Dlaczego żywność organiczna (wyhodowana w sposób całkowicie naturalny) cieszy się coraz większą popularnością i jakie wymagania muszą spełniać opakowania używane dla produktów organicznych? Pod koniec 2006 roku przeprowadzono badanie rynku, które miało dostarczyć odpowiedzi na te i podobne pytania. Oto krótki przegląd wyników.

W badaniu wzięło udział czterdzieści kobiet w wieku od 25 do 55 lat, które podzielono na cztery grupy dyskusyjne. Dwie grupy omawiały żywność organiczną o stałej konsystencji, a pozostałe dwie mleko i soki organiczne. Kanwą dyskusji było sześć pytań poruszających różne zagadnienia.


Bogata w witaminy i pozbawiona środków chemicznych – konsumenci coraz częściej wybierają żywność organiczną

Zaufanie do kupowanych produktów

Do niedawna żywność organiczną można było kupić wyłącznie w małych sklepach ze zdrową żywnością. Z biegiem czasu coraz częściej żywność organiczną zaczęły oferować dyskonty spożywcze. To dzięki tym ostatnim, żywność organiczna stała się atrakcyjna i dostępna dla zwykłych konsumentów. Wśród powodów, dla których konsumenci kupują żywność organiczną, uczestniczki forów dyskusyjnych wymieniły przede wszystkim względy zdrowotne. Żywność organiczna przewyższa inne produkty wysoką jakością – zawiera więcej witamin, jest pozbawiona dodatków chemicznych i środków konserwujących. Według badanych kobiet, żywność organiczna ma nie tylko lepszy smak w porównaniu z żywnością uprawianą tradycyjnie, ale wpływa również na poprawę samopoczucia. Ponadto, kupując żywność organiczną kobiety czują, że w ten sposób popierają uprawę zdrowej żywności i hodowlę zwierząt w naturalnych warunkach. Do wyboru żywności organicznej skłania je również poczucie odpowiedzialności wobec swojej rodziny.

Rozpoznawalny wygląd

Następnie skierowano uwagę badanych kobiet na charakterystyczne cechy i właściwości opakowań. Jaką rolę przy wyborze żywności organicznej odgrywa opakowanie? Wszystkie cztery grupy dyskusyjne uznały, że na opakowaniu, w którym znajduje się żywność organiczna, powinien widnieć certyfikat ekologiczny oraz powinny być wymienione składniki, źródło pochodzenia i termin ważności. Ponadto, opakowanie powinno odzwierciedlać filozofię, kryjącą się za żywnością organiczną. To oznacza, że opakowanie powinno mieć minimalne wymagane rozmiary, by zajmować jak najmniej miejsca na półce sklepowej i nadawać się do recyklingu. Opakowanie powinno się również łatwo otwierać oraz ponownie zamykać. Opakowanie musi jasno wskazywać, że w środku znajduje się żywność organiczna. Opakowanie ma być również bardzo nowoczesne, ale niezbyt kolorowe. Kobiety dyskutujące na temat żywności organicznej o stałej konsystencji uznały, że produkt powinien być widoczny poprzez opakowanie. Grupy omawiające napoje organiczne podkreśliły rolę poręczności opakowania.

Opakowania kartonowe wiodą prym

Następnie badacze zademonstrowali opakowania fikcyjnych marek i zapytali grupy o wady i zalety poszczególnych systemów opakowaniowych. Uczestniczki dyskusji oceniły, że do żywności organicznej, opakowania szklane nadają się lepiej niż opakowania kartonowe i puszki. Jednym z powodów takiej opinii jest fakt, że opakowania kartonowe są nadal stosunkowo mało używane do pakowania żywności o stałej konsystencji. Biorąc jednak pod uwagę wygodę użytkowania oraz względy ekologiczne, zwłaszcza gospodarowanie odpadami, kobiety uznały, że opakowania kartonowe stanowią dobrą alternatywę dla puszek. W przeciwieństwie do puszek, opakowania kartonowe są neutralne organoleptycznie.

W przypadku soków i mleka opakowania kartonowe oceniono wyżej niż opakowania szklane i plastikowe. Opakowania kartonowe są lekkie, nie tłuką się, można je umieszczać jedne na drugich, po zużyciu łatwiej je wyrzucić i podobnie jak opakowania szklane, nie nadają przechowywanym w nich produktom specyficznego, smaku. Z ekologicznego punktu widzenia idealne są opakowania szklane, ale z kolei łatwo się tłuką i są uciążliwe w transporcie. Pomysł pakowania żywności w opakowania plastikowe spotkał się z dużym sceptycyzmem. Chociaż opakowania plastikowe są lekkie i nietłukące, to ze względu na ich ograniczone możliwości recyklingowe nie można ich uznać za najlepsze rozwiązanie dla żywności organicznej.


Podczas badania oceniano, czy opakowania szklane, puszki, butelki PET i opakowania kartonowe są odpowiednie dla żywności organicznej

Opakowania plastikowe są niedopuszczalne zwłaszcza w przypadku mleka. Nie są również preferowane jako opakowanie dla soków. Na końcu zbadano preferencje każdej grupy w zakresie wyglądu opakowania. Skojarzenia zdecydowały o wyborze białego opakowania dla mleka. Dla soków wybrano surowy karton nawiązujący do drewnianej skrzynki na owoce. Grupy dyskutujące na temat żywności organicznej o stałej konsystencji były skłonne wybierać zielone opakowania, ponieważ kojarzą się im z naturą. Okazało się również, że zarówno opakowania kartonowe ze spadzistą powierzchnią górną (gable top), jak i tradycyjne prostokątne opakowania do mleka i soków są nieatrakcyjne i nudne w oczach klientów. Za idealne opakowanie dla produktów organicznych uznano opakowanie kartonowe, pod warunkiem, że nie było zbyt kolorowe.

Dalsze informacje na: www.sig.biz

Źródło:
Źródło: ''

Komentarze

  • A co ze zdrowiem

    A co z badanie wpływu typu opakowania na zdrowie kupujących (skład produktu)? Jaki sens ma zakup organicznej żywności skażonej przez złe opakowanie?