Zaawansowana technologia wagi kontrolnej Ishida - w tym wykorzystanie unikatowego systemu IDCS Ishida do przechwytywania danych (IDCS) - pozwala na prowadzenie szczegółowej kontroli i monitoringu całej operacji pakowania. Beneficjentem tych technologii jest międzynarodowa firma przemysłu spożywczego Hügli i jej fabryka w miejscowości Zàsmuky w Republice Czeskiej.

Obecnie w Hügli używanych jest 16 wag kontrolnych, które odpowiadają za kontrolę masy we wszystkich opakowaniach produktów na rynek detaliczny. Są to produkty poddane dehydratacji (tj. odwodnieniu), takie jak zupy, przyprawy oraz dania ryżowe w zakresach wagowych od 10 g do 250 g, które obsługiwane są z prędkością do 100 paczek na minutę.


Wszechstronne wagi kontrolne Ishida. Obsługa wysokich prędkości z rejestrem istotnych danych produkcyjnych


Wśród eksploatowanych w Hügli modeli znajdują się trzy specjalnie zaprojektowane wagi kontrolne, tzw. "biźniacze". Są one wyposażone w dwie oddzielne linie przenośników taśmowych, które umożliwiają utrzymywanie wysokich prędkości na najszybszych liniach pakujących firmy.

Hügli to pierwsza firma w Republice Czeskiej, w której zainstalowano pionierskie rozwiązanie Ishida tj. system IDCS. System IDCS rejestruje i analizuje dane dotyczące każdego pakietu, przechodzącego przez wagę kontrolną Ishida. Celem jest zapewnienie dopływu wszystkich użytecznych informacji w czasie rzeczywistym. Szczególny nacisk kładziony jest na czynnik OEE (tj. Overall Equipment Efficiency inaczej tzw. całkowita efektywność sprzętu). Obejmuje on trzy czynniki zasadnicze, jakimi są wydajność, dostępność i jakość.


Wszechstronne wagi kontrolne Ishida. Obsługa wysokich prędkości z rejestrem istotnych danych produkcyjnych


W przypadku firmy Hügli funkcja systemu polega na bezpośrednim przesyle istotnych danych produkcyjnych na jednostkę głównego komputera, dzięki czemu firma z łatwością może monitorować poziom wydajności każdej linii oraz identyfikować wszelkie problemy, a w razie potrzeby może podjąć natychmiastowe działania naprawcze. Na dane składają sie szczegółowe informacje, których wymaga się podczas wszystkich audytów wewnętrznych lub tych inicjowanych ze strony odbiorców lub klientów firmy.

Specyfikacje dla każdego opakowania są przechowywane w układzie RCU (Remote Control Unit), który jest łatwy w użyciu. Układ zdalnego sterowania wagą kontrolną - tj. RCU, umożliwia szybkie przywoływanie potrzebnego wyboru poprzez naciśnięcie jednego przycisku. Stanowi to szczególną zaletę wobec faktu, że fabryka w Zàsmuky obsługuje asortyment około 1000 różnych produktów.


Wszechstronne wagi kontrolne Ishida. Obsługa wysokich prędkości z rejestrem istotnych danych produkcyjnych


- "Nasze wagi kontrolne są bardzo dokładne oraz niezawodne, stąd gwarantują naszym klientom, że produkty z Hügli są produkowane i oferowane zgodnie z targetem wagowym. Dodatkowo zdolność Ishidy do opracowania modelu z podwójnym układem podawania typu "twin" umożliwia nam zachowanie tempa wysokich prędkości pakowania"
- komentuje dyrektor ds. produkcji, Pavel Coufal.

- "Dodatkowo system IDCS dostarczył nam bardzo cennego narzędzia raportującego, które pomaga w zapewnieniu operacji z maksymalnymi poziomami wydajności."

Wagi kontrolne stanowią fragment szerokiej gamy sprzętu Ishida zainstalowanego w fabryce Zàsmuky. Zakres obejmuje również sześć naważarek wielogłowicowych i dwa systemy inspekcjyjne X-ray. Wyposażenie, które jest wynikiem nawiązania relacji biznesowej rozpoczętej w 2004 roku.


Wszechstronne wagi kontrolne Ishida. Obsługa wysokich prędkości z rejestrem istotnych danych produkcyjnych


- "Technologia Ishida cechuje się wymaganą przez nas wydajnością i niezawodnością, dzięki czemu firma Ishida stała się idealnym partnerem dla naszego dalszego rozwoju i rozbudowy naszej fabryki"
- kontynuuje Pavel Coufal.

Dodatkowym atutem jest lokalne wsparcie zapewnione przez wyspecjalizowane biuro firmy Ishida w Czechach.

- "Wiemy, że możemy polegać na bardzo szybkiej reakcji w razie zaistnienia problemu, jak również na szybką dostawę części zamiennych" - mówi Pavel Coufal.

 

O Hügli

Hügli to przedsiębiorstwo rodzinne, założone w 1935 roku w Szwajcarii i istniejące do dnia dzisiejszego. Hügli urasta do firmy międzynarodowej, specjalizującej się w produkcji i dystrybucji zup, sosów, bulionów, przypraw, antipasti, makaronu i ryżu. Aktualnie firma ma 10 zakładów fabrycznych w sześciu krajach, a także biura sprzedaży w czterech krajach w Europie.

Hügli wkroczyła do Czech w 2000 roku wraz z przejęciem spółki Bonita. Od tego momentu notowany jest sukces i rozrost firmy, który skutkuje tym, że fabryka w Zàsmuky podwaja swoją wielkość, raz w 2006, potem w 2010 roku oraz prowadzi dalszą rozbudowę fabryki. Kolejnym krokiem była dobudowa trzeciego piętra, zakończona w 2015 roku.

Hügli zaopatruje głównie Czechy, Słowację, Polskę i Węgry, jak również inne kraje Europy Zachodniej oraz tak dalekie kraje jak Hong Kong i Australię. Firma produkuje głównie suche produkty mieszane, takie jak zupy, sosy, buliony, desery, przyprawy i inne produkty dla profesjonalistów, produkując, co roku około 100 milionów opakowań. Wśród klientów znajdują się międzynarodowe firmy detaliczne branży spożywczej i firmy sektora gastronomicznego, jak też restauracje, hotele, szkoły i szpitale.

 

Źródło: Ishida Europe