Nazywam się Dominique Tombeur i jestem wiceprezesem ds. marketingu i komunikacji O-I na Europę, a także prezesem Europejskiej Federacji Szkła (FEVE), do której należy 60 firm członkowskich zatrudniających razem 40 tysięcy pracowników.

Nasza obecność na DrinkTec, jednych z najważniejszych targów branżowych na świecie, była wyrazem naszego hołdu dla tego wszechstronnego materiału. Spotkaliśmy się na nich, gdyż w O-I jesteśmy zagorzałymi zwolennikami szkła, a w szczególności chcemy budować przyszłość szklanych opakowań. Obecność na targach to dla nas inwestycja – branża opakowań szklanych w Europie rozpoczyna bowiem szeroko zakrojoną kampanię świadomości konsumenckiej, której celem jest przybliżenie konsumentom korzyści i prawdziwej wartości opakowań szklanych.

O-I mocno angażuje się na rzecz tych działań. Jednocześnie chcielibyśmy dotrzeć do naszych klientów w branży napojów na kilka sposobów. Chcemy im przypomnieć rzeczywistą wartość opakowań szklanych i ich znaczenie w ofercie produktowej. To jeden z powodów, dla których zdecydowaliśmy się w tym roku na targach DrinkTec zrobić wszystko inaczej i poświęcić naszą przestrzeń na przekazanie kilku komunikatów dotyczących szkła i wartości opakowań szklanych.


Dominique Tombeur, wiceprezes ds. marketingu i komunikacji O-I EuropeZwiedzający nasze stoisku nie zobaczyli tradycyjnej wystawy wyjątkowych projektów butelek, rezultatów współpracy z klientami i projektantami nad opracowaniem kształtów, którym tylko szkło jest w stanie nadać status ikony. Tym razem było to szkło – sam materiał oraz standardowe butelki – mówiące uniwersalnym językiem ludzkich zmysłów. Poprosiliśmy architekta i projektanta Francesco Lucchesego, by stworzył dla nas inny rodzaj stoiska – prawdziwą platformę komunikacji i interakcji z odwiedzającymi, pozwalającą przekazać to, co mamy do powiedzenia.

A do powiedzenia mamy wiele. O-I od ponad stu lat oferuje branży napojów wysokiej jakości opakowania – praktycznie od momentu, gdy założyciel firmy, Michael Owens, wynalazł uprzemysłowiony proces produkcji butelek. Od tego czasu O-I wprowadziło szereg innowacji zarówno dla rozlewni jak i producentów artykułów spożywczych w dziedzinie nauki i technologii szkła oraz ulepszeń stosowanych procesów.

Dla nas innowacja jest zawsze podstawowym czynnikiem pchającym nas do działania – w połączeniu z komponentem etycznym, za którym muszą stać konkretne korzyści dla ludzi, branży i środowiska naturalnego.

Z czasem działalność O-I wykroczyła poza obszar USA i objęła cały świat. Nadal jednak koncentrujemy się na produkcji opakowań szklanych do produktów spożywczych i napojów. Jesteśmy liderem w dziedzinie opakowań szklanych w Europie, Ameryce Północnej, krajach Azji i Pacyfiku oraz Ameryce Łacińskiej. Nasz największy rynek jest jednak w Europie. Posiadamy tu 37 fabryk w 10 krajach, produkujemy codziennie miliony butelek i słoików dla dużych i małych klientów z branży piwowarskiej, spożywczej, napojów bezalkoholowych, napojów alkoholowych i produkcji wina.

O-I obsługuje nie tylko te segmenty rynku o szerokim wachlarzu butelek standardowych lub projektowanych specjalnie na zamówienie, ale posiada bliskie relacje z firmami ponadnarodowymi, a także małymi i średnimi przedsiębiorstwami. Wszyscy nasi partnerzy czerpią korzyści z bliskiej współpracy z naszymi zespołami produktowymi przy tworzeniu innowacyjnych wzorów opakowań i przy wprowadzaniu nowych produktów na rynek. Sukces naszych klientów w ważnych konkursach wzornictwa daje dobre świadectwo naszym butelkom i słoikom.

Wyniki najnowszych badań ankietowych dotyczących opinii konsumentów i ich zachowań w Europie mają ogromne znaczenie dla branży szklanej i dla O-I. Opakowania szklane pozostają silnym faworytem europejskich konsumentów. Z niedawno przeprowadzonego badania FEVE wynika, że 74% ankietowanych preferuje opakowania szklane. Ten rodzaj opakowań cieszy się największym poparciem z kilku powodów: konsumenci ufają szkłu, wiedzą dobrze, że szkło w największym stopniu pozwala zachować oryginalny smak żywności i napojów, że ma naturę inercyjną i stanowi najbezpieczniejszy wybór dla nich i dla naszej planety. Wszystkie podawane przyczyny stanowią dla nas zachętę do tego, by dalej prowadzić działania komunikacyjne skierowane bezpośrednio do użytkowników końcowych, a nie tylko do branży lub sklepów detalicznych.

Obecnie, bardziej niż kiedykolwiek, branża opakowań szklanych powinna mówić o tym wszystkim głośno, by detaliści i właściciele marek mogli zrozumieć, że szkło ma w dziedzinie opakowań ważną rolę do odegrania. Same „argumenty o wygodzie” oraz „niskiej produkcji dwutlenku węgla” nie mogą być jedynymi czynnikami przesądzającymi o wyborze opakowania. Szkło oferuje najczystszy, najbardziej naturalny materiał do opakowań produktów żywnościowych i napojów. Daje pewność, że produkt dotrze do konsumenta w najbardziej autentycznej postaci. W stu procentach nadaje się do ponownego wykorzystania – i jest w Europie poddawane recyklingowi w 62%, 2% powyżej wymogów UE, dzięki czynnym programom stosowanym przez branżę oraz wymogom władz lokalnych. Wiemy, że konsumenci wolą szkło – to ekologiczny materiał produkowany z naturalnych składników.

Branża opakowań szklanych ma bardzo dobre perspektywy na przyszłość, chcemy więc zachęcić sprzedawców detalicznych i właścicieli marek do tego, by uwzględnili preferencje konsumentów. Jesteśmy przekonani, że opakowania szklane mają przed sobą duże możliwości rozwoju. Musimy – jako O-I i jako lider branżowy – dokonać repozycjonowania i zbudować świadomość oraz stosunek emocjonalny do opakowań szklanych. Szkło niczego nie naśladuje. Ma swoją osobowość – to nowoczesne opakowanie, które wywołuje w umyśle konsumenta pozytywne doświadczenia związane ze smakiem, wszechstronnością, ekologią i bezpieczeństwem.

Wyzwaniem dla nas będzie przekazanie komunikatu związanego ze szkłem nowym grupom odbiorców i zachęcenie ludzi do tego, by na nowo odkryli prawdziwe korzyści ze szkła. Branża szklana już rozpoczęła działania komunikacyjne i uruchomiła stronę internetową pt. „Friends of Glass”.

Biorąc udział w targach Drinktec, a później w tym roku na Simei i Sitevi, mamy nadzieję, że uda nam się zachęcić ludzi do ponownego odkrycia prawdziwego piękna szkła i jego wartości emocjonalnych. Nasze stoisko ma za pośrednictwem standardowego asortymentu i zindywidualizowanej oferty podkreślić również nasze możliwości twórcze i projektowe.

Naszym celem jest zwiększenie elastyczności naszej oferty w ciągu najbliższych kilku lat: w pełni wspieramy dążenia naszych klientów do uzyskania jak największej atrakcyjności ich produktów na półkach sklepowych poprzez zastosowanie kształtu, koloru i wzoru, dzięki którym ostatecznie powstaje emocjonalna więź pomiędzy konsumentem i marką.

Praca z Francesco Lucchesem i jego zespołem była dla nas wielką przyjemnością. To, co mogli obejrzeć odwiedzający stoisko O-I, stanowiło wynik stymulacji umysłu, przełożenia emocji i przekonań dotyczących ekologii. Oprócz projektu samego stoiska Francesco opracował także swoistą koncepcję nauczania, w ramach której zaprosiliśmy 30 młodych projektantów z różnych uniwersytetów i krajów, by opisali, jak rozumieją ideę opakowań szklanych i ich funkcję w branży produktów spożywczych i napojów.

Wielokrotnie w ciągu każdego dnia produkty firmy O-I pozwalają dostarczyć nabywcom najbardziej znane produkty na całym świecie. Firma jest liderem na rynkach Europy, Ameryki Północnej, Ameryki Łacińskiej oraz w regionie Azji i Pacyfiku i oferuje szklane opakowania podlegające w całości recyklingowi, umożliwiające zachowanie doskonałego smaku, czystości, atrakcyjności wizualnej i korzyści związanych z wartością produktów klientów firmy. Firma powstała w 1903 r. i zatrudnia obecnie ponad 23 000 osób w 79 zakładach produkcyjnych w 21 krajach. W 2008 r. sprzedaż netto z działalności w dziedzinie produkcji szkła wyniosła 7,9 mld USD.

W Polsce koncern OWENS-ILLINOIS posiada następujące zakłady produkcyjne – Hutę Szkła Jarosław i Hutę Szkła Antoninek, które współpracują z renomowanymi krajowymi i międzynarodowymi klientami z branży produkcji odżywek dla dzieci, soków, przetwórstwa żywności oraz piwa.

Dodatkowe informacje można znaleźć na stronie internetowej: www.o-i.com.
Źródło: ''