żywo” uwzględniała maszynę KBA Rapida 75 PRO z innowacyjnym systemem suszenia LED-UV. Wykorzystano go przy realizacji części zleceń, bazujących na niepowlekanych papierach offsetowych oraz wysokogatunkowym papierze powlekanym. W tym drugim przypadku zastosowano też uszlachetnianie z udziałem lakieru błyszczącego. Jak podkreślano podczas prezentacji, zmiana prac w tej nowej półformatowej maszynie odbywa się niemal natychmiast.

Kolejnym punktem programu było zwiedzanie zakładów produkcyjnych KBA-Sheetfed. Tu drukarze z Polski mieli okazję wziąć udział w testach kilku wielozespołowych maszyn, które wkrótce zostaną dostarczone do klientów. Wśród nich znajdowały się m.in. KBA Rapida 145 z czternastoma zespołami drukującymi i lakierującymi oraz maszyny 10- i 12-kolorowe z systemem odwracania. Jak co roku, intensywną wymianę wiedzy towarzyszącą spotkaniom klubu VSOP, połączono z ciekawym programem turystycznym i kulinarnym.

 

3. spotkanie klubu VSOP

Wymiana doświadczeń z fachowcami, pracującymi w zakładach produkcyjnych KBA-Sheetfed, jest bardzo ważnym aspektem spotkań klubu Very Smart Offset Printers.


3. spotkanie klubu VSOP

Sascha Fischer, kierujący działem zarządzania produktem w firmie KBA, prezentuje wieloagregatową maszynę KBA Rapida 145, wyposażoną w czternaście zespołów drukujących i lakierujących.


3. spotkanie klubu VSOP

W maszynie KBA Rapida 105 PRO zadrukowano i uszlachetniono m.in. luksusowe kartony opakowaniowe.


3. spotkanie klubu VSOP

Dirk Winkler (z prawej) i Paweł Krasowski - Marketing & Product Manager w firmie KBA CEE podczas prezentacji rotacyjnej sztancy KBA Rapida RDC 106.