Polska ma trzy lata na wdrożenie przepisów unijnej dyrektywy o opakowaniach i odpadach opakowaniowych. Zgodnie z jej treścią, powinniśmy odzyskiwać co najmniej połowę opakowań wprowadzonych na rynek - powiedział na konferencji prasowej dyrektor Stowarzyszenia Forum Opakowań Szklanych (FOS) Tomasz Chruszczow.

Przepisy unijne nakładają obowiązek odzysku 50-65 proc. masy wszystkich opakowań wprowadzonych na rynek, z czego 25-45 proc mamy poddawać recyklingowi - podkreślali uczestnicy środowej konferencji "Czy grożą nam kary za zbyt mały recykling opakowań".
Oznacza to, że w 2007 r. odzysk opakowań ogółem powinien stanowić około 2 mln ton, z czego ok. 1 mln ton powinniśmy poddać procesowi recyklingu. Szacuje się, że w 2003 r. odzyskano ok. 750 tys. ton odpadów z opakowań.

Aby sprostać unijnym wymaganiom, musimy popularyzować selektywną zbiórkę odpadów. W gminach musi stanąć wystarczająco dużo pojemników do zbiórki szkła, papieru, plastiku - wyjaśnił Chruszczow.
Do wykonania unijnych przepisów zabraknie ok. 320-350 tys. ton odpadów z opakowań - podkreślają członkowie Stowarzyszenia FOS. Szansę pozyskania brakujących procentów FOS widzi w pozyskaniu i przetworzeniu większej ilości opakowań szklanych: do 40 proc w 2007 r. Szacuje, że już dziś huty są przygotowane do przetapiania nawet do 500 tys. ton stłuczki opakowaniowej rocznie.

Obecnie Polska dysponuje niewiele ponad 30 tys. pojemnikami na szkło, z czego tylko ok. 25 proc. na szkło białe. Aby osiągnąć ten wynik trzeba by dostawić do istniejących już ok. 53 tys. pojemników na szkło białe i ok. 36 tys. na szkło kolorowe.

Stowarzyszenie Forum Opakowań Szklanych zostało powołane w 1997 r. z inicjatywy grupy szefów kilkunastu polskich hut szkła. Od końca 1998 r. jest samodzielnym stowarzyszeniem, zajmującym się m in. rozwijaniem ogólnopolskiego systemu recyklingu oraz propagowaniem nowoczesnych rozwiązań w zakresie ochrony środowiska.

PAP
Źródło: ''