Podczas targów drupa 2004, Heidelberg Druckmaschinen AG zaprezentuje nową wersję swojego flagowego produktu – Speedmastera SM 102 i CD 102. Oba modele wyposażono w samonakładak Preset Plus całkowicie nowej konstrukcji, jak również kompletnie przebudowano wykładanie Preset Plus dla Speedmastera CD 102. Dla modelu CD 102 przygotowano również dwa nowe rozwiązania w zakresie zespołów lakierujących, które pozwalają na przezbrojenie ostatniego zespołu drukującego do pracy z lakierami dyspersyjnymi.

Dzięki temu drukarnie będą mogły oferować dodatkowo usługę lakierowania nie posiadając maszyny z wieżą lakierującą. Sam zespół lakierujący został zmodyfikowany w taki sposób, aby zredukować do minimum czas jego narządu.

Nowy samonakładak – wyższa produktywność przy minimalnym czasie narządu

Samonakładak Preset Plus jest pierwszym samonakładakiem w formacie 70 x 100 cm umożliwiającym pracę z centralną taśmą ssącą nie wymagając stosowania rolek prowadzących. Zawiera on wiele innowacyjnych rozwiązań, m.in. wysokowydajną głowicę ssącą oraz całkowicie zmienioną koncepcję taśmy ssącej i sposobu wyrównywania arkuszy. Wyrównywanie arkuszy następuje dzięki automatycznej regulacji dojścia arkuszy do marek przednich, spowolnieniu arkuszy do 65%, pneumatycznej marce bocznej. Ustawianie formatów odbywa się automatyczne poprzez funkcję Preset. System sterowania otrzymuje niezbędne parametry zadrukowywanego podłoża z pliku cyfrowego tzw. "job ticket", opartego o przemysłowy standard PPF/JDF (Print Production Format/Job Definition Format). Dzięki temu oszczędza się tak cenny czas przy narządzie i podnosi niezawodność produkcji.

Połączenie samonakładaka Preset Plus z systemem CutStar pozwala również na zadrukowywanie podłoży drukowych z roli, od papierów LWC aż po karton o gramaturze 300 g/m2. Dodatkowe oprzyrządowanie pozwala jednocześnie na łatwiejsze zadrukowywanie plastiku i folii.

Nowe wykładanie – idealne prowadzenie arkusza i bardzo dokładne tworzenie stosu na wykładaniu

W nowo skonstruowanym wykładaniu Preset Plus, zostało całkowicie zmienione prowadzenie, suszenie i odbieranie arkuszy. Za prowadzenie arkuszy odpowiedzialne są mostki z łapkami, których aerodynamika została zoptymalizowana w tunelach aerodynamicznych i podczas symulacji komputerowych.

System suszenia nowej generacji DryStar 3000 został idealnie zharmonizowany z systemem doprowadzania powietrza na wykładaniu, a zwiększenie mocy o 30 - 50% gwarantuje niezawodne suszenie lakierów dyspersyjnych. Suszarki oraz aparaty prószące obsługiwane są z centralnego pulpitu CP2000 Center. Dodatkowe miejsca obsługi umożliwiają precyzyjną korektę ustawienia powietrza, bezpośrednio w sąsiedztwie prowadzenia arkuszy. Nowy system napowietrzania jeszcze lepiej poprawia tworzenie stosów o prostych i równych krawędziach, co ma decydujący wpływ na dalszą obróbkę produktu.

Elastyczność w wykorzystaniu ostatniego zespołu maszyny – drukowanie lub lakierowanie

Modułowa konstrukcja systemu lakierowania, przewidzianego dla maszyn CD 102, umożliwia aplikację lakieru ochronnego na ostatnim zespole drukującym maszyny. Lakier dyspersyjny z wałka rastrowego przenoszony jest na obciąg gumowy i dalej nakładany jest na arkusz po całej powierzchni. W przypadku realizacji prac wymagających także lakierowania, modułowy systemem lakierowania jest optymalnym rozwiązaniem dla maszyn pięcio- i sześciokolorowych. Około 20% zleceń wiąże się z zastosowania lakierowania ochronnego, a więc drukarz może zdecydować czy ostatni zespół drukujący przygotować do drukowania, czy szybko przestawić na lakierowanie.

Nowości w zespołach lakierujących

Heidelberg wprowadza też dalsze ulepszenia zespołach w lakierujących, z myślą o profesjonalnym uszlachetnianiu w jednym przebiegu. Innowację stanowią zdalnie przestawiany register skośny i zmodyfikowany system wałków rastrowych.

Register skośny w maszynie CD 102 obsługiwany centralnie z pulpitu CP2000 Center jest jedynym dostępnym systemem pasowania, który umożliwia wprowadzanie korekty registrów obwodowego i bocznego w zakresie +/- 2mm i +/- 1mm po skosie.

Usprawnienie to w istotny sposób przyspiesza cykl produkcyjny i redukuje czasy narządzania przy pracach z lakierowaniem wybiórczym zarówno ilustracji jak i delikatnych tekstów. Zmodyfikowany system wałków rastrowych skraca natomiast czas wymiany wałków rastrowych do 3 – 4 minut.

Więcej informacji:
Heidelberg Polska Sp. z o.o.
Dział Marketingu
Małgorzata Kurc
Tel.: +48-22-57 89-553
Fax: +48-22-57 89-599
E-mail: malgorzata.kurc@heidelberg.com
Źródło: ''