Firma Duplo Polska w dniach 21 i 22 kwietnia zaprosiła wszystkich zainteresowanych optymalizacją procesów introligatorskich do swojej siedziby przy ulicy Cyklamenów w Warszawie. Znajduje się jedno z czterech Europejskich Centrów Demonstracyjnych rozwiązań tego producenta, gdzie cyklicznie odbywają się Dni Otwarte pod hasłem „Cztery pory roku z Duplo”.

Wiosenne nowości Duplo
Podczas wiosennej edycji tej imprezy, oprócz wielu urządzeń ułatwiających obróbkę końcową, zaprezentowano również nowości, jakie znajdują się w ofercie Duplo. Prezentacjom tym towarzyszyły pokazy rozwiązań firmy Xerox.To kolejne tego rodzaju spotkanie, jakie zorganizowaliśmy w tym roku – mówi Tomasz Gajkowski, dyrektor generalny Duplo Polska - Podobnie jak poprzednie, rozłożyliśmy je na dwa dni, podczas których mogliśmy nie tylko zaprezentować naszym gościom urządzenia, które znajdują się w naszej ofercie, ale również zaoferować im wiedzę i doświadczenie naszych specjalistów.

Szacujemy, że odwiedziło nas około 30 firm. Wśród nich było wiele takich, które nie mogły dotrzeć na nasze poprzednie spotkania. Widzimy, że nasze rozwiązania budzą coraz większe zainteresowanie, bo odwiedzają nas goście pytający o konkretne produkty. Z pewnością są one doskonałą alternatywą na czas nieco gorszej koniunktury gospodarczej, co potwierdza nie tylko nasza sprzedaż, ale również obserwacje, jakie czynimy chociażby podczas takiej imprezy jak Dni Otwarte.

Podczas bezpośrednich spotkań możemy wspólnie z naszymi gośćmi zastanowić się i określić potrzeby danego zakładu poligraficznego, by móc zaproponować mu jak najlepsze rozwiązanie adekwatne do jego aktualnych oczekiwań, co umożliwia nasza bogata oferta.

Te bezpośrednie rozmowy, prezentacja maszyn, indywidualne podejście do klienta - a taką formułę mają Dni Otwarte Duplo – pozwalają wspólnie zastanowić się nie tylko nad wyborem danego rozwiązania, ale również nad możliwościami jego ewentualnej rozbudowy w przyszłości. Systemy Duplo mają bowiem charakter modułowy i można je rozbudowywać wraz z potrzebami danej drukarni. Oznacza to, że każda z nich może wybrać urządzenie spełniające jej oczekiwania nie ryzykując przeinwestowania, by w przyszłości – jeśli jej potrzeby będą większe – rozszerzyć swoje możliwości dokupując odpowiednie moduły. Takie rozwiązanie bardzo odpowiada naszym klientom.Obserwujemy, że w okresie nieco trudniejszej sytuacji rynkowej, z którą aktualnie mamy jeszcze do czynienia, poprawa jakości i skrócenie czasu realizacji zleceń, a także możliwość ograniczenia kosztów - co umożliwiają nasze urządzenia - są niezmiernie ważne i te potrzeby stają się dla wielu zakładów priorytetem. Podczas bezpośrednich spotkań, czy podczas Dni Otwartych rozmawiamy z naszymi klientami również o sposobach finansowania danej inwestycji oferując w tym zakresie nie tylko ogólnie dostępne rozwiązania, ale również nasze specjalne propozycje, jak też o możliwości sfinansowania danej inwestycji przy wykorzystaniu funduszy unijnych. Okazuje się, że podczas tych spotkań dostarczamy sobie wzajemnie wielu interesujących informacji, dlatego po raz kolejny uważamy nasze Dni Otwarte za sukces.Wiosenne spotkanie z Duplo było okazją również do zaprezentowania nowości, jakie pojawiły się w ofercie firmy w tym roku. Do jej bogatego portfolio, skierowanego zarówno do drukarń cyfrowych jak i offsetowych, dołączyły urządzenia, które jeszcze wyraźniej mogą usprawnić procesy produkcyjne. Wśród nich największym zainteresowaniem podczas Dni Otwartych cieszyła się bigówka DC-445 + IFS, umożliwiająca bigowanie i falcowanie w jednym przebiegu. Jest ona w pełni zautomatyzowanym, wydajnym rozwiązaniem do bigowania różnorodnych kolorowych wydruków cyfrowych, a także prac offsetowych drukowanych na grubszych mediach czy też uszlachetnianych po wydruku.

Oferuje wysoką prędkość działania, pełną automatyzację, proste programowanie oraz możliwość zapamiętania do 30 najczęściej wykonywanych prac. To, jak twierdzi producent, idealne rozwiązanie do bigowania ulotek, broszur, okładek, mailingów, pocztówek, zaproszeń, okładek i listów. DC-445 + IFS – w zależności od konfiguracji – może pracować z prędkością do 50 arkuszy na minutę. Dopełnieniem prędkości produkcyjnej urządzenia jest podajnik o pojemności 100 mm skracający czas potrzebny na dokładanie przetwarzanego materiału.

Zintegrowany system falcujący IFS to gama 5 modułów rozszerzająca możliwości produkcyjne DC-445 i innego, dobrze już znanego na rynku polskim urządzenia – DC-645. Dotychczas możliwości produkcyjne tych urządzeń sprowadzały się do bigowania oraz opcjonalnego cięcia i perforacji. Teraz do tych operacji doszło złamywanie (falcowanie). Dzięki tej funkcjonalności można uzyskać pełny produkt w jednym przebiegu. Urządzeniem, które umożliwia złamywanie, jest dwunożowa falcerka oferująca 7 rodzajów złamywania arkuszy o wysokiej gramaturze, bez pękania toneru. Wraz z innymi modułami dostępnymi w tej rodzinie produktów - falcerka, łączniki, układarki – daje możliwość zbudowania 18 konfiguracji dopasowanych do indywidualnych potrzeb użytkownika, tworząc elastyczne rozwiązania do wykańczania wydruków cyfrowych i offsetowych.


Wszystkie ustawienia zadań i sterowanie nimi odbywa się z urządzenia głównego: DC-445 lub DC-645.
Podczas spotkania można było uzyskać również informacje na temat nowego urządzenia w ofercie Duplo - DKT-200 – trójnoża pracującego w linii z systemem do broszurowania Duplo 5000. Moduł ten zapewnia precyzyjne obcinanie górnej, dolnej oraz bocznej krawędzi produkowanych broszur. W połączeniu z modułem obcinania czołowego DBM-500T stanowi trójnóż. DKT-200 charakteryzuje się płaską i prostą drogą papieru, a operator ma pełen podgląd na cały proces obróbki broszury. Obcinarka DKT-200 podłączona do systemu Duplo 5000 pozwala na produkcję broszur z wydajnością do 9000 broszur/godzinę. Jest ona możliwa dzięki zastosowaniu opcjonalnego noża rozcinającego wydruki na dwa użytki (tzw. produkcja broszur w trybie „2UP”). Arkusze w formacie SRA3 lub B3 pochodzące bezpośrednio z urządzenia drukującego można umieszczać na półkach wież zbierających DC10/60Pro, gdzie zbierane są poszczególne zestawy, a następnie realizowane jest zszywanie, falcowanie i obcinanie w module DBM500/500T.


Dwa noże gilotyny DKT-200 kończą cały proces. W efekcie powstaje broszura przycięta z trzech stron. Opcjonalnie do DKT-200 może był dołączony nóż rozcinający broszury na dwa użytki – Gutter Cut. Ten pojedynczy zespół ma dwa ostrza, dla których ustawiony jest stały prześwit o wielkości 6 mm. Dzięki temu drukarnia może produkować tę samą broszurę drukując strony podwójnie na poszczególnych arkuszach. Noże usuwają boczny lub wewnętrzny margines z produkowanej publikacji. W przypadku produkcji broszur z wykorzystaniem noży rozcinania arkusza w systemie „2UP”, muszą być zainstalowane dwie dodatkowe głowice zszywające.

Jako dodatkowa opcja oferowane są dwu- i trzydziurkowe moduły, które pozwalają na realizowanie w jednej operacji zszywania grzbietowego/falcowania/obcinania oraz dziurkowania realizowanej publikacji. Ten rodzaj obsługi stosowany jest do broszur, magazynów i publikacji, które przechowywane są później w segregatorach. Z opcji tej można korzystać tylko w przypadku produkowania broszur w układzie „1 up”.

Dostępne są dwa rodzaje dziurkowania, przy czym w obydwu przypadkach dziurki mają stałą średnicę 6,4 mm i znajdują się w odległości 12 mm od grzbietu broszury. Środek dziurek znajduje się w odległości 8 cm. Maksymalna liczba arkuszy jaka może być dziurkowana to 15 (przy gramaturze 80 g/m2) lub zestaw o grubości 3 mm. Moduł DKT-200 programuje się automatycznie, wszystkie ustawienia zajmują zaledwie 60 sekund. Są one wprowadzane do urządzenia szyjąco-falcującego DBM-500,a moduł DKT-200 automatycznie ustawia noże obcinające oraz pozycję tylnego ogranicznika. Każda broszura jest następnie obcinana do zadanego końcowego rozmiaru i wysuwana na ustawiony stół odbiorczy. Broszury mogą być opcjonalnie rozdzielane w pakiety przez tzw. „rozdzielacz nakładu” – Kicker.


Podczas Dni Otwartych odwiedzający imprezę goście mogli również uzyskać informacje na temat znanego już na polskim rynku urządzenia Docucutter DC-645, które teraz oferowane jest ze zdalnym serwisem. DC-645 podłączony jest do oprogramowania e-tandem, które rejestruje wszystkie komunikaty dotyczące pracy urządzenia. Za pomocą łącza internetowego są one przesyłane do działu serwisu Duplo. Po ich odczytaniu inżynier Duplo kontaktuje się z operatorem maszyny po stronie klienta i instruuje go, w jaki sposób rozwiązać ewentualne problemy.

Dzięki zdalnej komunikacji maszyna szybko zostaje przywrócona do pracy. System e-tandem umożliwia również analizę poziomu produktywności maszyny. Dzięki temu można zaplanować wymianę materiałów eksploatacyjnych w urządzeniu. Zdalny serwis umożliwia również szczegółową analizę urządzenia i komunikatów, które pojawiają się podczas jego użytkowania.
Ciekawym rozwiązaniem prezentowanym podczas Dni Otwartych była też utrząsarka Duplo – model UJ500AS.

Wszystkie te urządzenia charakteryzują się wysokim stopniem automatyzacji, co ma niemałe znaczenie dla przyspieszenia czasu realizacji zleceń, a co za tym idzie uzyskania oszczędności oraz przewagi konkurencyjnej na rynku zleceń.

Poza nowościami, jakie po raz pierwszy zaprezentowała firma Duplo Polska swoim klientom - w formie prezentacji na żywo bądź prezentacji ustnej - podczas Dni Otwartych można było zobaczyć urządzenia, które nie tylko od dawna znajdują się w jej ofercie, ale również mają już wielu użytkowników w naszym kraju. Wśród nich były rozwiązania umożliwiające oprawę zeszytową oraz szybkie i proste broszurowanie, dostosowane do zróżnicowanych nakładów (system Duplo 3500); lakierowanie UV, gwarantujące zupełnie nową jakość wydruków (Duplo UV Coater 205A); oprawę klejoną do produkcji książek (oklejarka DuBinder DPB 500) oraz urządzenia umożliwiające szybkie i tanie powielanie cyfrowe książek, instrukcji obsługi, materiałów technicznych (DP-S850 i DP-J450). Wśród prezentowanych urządzeń znajdowały się też falcerki Duplo i Foldmaster, a także sprzęt używany.

Podobnie jak to miało miejsce w poprzednich edycjach Dni Otwartych Duplo partnerem imprezy była firma Xerox. Zaprezentowała ona urządzenie DCP 700, umożliwiające pełnokolorowe drukowanie cyfrowe z prędkością 70 stron/minutę.

Dodatkowe informacje na temat produktów firmy Duplo Polska Sp. z o.o.:
Gabriela Swat, Duplo Polska Sp. z o.o.
E-mail: Gabriela.Swat@duplopolska.pl
http://www.duplopolska.pl
Opracowanie merytoryczne informacji:PAI
Źródło: ''