Według badania postaw konsumenckich1, przeprowadzonego na zlecenie Tetra Pak, Polacy oczekują, by soki były zdrowe i naturalne. Wielowarstwowe aseptyczne kartony Tetra Pak zachowują ich świeżość bez konieczności dodawania konserwantów.

Wielowarstwowe kartony Tetra Pak chronią bez konserwantów
Świeżość i smak produktów zależy nie tylko od ich terminu przydatności do spożycia, ale przede wszystkim od tego, w jakim opakowaniu są przechowywane. Świadomość polskich konsumentów na temat właściwości opakowań i różnic między nimi jest wciąż niewielka.

Tymczasem opakowania kartonowe są rozwiązaniem doskonale chroniącym żywność i napoje przed utratą naturalnych właściwości smakowych i odżywczych, bez konieczności dodawania konserwantów. Kartony chronią produkty spożywcze na dłużej, gwarantując ich bezpieczeństwo dzięki swojej wielowarstwowej strukturze.

Bezpieczeństwo bez konserwantów


Jak wiadomo, dodawanie konserwantów do żywności służy wydłużeniu terminu jej przydatności do spożycia. Chociaż stosowane w poszczególnych produktach ilości konserwantów nie są szkodliwe dla organizmu, to na co dzień trudno jest kontrolować ich łączne spożycie.


Warstwy

Jakie cechy według Pana/i powinien mieć idealny sok owocowy?
(TOP 5 cech najważniejszych wg respondentów), Millward Brown na zlecenie Tetra Pak, 2013

Z drugiej strony wśród samych konsumentów rośnie zainteresowanie produktami wolnymi od konserwantów. Wzrasta zapotrzebowanie na produkty ekologiczne, świeże i naturalne. Konsumenci poszukują zwłaszcza produktów wysokiej jakości, z gwarancją świeżości, którą zapewniają wielowarstwowe opakowania kartonowe.

Na rynku dostępne są obecnie dwa rodzaje opakowań kartonowych: aseptyczne i nieaseptyczne. Kartony aseptyczne pozwalają na przechowywanie produktów w temperaturze pokojowej przez dłuższy czas. Natomiast kartony nieaseptyczne przeznaczone są do produktów, które wymagają schładzania podczas transportu i przechowywania.

Nowoczesne i bezpieczne opakowania wielowarstwowe

Produkty w wielowarstwowych opakowaniach aseptycznych nie wymagają utrwalania konserwantami.

Aseptyczne opakowania kartonowe powstają z wielowarstwowego materiału opakowaniowego, którego elementami składowymi są papier, polietylen i folia aluminiowa. Jedną z firm, która posiada w swej ofercie ten typ opakowań jest Tetra Pak – światowy lider w zakresie przetwarzania i pakowania płynnej żywności.

Opakowanie aseptyczne Tetra Pak składa się z sześciu warstw. Każda z nich pełni inną funkcję, a połączone razem w opakowaniu kartonowym tworzą unikalny system zabezpieczenia wrażliwych produktów spożywczych przed czynnikami zewnętrznymi. Średnio ponad 70 proc. materiału opakowaniowego stanowi papier, który jest surowcem odnawialnym i jako taki, podlega procesowi naturalnego odtwarzania we właściwie zarządzanych uprawach leśnych. Warstwa papierowa z nadrukiem jest nośnikiem informacji o produkcie, wzmacnia również strukturę opakowania.

Dwie skrajne warstwy opakowania, zewnętrzną oraz wewnętrzną, wyścieła polietylen. Zapewnia on szczelność kartonu i chroni produkt przed wilgocią. Warstwa folii aluminiowej także pełni funkcje ochronne, zabezpieczając przed światłem, tlenem, wnikaniem zapachów oraz przed utratą aromatu produktu, który znajduje się w środku. Grubość tej warstwy to zaledwie 6,3 µm, czyli ok. 1/12 grubości ludzkiego włosa.

 – By zachować przydatność do spożycia produktów spożywczych w aseptycznych kartonach Tetra Pak, nie trzeba stosować konserwantów. Jest to możliwe dzięki poddaniu żywności działaniu podwyższonej temperatury, a następnie zapakowaniu jej w wielowarstwowe, nieprzezroczyste opakowanie. W podobny sposób nasze mamy i babcie utrwalały przetwory na zimę – wekowały je i wstawiały do ciemnej spiżarni – wyjaśnia Sylwia Łoniewska, Kierownik ds. Kategorii Soków i Napojów w Tetra Pak. – Opakowanie aseptyczne nie tylko sprzyja zachowaniu naturalności produktów spożywczych, jest także przyjazne naturze. Jego głównym budulcem jest papier, surowiec odnawialny. Kartony podlegają też selektywnej zbiórce odpadów i recyklingowi. Przed wyrzuceniem do odpowiedniego kontenera zużyty karton należy zgnieść. Dzięki temu zmniejszamy objętość śmieci, a co za tym idzie – koszt ich wywozu – dodaje.

Aż 90 proc. światowej produkcji opakowań Tetra Pak jest przeznaczonych dla produktów aseptycznych. Poza mlekiem i produktami mlecznymi, które stanowią ponad 63 proc. wszystkich produktów pakowanych aseptycznie, należą do nich np. soki, nektary i napoje owocowe, soki warzywne, produkty na bazie pomidorów, wino stołowe, olej jadalny i produkty sojowe, kawa, herbata, sosy, zupy przecierowe i desery. Produkty w opakowaniach aseptycznych nie muszą być utrwalane przy pomocy konserwantów, a ich okres przydatności do spożycia nadal pozostaje długi.

1  U&A JNSD. Report from the quantitative study, Millward Brown na zlecenie firmy Tetra Pak, 2013 rok. Badanie zostało przeprowadzone w okresie 1-23 lipca 2013 roku na próbie N= 802 + podpróba 70 (matki dzieci w wieku 0-3 lat). Badanie dotyczy następujących 10 kategorii: soki owocowe, napoje niegazowane, soki z miąższem (owocowe, owocowo-warzywne lub warzywne), nektary, soki NFC, soki dla dzieci, syropy/soki do mieszania z wodą, mrożona herbata, mrożona kawa, napoje izotoniczne. Celem badania było ustalenie użytkowania i postaw wobec rynku JNSD (soków, nektarów i napojów) w Polsce.