Blisko 1700 dzieci z wieruszowskich przedszkoli i szkół podstawowych wzięło udział w trzeciej edycji programu edukacyjnego „…z natury segreguję!”.

16 czerwca podczas XIII Dni Wieruszowa zakończyła się kolejna edycja programu edukacyjnego „…z natury segreguję!”. Na dwie godziny stadion Prosna zamienił się w mini festiwal ekologiczny. Dzieci ze szkół i przedszkoli zaprezentowały skecze, piosenki i układy taneczne, które tematyką nawiązywały do recyklingu. Dodatkowo placówki przygotowały też prace plastyczne dotyczące segregacji odpadów. Łącznie w pokazach na scenie wzięło udział 65 dzieci.

Na koniec rozstrzygnięty został konkurs zbiórkowy, który towarzyszył akcji edukacyjnej. Placówki w Wieruszowie zaskoczyły organizatorów. Okazało się, że dzieci ze szkół i przedszkoli wieruszowskich doskonale wiedzą, na czym polega segregowanie odpadów i robią to bez błędu. Tym samym organizatorzy postanowili przyznać wszystkim placówkom równoważne nagrody. Na scenie odbyło się więc uroczyste wręczenie czeków o wartości 1000 złotych dla każdej szkoły i przedszkola.Akcja składała się z dwóch części – warsztatów edukacyjnych oraz konkursu „zbiórkowego”. W maju w przedszkolach i szkołach wieruszowskich ruszyły warsztaty ekologiczne, które w niebanalny sposób zwracały uwagę najmłodszych na ekologię. Drugą częścią projektu był konkurs selektywnej zbiórki odpadów opakowaniowych. Przez trzy tygodnie dzieci pod okiem opiekunów zbierały zużyte opakowania i prawidłowo wrzucały je do oznakowanych pojemników ustawionych na terenie szkół i przedszkoli. Główną ideą konkursu było hasło „Nie ilość, a jakość”.

Inicjatorem i głównym organizatorem projektu, który jest częścią programu budowy i rozwoju krajowego systemu odzysku i recyklingu opakowań „W Trosce o Naturę”, jest Polski System Recyklingu Organizacja Odzysku. Sponsorem akcji oraz fundatorem nagród była spółka Pfleiderer Prospan SA.

Pierwsza edycja projektu odbyła się na przełomie maja i czerwca 2006 roku w Krynicy Zdrój. Kolejna, w Żarach, była zorganizowana pod koniec ubiegłego roku. Na jesieni 2007 roku odbędzie się już kolejna, czwarta edycja tej ekologicznej akcji edukacyjnej.

Źródło: Polski System Recyklingu Organizacja Odzysku SA - www.psr.pl
Źródło: ''