W dniach 14-15 marca w warszawskim Centrum Expo XXI odbywała się kolejna edycja targów Packaging Innovations, poświęconych innowacyjnym technologiom i rozwiązaniom stosowanym w branży opakowaniowej.

Po raz pierwszy z własnym stoiskiem wzięła w nich udział firma Videojet Technologies – światowy lider w zakresie produkcji systemów znakowania, wykorzystywanych m.in. w przemyśle opakowaniowym i poligraficznym. Zaprezentowała na nich trzy systemy ze swojej bogatej oferty – inkjetowy CIJ 1610DH, termotransferowy TTO DataFlex i laserowy 3320. Firma wzięła też aktywny udział w towarzyszącym targom branżowym seminarium „learnShops”.

Prezentowane na naszym stoisku rozwiązania spotkały się z bardzo dużym zainteresowaniem zwiedzających targi – mówi Swapan Chaudhuri, country manager Videojet Technologies Sp. z o.o. – Mamy zatem nadzieję, że przynajmniej część nawiązanych tu kontaktów zaowocuje wdrożeniami naszych systemów znakowania. Wśród potencjalnych klientów byli przede wszystkim przedstawiciele firm z branży opakowaniowej. Z demonstrowanych na targach urządzeń szczególną uwagę przykuwał system inkjetowy, wyposażony w dwie głowice drukujące, pozwalające na pracę niezależnie od siebie, tj. nanoszenie różnych oznaczeń w dwóch miejscach na opakowaniu lub na dwóch sąsiadujących liniach jednocześnie.

Model CIJ 1610DH, bo o nim mowa, pracuje z prędkością do 293 m/min. i umożliwia drukowanie do pięciu wierszy z każdej głowicy. Dla każdej z nich można indywidualnie skonfigurować fonty i rodzaj nadruku. Urządzenie jest dedykowane do nanoszenia zmiennych danych w przemyśle, posiada port USB oraz zarządza zdalnie wiadomościami za pośrednictwem programów ClariSoft i ClariNet. Wyposażono je w czysty, bezpieczny i przyjazny system uzupełniania atramentów w kartridżach – Smart Cartridge. Z kolei system hydrauliczny z filtrami Core zapewnia łatwą ich wymianę przez klienta. Zgodnie z zaleceniami producenta, co 12 tys. roboczo-godzin urządzenie powinno przejść prostą procedurę serwisową.

Drugie z prezentowanych na targach rozwiązań to TTO DataFlex – system znakowania oparty na technologii termotransferowej i wykorzystywany np. przy znakowaniu elastycznych powierzchni opakowań: drukowaniu grafiki oraz kodów kreskowych (w tym GS1 i kodu 2D). Urządzenie może być wyposażone w głowicę o szerokości 53 lub 107 mm, drukującą z wysoką rozdzielczością (300 dpi). Do jego obsługi służy intuicyjny interfejs z ekranem o dużej rozdzielczości. Wyróżnikiem tego urządzenia jest system przewijania taśmy w dwie strony, zbudowany na silnikach krokowych. Urządzenie posiada prostą i łatwą do założenia kasetę z taśmą drukującą o długości 1000 m. Specjalny system oszczędzania taśmy redukuje odstępy pomiędzy kolejnymi wydrukami do 0,5 mm. W zależności od potrzeb klienta zastosowanie znajdują tu taśmy czarne bądź kolorowe.
Kolejny prezentowany na targach system znakowania jest oparty na technologii laserowej, pozwalającej obniżyć koszty eksploatacji i zwiększyć wydajność. Na stoisku Videojet Technologies można było zobaczyć model 3320, cechujący się wysoką jakością i trwałością naniesionej grafiki oraz bardzo dużym polem zadruku. Prędkość znakowania systemu wynosi 1300 znaków na sekundę przy prędkości liniowej do 15m/s.

Prezentowane na targach Packaging Innovations systemy to tylko niewielka część naszej bogatej oferty w zakresie znakowania – podkreśla Swapan Chaudhuri. – Poza urządzeniami atramentowymi, termotransferowym i laserowymi posiadamy też aplikatory etykiet czy przemysłowe systemy graficzne i adresowe, umożliwiające bezdotykowe nanoszenie tekstów, logo, grafiki i kodów kreskowych. Znajdują one zastosowanie w wielu branżach i - choć czasem stanowią niewielką część inwestycji w kompleksową linię technologiczną - ich niezawodność i wysoka jakość może być kluczowa dla całego procesu produkcyjnego. Aby w jeszcze większym stopniu zapewnić bezpieczeństwo i komfort naszym klientom, w styczniu wprowadziliśmy usługę długoterminowego, 5-letniego wynajmu sprzętu, która również spotkała się z dużym zainteresowaniem naszych targowych rozmówców.

Poza własnym stoiskiem, firma Videojet Technologies wzięła aktywny udział w towarzyszącym targom seminarium branżowym „learnShops”. Jej przedstawiciel, Robert Zabłocki, wystąpił na nim z referatem zatytułowanym „Nowe technologie znakowania Videojet: znakowanie laserowe na powłoce termoczułej i innowacyjne atramenty do specjalistycznych zastosowań”. Prezentacja była uzupełnieniem oferty urządzeń demonstrowanych na stoisku.
Nasza firma była po raz pierwszy obecna na targach Packaging Innovations i jesteśmy bardzo zadowoleni z tego debiutu. Liczba rozmów handlowych, zainteresowanie pokazywanymi na stoisku systemami znakowania, frekwencja podczas seminarium – wszystko to pozwala patrzeć z optymizmem w przyszłość. Dlatego już dziś serdecznie zapraszamy do odwiedzenia nas podczas kolejnej ważnej imprezy dla rynku opakowań – wrześniowych targów Taropak w Poznaniu. Tam również zaprezentujemy wybrane rozwiązania z oferty Videojet Technologies, a nasi przedstawiciele będą do dyspozycji gości odwiedzających targi – konkluduje Swapan Chaudhuri.

Źródło: ''