750 mln puszek do napojów ma produkować w ciągu roku fabryka koncernu Ball Packaging Europe, która powstanie w Lublinie. Zakład, którego budowa będzie kosztować ok. 200 mln PLN ma rozpocząć produkcję w pierwszej połowie 2009 r. Docelowo jego produkcja ma wynosić 1,5 mld szt. opakowań.

Firma będzie produkować opakowania o pojemności 0,5l głównie na potrzeby polskich oraz białoruskich i ukraińskich browarów.

- Kosztem 10 mln euro zwiększyliśmy moce naszych linii w Radomsku, które są w stanie produkować 2 mld puszek rocznie - wyjaśnia Grzegorz Skóra, dyrektor ds. produkcji na Europę w Ball Packaging Europe Radomsko.

Inwestycje realizuje również Can-Pack. Obydwie firmy są największymi producentami puszek w Polsce. W kwietniu Can-Pack kosztem 120 mln PLN uruchomił w Brzesku nową linię produkcyjną o zdolności 1 mld puszek do napojów. Ponad 45 mln PLN wyda też na zwiększenie mocy w fabryce wieczek spożywczych w Bydgoszczy (rocznie będzie tam produkować 2,2 mld sztuk).

Inwestycje Ball Packaging Europe i Can-Pack są odpowiedzią na wzrost popytu. Zamówienia rosną szczególnie ze strony odbiorców z Europy Środkowo-Wschodniej. Tylko w 2007 r. wartość rynku puszek do napojów w Polsce zwiększyła się o blisko 30%.

- Jesteśmy zaskoczeni tempem wzrostu rynku. W Polsce nasze moce produkcyjne wynoszą już 4,5 mld puszek rocznie - mówi Stanisław Waśko, wiceprezes zarządu Can-Pack.

Źródło: Puls Biznesu, Rzeczpospolita
Źródło: ''