Europejskie czasopismo branżowe Recycling International opublikowało artykuł informujący o rosnącej skali konwersji.

Więcej konwersji maszyn na produkcję tektury falistej

Bill Moore, prezes amerykańskiej firmy doradczej ds. recyklingu papieru Moore & Associates uznał, że konwersja maszyn wytwarzający papier gazetowy na produkcję opakowań przyniosła prawie dwa miliony ton w ciągu ostatnich dwóch lat i maksymalnie pięć milionów ton podczas całej dekady.

Według prezesa branża może śmiało spodziewać się jeszcze więcej konwersji. Produkcja papieru gazetowego w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie spadła o 7,92 mln ton w roku 2015 w porównaniu do roku 2002. Ponadto w ostatnim czasie koncern International Paper zapowiedział plany zakupu hiszpańskiej firmy Holmen Paper. Wiąże się to z przestawieniem maszyny papieru gazetowego na potrzeby produkcji papieru opakowaniowego w drugiej połowie przyszłego roku. Po konwersji maszyna będzie miała zdolność produkcyjną blisko 400 tysięcy ton gatunków OCC.

Merja Helander, Prezes Stowarzyszenia Europejskiego Odzysku Papieru, ostrzega jednak przed zmianą profilu maszyn produkujących papiery graficzne na produkcję tektury z taką prędkością. Konsekwencją tych działań może być nadmierna moc produktów z zakresu przemysłu papierniczego i tektury.