Od ponad stu lat pakuje się w nie różnorodne produkty w postaci past: tuby i tubki do wyciskania, trudno się bez nich obejść w łazience, w kuchni, a nawet w garażu. Dzięki możliwości łatwego dozowania era tub dopiero się rozpoczyna, tubki w zmienionej nieco postaci będą nam towarzyszyć kolejne dziesięciolecia.

Najpierw mieliśmy tubki aluminiowe, które później zastąpiono wytłaczanymi z tworzyw sztucznych - aktualny kształt tubki nie różni się więc wiele od pierwszych tubek, a wynika to głównie z ograniczeń tkwiących w procesie wytłaczania. Proces ten utrudnia różnicowanie wyrobów a nakłady konieczne do zmiany kształtu lub wielkości tubek są zbyt wysokie.

Z tego powodu firma Ten Cate Plasticum postanowiła opracować nową technologię produkcji tubek do wyciskania metodą formowania wtryskowego stosując unikalną kompozycję materiałową i nowatorskie urządzenia. Umożliwia ona stworzenie prawie dowolnego kształtu lub wzoru (kwadratowego, owalnego, trójkątnego itd.) oraz wprowadzenie takich cech jak odpowiednia faktura powierzchni i wytłoczenia, które wyróżniają tubki na półce spośród innych.

Technologia pozwala zaprojektować i zintegrować z całością zamknięcie i otwór, eliminując przez to tradycyjne oddzielne zamknięcie. Elementy dekoracyjne można wbudować metodą etykietowania w formie (IML). Można też stosować bardziej tradycyjne metody, jak naklejanie etykiet albo nadruk. Nakłady na zindywidualizowaną tubkę są umiarkowane, nawet przy niewielkiej produkcji. Tubki można stosować w istniejących liniach do napełniania i zamykania tubek.

Aby opracować technologię potrzebną do uzyskania takiej formowanej wtryskowo tubki, firma Ten Cate Plasticum połączyła siły z ExxonMobil Chemical i Zestron Research. Opracowano materiał termoplastyczny wykazujący zestaw właściwości odpowiednich do takiego zastosowania, takich jak elastyczność, możliwość wyciskania, sztywność i zdatność do formowania z nich długich cienkościennych elementów. Dodatkowa zaletą jest odporność tubki na środowiskową korozję naprężeniową, a właściwości barierowe i łatwość uszczelniania są porównywalne do obecnych tubek z LDPE. Tubka formowana wtryskowo miała oficjalny debiut na targach Interpack 2005, gdzie zaprezentowano tubki o pojemności 150 i 200 ml z odchylanym zamknięciem i wielobarwną etykietą wbudowaną w czasie formowania.