Agfa Graphics podjęła kolejne kroki zmierzające do obniżenia ilości dwutlenku węgla emitowanego do atmosfery w związku z działalnością firmy. Jak pokazują ostatnie doświadczenia, różnego rodzaju – nawet niewielkie –modyfikacje mogą wpłynąć na znaczącą redukcję odpadów powstałych przy produkcji i innych działaniach prowadzonych przez Agfa Graphics na całym świecie.

Produkowane przez Agfa Graphics płyty cyfrowe :Azura i :Amigo wykorzystują opatentowaną przez firmę technologię ThermoFuse, która umożliwia drukarzom na znaczne obniżenie ilości chemii i wody niezbędnej do przygotowania płyt przed założeniem na maszynę. Dzięki nowo zaprojektowanym opakowaniom, Agfa Graphics w jeszcze większym stopniu zredukowała ilość energii niezbędnej do transportu płyt oraz odpadów powstałych po ich rozpakowaniu.

Brzmi to jak filozofia małych kroków, ale nasza branża naprawdę podąża we właściwym kierunku – mówi Frank Van Domme, dyrektor ds. marketingu płyt termicznych w Agfa Graphics. – Proces produkcji płyt :Azura jest zdecydowanie czystszy niż w przypadku „tradycyjnych” form drukowych. Nowy projekt opakowania pozwolił na redukcję o 50% materiału opakowaniowego przypadającego na każdy metr kwadratowy płyty. Wynik ten osiągnęliśmy dzięki zastosowaniu mniejszej ilości wewnętrznego materiału do owijania płyt, zewnętrznego materiału, z którego wykonywane są pudełka, oraz mniejszej liczby drewnianych palet wykorzystywanych przy transporcie. W rezultacie zredukowana została całkowita waga opakowania, co pozwoliło na jednoczesne obniżenie kosztów transportu, a także łatwiejsze ładowanie i wyładowywanie płyt.

Strategia Agfa Graphics w zakresie działań proekologicznych znalazła w ostatnim czasie uznanie w postaci wyróżnienia dwóch należących do firmy fabryk za znaczące kroki zmierzające do zredukowania ilości wody i energii zużywanej przy procesach produkcyjnych.

Dodatkowe informacje na temat produktów firmy Agfa: www.agfa.com.pl

Opracowanie merytoryczne informacji (na podstawie materiałów Agfa Graphics): PAI
Źródło: ''