Firma Borealis (Lyngby/Dania; www.borealisgroup.com) zainwestuje blisko 200 mln EURO nową zakłady do produkcji PP w Niemczech (Burghausen). Produkowany w nich polipropylen PP będzie kierowany głównie na rynek opakowań.

Nowe instalacje będą wytwarzać PP od końca 2007 roku na bazie nowoczesnej technologii Borstar i będą mieć zdolności produkcyjne około 330.000 ton w ciągu roku. Produkowany polipropylen PP będzie kierowany głównie na rynek opakowań.


Prace budowlane przy nowej instalacji PP w Niemczech

Cechą wyróżniającą technologię Borstar jest możliwość uzyskiwania polimerów w pełnym zakresie ich gęstości. Firma Borealis opracowała folie polietylenowe z polimeru o małej, średniej i dużej gęstości, wszystkie bardzo dobrze przyjęte na rynku. Zauważono rónież szybki rozwój zastosowań bimodalnego PE w przetwórstwie metodą formowania z rozdmuchiwaniem i wytwórstwie rur oraz przewodów i kabli.

Polipropylen Borstar jest wytwarzany za pomocą tego samego zestawu reaktorów jak PE Borstar. Podstawowy zestaw dla produkcji PP składa się z reaktora pętlowego, pracującego w warunkach super-krytycznych lub wysoko-temperaturowych, połączonego szeregowo z reaktorem pracującym w fazie gazowej. Technologia PP Borstar pozwala producentowi na wytwarzanie makrocząsteczek polipropylenu według potrzeb co zapewnia uzyskiwanie zdecydowanie lepszych właściwości wyrobów oraz ułatwionej wytłaczalności. Dla przykładu, uzyskuje się łącznie dużą sztywność z wysoką udarnością oraz dobrą udarność z dobrymi właściwościami optycznymi. Firma Borealis oferuje innym producentom licencję na technologię Borstar.

Borealis jest jednym z wiodących światowych producentów tworzyw poliolefinowych - polietylenu(PE)i polipropylenu(PP). Utworzony w roku 1994 Borealis należy w 50% do norweskiej państwowej firmy naftowej Statoil; 25% jest w rękach austriackiej grupy OMV zajmującej się gazem naturalnym i ropą, zaś pozostałe 25% należy do firmy International Petroleum Investment Company z Abu Dhabi. Grupa Borealis wytwarza etylen, propylen, fenol i związki aromatyczne oraz polietylen i polipropylen. Zatrudnia łącznie około 5400 pracowników którzy wytwarzają ponad 3 miliony ton poliolefin rocznie. Wytwórnie firmy znajdują się w Austrii, Belgii, Finlandii, Niemczech, Norwegii, Portugalii i w Szwecji, zaś we Włoszech i Francji znajdują się małe wytwórnie.

Produkty firmy Borealis są przetwarzane przez jej klientów w produkty codziennego użytku, takie jak opakowania do żywności, sprzęt medyczny, pieluszki, rury dystrybucyjne, części samochodowe i przewody elektryczne.

Źródło: Omnexus, Borealis
Źródło: ''