Jeszcze do niedawna tacki z wieczkiem były najpowszechniejszym sposobem pakowania owoców miękkich w Polsce. Jednak ostatnio popularna na zachodzie metoda zgrzewu odgórnego (tzw. Topseal) jest coraz częściej wprowadzana przez polskie sieci handlowe. W największym stopniu dotyczy to pakowania pomidorów, borówki amerykańskiej oraz innych owoców miękkich.

Warsaw Pack 2019: Zmiany w trendach pakowania owoców i warzyw

Nowe standardy pakowania

W ostatnich latach rynek opakowań przekształca się, co jest spowodowane rosnącą świadomością ekologiczną konsumentów. Najbardziej zauważalne trendy to:

  • Wprowadzanie opakowań biodegradowalnych (np. z pulpy, wykonane z masy celulozowej lub ścieru drzewnego);
  • Zmniejszanie masy całkowitej opakowań;
  • Zastępowanie opakowań z laminatów monomateriałami (np. PET). Głównym celem tego działania jest umożliwienie odzyskiwania plastiku (recycling).

Zaletą technologii topseal jest, to, że odpowiada na wszystkie powyższe trendy, pozwalając na znaczącą redukcję zużycia folii (nawet 70% mniej niż w przypadku tradycyjnego „flowpacku”) oraz pełne wykorzystanie materiałów biodegradowalnych i recyklingowanych. 

 

Korzystny zwrot inwestycji 

Dlaczego coraz więcej producentów owoców i warzyw decyduje się na zakup traysealerów? Ponieważ ten sposób pakowania jest nie tylko estetyczny i atrakcyjniejszy, ale również praktyczniejszy. Szczelnie zamknięte tacki lepiej wyglądają na półce sklepowej, łatwiej się je transportuje, ponieważ nie tracimy miejsca na zbędne wieczko, a przede wszystkim: folia topseal uniemożliwia wysypywanie się owoców w kartonie zbiorczym, co dość często powodowało straty w dotychczas stosowanych metodach pakowania. Wykorzystanie maszyn pakujących pozwala również na ograniczenie załogi na pakowniach, co w kontekście malejącej dostępności pracowników jest bardzo istotne. 

W Polsce nad wprowadzeniem na rynek topsealu do pojemników z owocami i warzywami od lat pracuje Milbor PMC – dystrybutor traysealerów brytyjskiego producenta Packaging Automation.

Więcej informacji na temat maszyn pakujących oraz zgrzewarek będzie można uzyskać podczas Międzynarodowych Targów Techniki Pakowania i Opakowań Warsaw Pack 2019, które odbędą się w dniach 5-7 marca w Ptak Warsaw Expo w Nadarzynie koło Warszawy.

 

Firma Milbor PMC będzie się wystawiała na stoisku 59b. 

 

Warsaw Pack 2019: Zmiany w trendach pakowania owoców i warzyw

 

Więcej informacji: www.milborpmc.com

 

Milbor PMC

 

Kontakt:
Maciej CHMIELEWSKI
Tel: +48 538 359 172
Email: m.chmielewski@milbor.pl

 

Źródło: Milbor PMC


Komentarze

  • skrzynki

    W drewniane skrzynki polecam zaopatrzyć się w firmie Drewnopak. Oferują solidne produkty w dobrych cenach. W ofercie mają dostępne łubianki i skrzynki. Sprawnie realizują zamówienia.