Firma manroland web systems, jeden ze światowych liderów w zakresie produkcji zwojowych maszyn coldsetowych i heatsetowych skierowanych na rynki gazetowy i akcydensowy, podjęła strategiczną decyzję o wejściu na zupełnie nowy dla niej obszar: produkcji opakowań giętkich w technice offsetowej.

Varioman - nowa maszyna offsetowa do produkcji opakowań giętkich od manroland web systems

W związku z tym w jej portfolio pojawiła się zwojowa maszyna Varioman, wyposażona w zespoły offsetowe, uzupełnione o moduły pozwalające na dodatkowe uszlachetnianie. W dniach 27-28 lutego br. w siedzibie manroland web systems w Augsburgu zorganizowane zostanie Forum Technologiczne, w ramach którego będzie ona miała swoją oficjalną światową premierę. Z myślą o klientach z naszego kraju, zainteresowanych tym nowym rozwiązaniem, w wydarzeniu weźmie udział Jarosław Kotfis, odpowiedzialny za rozwój działalności manroland web systems na rynku polskim.

 

Varioman: wydajna produkcja opakowań giętkich

- „Maszyna Varioman to odpowiedź naszej firmy na wymagania rynkowe w kontekście produkcji opakowań giętkich – mówi Jarosław Kotfis. – Klienci w coraz większym stopniu starają się wyróżnić na tle konkurencji, oczekują wyższego komfortu obsługi maszyn, chcą w nich wytwarzać opakowania o niestandardowych rozmiarach, a przy tym zmagają się z rosnącą presją cenową. Varioman została stworzona, by zaspokoić te potrzeby m.in. poprzez wydajną realizację niskich serii (za sprawą szybkiego przezbrojenia), zapewnienie wysokiej jakości (dzięki licznym systemom kontrolno-pomiarowym), prostotę obsługi, stabilność produkcji (skutkującą niższą ilością odpadów i energii zużywanej w całym procesie) oraz elastyczność konfiguracji. Tym samym w naszej ofercie pojawiło się rozwiązanie dedykowane opakowaniom giętkim, zorientowane na klienta i zgodne z ideą „Przemysłu 4.0”. Cieszymy się, że już wkrótce o jego zaletach będzie mógł przekonać się pierwszy europejski klient. Wcześniej zaś maszyna zostanie zaprezentowana na lutowych Dniach Otwartych w Augsburgu”.

 

Hybryda bazująca na offsecie

Varioman to nowa seria maszyn hybrydowych, bazujących na offsecie zwojowym, ale jednocześnie uwzględniających dodatkowe zespoły rotograwiurowe bądź fleksograficzne. W obecnej konfiguracji linia jest dedykowana opakowaniom giętkim, wytwarzanym zarówno na bazie folii jak i papierów. Zastosowano tu technologię zmiennego obwodu cylindra, bazującą na tulejach (sleeve), zwiększając elastyczność rozwiązania i umożliwiając zadrukowywanie grubszych podłoży (z zakresu 10-300 mikronów). Maszyna Varioman jest oferowana w trzech wariantach bazowych o różnych zakresach szerokości wstęgi (425-850 mm, 560-1120 mm, 625-1250 mm), które decydują o obwodzie cylindra (457-914 mm). Pracuje z prędkością maksymalną 400 m/min. 

- „Przy jej tworzeniu wykorzystana została myśl technologiczna firmy Goebel, której rozwiązania konstrukcyjne zostały jakiś czas temu zakupione przez manroland web systems – kontynuuje Jarosław Kotfis. – Dlaczego uznano, że offset będzie optymalną techniką w kontekście opakowań giętkich? Poza wysoką jakością, zapewnia on lepszą relację cenową: przy średniej wielkości produkcji wynoszącej 25 tys. m2 (realizowanej z udziałem 30-mikronowej folii OPP) w porównaniu z rotograwiurą koszty są tu niższe o 25%, zaś z fleksografią – o 10%. M.in. za sprawą zastosowania offsetowych form drukowych zamiast cylindrów oraz znacząco szybszego przezbrojenia maszyny i rozpoczęcia realizacji kolejnego zlecenia”.

 

Konfiguracja maszyny: na życzenie

Maszyna Varioman, dzięki modułowej budowie i elastyczności, może zostać indywidualnie dopasowana do potrzeb i oczekiwań klienta. W wersji standardowej składa się ona z odwijaka roli (wraz z modułem zmiany zwoju), zespołu naprężającego wstęgę, zespołu kondycjonowania Corona, siedem zespołów offsetowych, suszarki EB/UV, opcjonalnie montowanych zespołów wklęsłodrukowych lub fleksograficznych (gdzie następuje dodatkowe uszlachetnianie), systemu inspekcji wstęgi i nawijaka.

- „Dużymi zaletami maszyny Varioman są jej usieciowienie i automatyzacja pracy, uzyskiwana m.in. dzięki systemowi PECOM X oraz funkcji AutoJobChange. PECOM X to rozwiązanie manroland web systems znane z rynku druku offsetowego, monitorujące i kontrolujące procesy takie jak: analiza, planowanie, wstępne nastawy, inspekcję w trybie inline oraz kompleksową obsługę napędów maszyny. Szczególną uwagę warto zwrócić na kontrolę inline, gdyż uwzględnia ona szereg elementów: poziom nawilżenia, gęstość druku, naprężenie wstęgi, pasowanie kolorystyczne czy regulację kałamarzy farbowych. Wszystko to powoduje, że produkcja jest stabilna, bezpieczna i przewidywalna”.

 

Forum Technologiczne w Augsburgu

O zaletach tego nowego rozwiązania będzie można przekonać się odwiedzając siedzibę manroland web systems w Augsburgu, podczas Forum Technologicznego odbywającego się w dniach 27-28 lutego br. Dwudniowe wydarzenie, poza oficjalną premierą maszyny Varioman i jej pokazami w pracy „na żywo”, uwzględnia również szereg prelekcji przygotowanych przez przedstawicieli firmy.

- „Tematyka spotkania jest bardzo obszerna i ciekawa – mówi Jarosław Kotfis. – Obejmuje m.in. trendy rynkowe w obszarze druku offsetowego, modele biznesowe i przewagi technologiczne rozwiązań manroland web systems, koncepcję produktową i technologiczną Varioman, czy też kwestie związane z automatyzacją procesów oraz redukcją kosztów. W planach jest też zwiedzanie fabryki. Mamy zatem nadzieję, że do Augsburga dotrze liczna reprezentacja polskich drukarń opakowaniowych, zainteresowanych tym nowym, niezwykle innowacyjnym rozwiązaniem”. 

- „Stała, wysoka jakość; niższe koszty produkcji; możliwość zastosowania różnorodnych podłoży; dywersyfikacja formatów dzięki technologii sleeve; możliwość dopasowania konfiguracji maszyny do specyfiki produkowanych opakowań; wreszcie – jej usieciowienie. Te przewagi technologiczne można uzyskać inwestując w linię Varioman, oferowaną przez znanego i stabilnego finansowo dostawcę typu „One Stop Shop”, jakim jest manroland web systems. Zapraszamy do Augsburga” – podsumowuje Jarosław Kotfis. 

 

Osoby zainteresowane udziałem w Forum Technologicznym firmy manroland web systems proszone są o kontakt:

Jarosław Kotfis
jaroslaw.kotfis@manroland-web.com 
tel. +48 661 950 415

 

Źródło: manroland web systems