W dniach 12-13 czerwca 2018 r. w Hotelu Śląsk we Wrocławiu odbyła się VII Międzynarodowa Konferencja Logistyka Odzysku – Opakowania. Temat wiodący siódmej edycji konferencji, będącej wydarzeniem cyklicznym, nosił tytuł „Polska jako państwo Zero Waste”. Prelegenci i uczestnicy dyskutowali na temat filozofii „Zero Odpadów”, próbując uzyskać odpowiedzi na pytania: czy koncepcja Zero Waste stanowi rozwiązanie problemu przyrastającej masy odpadów, czy jest lepszą od recyklingu formą dbałości o środowisko, a może jest zbyt skomplikowana do stosowania na co dzień i przez to realnie mało efektywna?

VII Międzynarodowa Konferencja Logistyka Odzysku – Opakowania już za nami!

Fot. Źródło: Piotr Kowalski, Videopamiątka.pl

 

Konferencję zaszczyciło swoją obecnością blisko 90 osób, w tym przedstawiciele administracji publicznej, uczelni wyższych oraz firm, dla których istotny jest problem przyrastającej masy odpadów i ich negatywny wpływ na środowisko i zdrowie ludzi.

Gościem specjalnym VII Międzynarodowej Konferencji Logistyka Odzysku – Opakowania była prof. Misuzu Asari z Uniwersytetu w Kioto, Członek Japońskiego Towarzystwa Ochrony Środowiska i Gospodarki Odpadami. Misuzu Asari zaszczyciła słuchaczy wystąpieniem pt. „Food waste reduction in Japan”, podczas którego opowiedziała o tym w jaki sposób Japończycy przyczyniają się do minimalizowania ilości wytwarzanych odpadów spożywczych.

 

Zobacz krótki film podsumowujący VII Międzynarodową Konferencję Logistyka Odzysku – Opakowania:

VII Międzynarodowa Konferencja Logistyka Odzysku – Opakowania już za nami!

 

VII Międzynarodowa Konferencja Logistyka Odzysku – Odpady została objęta Honorowym Patronatem Marszałka Województwa Mazowieckiego oraz Marszałka Województwa Dolnośląskiego. Konferencję prowadził popularny i lubiany dziennikarz Maciej Orłoś. Podziękowania należą się również: Nashi Art, wokalistom „Chamski i Przyjaciele” oraz Pawłowi Janak za organizację występów artystycznych.

Patronat nad VII Międzynarodową Konferencją Logistyka Odzysku – Opakowania objęły: COBRO - Instytut Badawczy Opakowań, Polska Izba Gospodarki Odpadami, Polska Izba Opakowań, Krajowe Forum Dyrektorów Zakładów Oczyszczania Miast oraz Krajowa Izba Gospodarki Odpadami. Wydarzenie było objęte patronatem również przez czasopisma i portale branżowe: Gazeta Wyborcza, Logistyka Odzysku, MiniLO&Aniela, SeniorLO 50+, Gospodarka Odpadami, Logistyka.net.pl, ecoportal.com.pl, ZielonyDziennik.pl oraz nasz portal branżowy - opakowania.com.pl

Zwieńczeniem Konferencji była Gala VI edycji Konkursu Przedsiębiorca Efektywny Surowcowo 2017.

 

Zwycięzcami VI edycji Konkursu Przedsiębiorca Efektywny Surowcowo 2017 zostali:

  • w kategorii EKO-HIT PRODUKT

I miejsce – S.A.W. Bartosz Bielecki za markę REC.ON

II miejsce – ZODZYSQ za upcyklingowe plecaki

III miejsce – Allbag Tomasz Woźniak za torbę z panelem fotowoltaicznym

  • w kategorii EKO-HIT USŁUGA

I miejsce – Sklep BIOrę za sprzedaż produktów eko na wagę

II miejsce – REMONDIS Electrorecycling Sp. z o.o., Electro-System Organizacja Odzysku Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego S.A. za Decydujesz.pl – ogólnopolski system odbioru wielkogabarytowych odpadów AGD

III miejsce – Jeden Ślad Sp. z o.o. za wypożyczanie miejskich skuterów elektrycznych oraz STUDIO 102 Sp. z o.o. za projekt _Z głową / Pozbądź się wszystkiego, co nie jest ci potrzebne

  • w kategorii EKO-HIT GMINA ZASOBOOSZCZĘDNA

I miejsce – Związek Międzygminny „Pilski Region Gospodarki Odpadami Komunalnymi” za edukację ekologiczną na terenie Związku Międzygminnego „PRGOK”

II miejsce – Gmina Pszczółki za ścieżkę edukacyjną na terenie Obszaru Chronionego Krajobrazu Żuław Gdańskich w Skowarczu oraz Gmina Dąbrowa Górnicza za projekt „Od segregacji nie ma wakacji. Odwiedzić PSZOK – to dobry krok”.

 

Zobacz zdjęcia z VII Międzynarodowej Konferencji Logistyka Odzysku – Opakowania

 

Już teraz zachęcamy do udziału w najbliższej edycji konferencji, którą będzie IV Międzynarodowa Konferencja Logistyka Odzysku – Odpady. Odbędzie się ona w dniach 15-16.09.2020 r. we Wrocławiu pod hasłem „Edukacja ekologiczna społeczeństwa warunkiem sukcesu gospodarki odpadami” oraz Gali Finałowej kolejnej, VII już edycji Konkursu Przedsiębiorca Efektywny Surowcowo w czerwcu 2019 roku w Warszawie (dress code: kreacja z upcyklingu).

 

IV Międzynarodowa Konferencja Logistyka Odzysku – Odpady 2020

 

Źródło: Eko Cykl Organizacja Odzysku Opakowań S.A.