14 maja na terenie malowniczych bulwarów nad Sołą w Węgierskiej Górce odbędzie się Wielkie Święto Sadzenia Drzew podsumowujące posadzenie trzeciego już miliona drzew w Beskidzie Żywieckim. Wydarzenie będzie finałem ekologicznego programu „Po stronie natury”, realizowanego przez Żywiec Zdrój wraz z partnerami - Fundacją Nasza Ziemia oraz Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych w Katowicach.

Uświetni je występ ambasadora tegorocznej edycji programu i Przyjaciela Drzew, Sebastiana
Karpiela-Bułecki z zespołem Zakopower. Dla uczestników przygotowano również wiele kulturalnych i ekologicznych atrakcji.Wielkie Święto Sadzenia Drzew jest organizowane w Węgierskiej Górce już od trzech lat. Stanowi ono nieodłączny element kampanii Żywiec Zdrój, której celem jest promowanie troski o drzewa oraz ochrony środowiska naturalnego. W ramach poprzednich edycji programu w Beskidzie Żywieckim posadzono już dwa miliony drzew. Obecnie trwają prace nad posadzeniem kolejnego, trzeciego już miliona. 14 maja każdy uczestnik będzie miał okazję własnoręcznie zasadzić drzewo wraz z leśnikami i pracownikami firmy Żywiec Zdrój oraz dołączyć do grona Przyjaciół Drzew.

Tegoroczne Wielkie Święto Sadzenia Drzew poprowadzi Stanisław Jaskułka – aktor teatralny
i filmowy, mistrz improwizacji, a przede wszystkim góral od lat związany z kulturą beskidzką. Wydarzenie rozpocznie organizowany już po raz trzeci „Ekorajd”, podczas którego dzieci i młodzież ze szkół z gminy Węgierska Górka będą sprzątać szlaki turystyczne.

Podczas wydarzenia każdy będzie mógł wziąć udział w tworzeniu ekologicznego graffiti z Fundacją Klamra. Dla dzieci przygotowano także liczne konkursy i warsztaty ekologiczne oraz atrakcje
w miasteczku zabaw, m.in. dmuchany zamek, zajęcia plastyczne, zabawy ruchowe, gry planszowe, a także „żłobkowo” - specjalną strefę dla najmłodszych, pełną zabawek edukacyjnych.
Na miłośników kultury góralskiej czekają występy lokalnych kapel, a także kiermasz beskidzkiego rękodzieła i regionalnych przysmaków. Amatorzy rywalizacji będą mogli spróbować swoich sił na samochodowym torze przeszkód oraz w wielu innych konkurencjach.

Głównym punktem wieczoru będzie koncert ambasadora tegorocznej edycji programu - Sebastiana Karpiela-Bułecki wraz z zespołem Zakopower. Wielkie Święto Sadzenia Drzew zakończy zabawa taneczna przewidziana do późnych godzin wieczornych.

Organizatorem wydarzenia jest firma Żywiec Zdrój, Ośrodek Promocji Gminy Węgierska Górka, Fundacja Nasza Ziemia, Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Katowicach oraz Nadleśnictwo Węgierska Górka. Więcej informacji na stronie www.postronienatury.pl.

Kontakt prasowy:
Monika Piekarska
Specjalista ds. PR Żywiec Zdrój S.A.
tel. 519 064 147, e-mail: monika.piekarska@danone.com
Paulina Stankiewicz
Garden of Words
Biuro Prasowe programu ”Po stronie natury”
tel.(22) 829 85 72 wew. 20, e-mail: p.stankiewicz@gardenofwords.pl


O programie „Po stronie natury”:
„Po stronie natury” to hasło, pod którym w tym roku odbywa się program społeczny zainicjowany w 2009 roku przez Żywiec Zdrój i  wspierany merytorycznie przez Fundację Nasza Ziemia oraz Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Katowicach. W ramach projektu realizowana jest coroczna akcja sadzenia miliona drzew w Beskidach, konkurs grantowy na projekty z zakresu ochrony i sadzenia drzew, a także poszanowania wody (skierowany do placówek edukacyjnych w całej Polsce) oraz szkolenia i warsztaty ekologiczne. W ubiegłych latach program funkcjonował pod nazwą „Moje Silne Drzewo”.

Zadaniem programu „Po stronie natury” jest zwrócenie uwagi Polaków na problem ochrony środowiska naturalnego i potrzebę dbania o nie. Kampania skupia się w szczególności na upowszechnianiu wiedzy o korzystnym wpływie drzew na środowisko, w którym żyjemy, a tym samym – na nasze życie. Celem realizowanych działań jest zwrócenie uwagi na konieczność sadzenia i szacunku do drzew, które produkują potrzebny do życia tlen, pochłaniają odpowiedzialny za zmiany klimatyczne dwutlenek węgla, zmniejszają zanieczyszczenie powietrza, tłumią hałas, wspomagają retencję i mają znaczący wpływ na funkcjonowanie całego ekosystemu. Sadząc drzewa tworzymy nie tylko zielony krajobraz – pomagamy dbać o klimat Ziemi
oraz przyczyniamy się do zachowania bioróżnorodności.
Źródło: ''