Producenci i użytkownicy etykiet sampoprzylepnych dobrze wiedzą, że na współczesnym rynku nie wystarczy już jeden uniwersalny materiał, który nadaje się do ich wykonywania.

Dzisiaj materiał ten dobierać należy w zależności od uwarunkowań jakie panują podczas zadruku i wycinania etykiet, potem podczas procesu ich naklejania, a w końcu w czasie użytkowania wyrobu, na którym się znajdują. Ogromną rolę przy kształtowaniu się tego zróżnicowanego rynku etykiet samoprzylepnych odegrały folie polipropylenowe BOPP, a wśród nich zwłaszcza te, które produkowane są przez Innovia Films. Folie z tworzyw sztucznych będące składnikiem laminatu do produkcji etykiet różnią się między sobą. I chodzi tu nie tylko o wyraźne różnice we właściwościach fizycznych takich folii jak np. pomiędzy BOPP i PE. Są również różnice we właściwościach mechanicznych wynikających ze sposobu produkcji folii. Mają one duże znaczenie szczególnie w przypadku folii BOPP. Głównym powodem tych różnic jest orientacja polimeru czyli sposób rozciągania folii wynikający bezpośrednio ze stosowanej technologii produkcji. W odróżnieniu od wszystkich swoich konkurentów stosujących orientację na maszynach poziomych Innovia Films produkuje folie unikatową technologią rozdmuchu. Metoda ta pozwala na równomierne rozciągnięcie / orientowanie folii zarówno w kierunku wzdłużnym (MD) jak i poprzecznym (TD) – w obu po 8 razy, podczas gdy na wszystkich liniach poziomych jest ona rozciągnięta w sposób zróżnicowany (MD – 4 razy, TD – 10 razy). Ten sposób orientacji powoduje, że folie Innovia Films mają większą sztywność w kierunku wzdłużnym co umożliwia lepszą synchronizację registrów podczas ich zadruku i szybsze schodzenie etykiet z podłoża podczas naklejania. W stosunku do PE umożliwia to obniżenie grubości folii. Zrównoważona orientacja ułatwia też wycinanie etykiet przy pomocy matrycy, umożliwia otrzymanie „czystej” linii krawędzi etykiety i zapewnia równomierne zużywanie się elementów matrycy. Poprzez osiągnięcie efektu zrównoważenia wewnętrznych naprężeń folii w obu kierunkach zapobiega efektowi podwijania się wyciętych już etykiet. Dodatkowym atutem w ofercie folii Innovia Films jest fakt, że firma ta posiada ogromne doświadczenie w powlekaniu powierzchni folii różnymi lakierami poprawiającymi podatność ich na zadruk i pozwalającymi na wykorzystywanie przy bardzo szerokiej gamie technik drukarskich, w tym m.in. techniki UV, HP Indigo, Xeikon i innych. Odpowiednie powleczenia pozwalają też na wykorzystywanie etykiet w niesprzyjających warunkach (pasteryzacja, chemia przemysłowa, transport, artykuły ogrodnicze i inne przechowywane na otwartej przestrzeni) dając gwarancję odpowiedniego przylegania farby i zwiększając odporność na działanie wilgoci, olejów, chemikaliów oraz na zadrapania i zabrudzenia.

Wśród folii do etykiet produkowanych przez Innovia Films są też folie:
- przezroczyste, białe, spienione, matowe, metalizowane
- do zadruku jednostronnego i obustronnego
- o zwiększonej elastyczności łatwo dostosowujące się do zmieniającego się nieco kształtu giętkiego opakowania (jako folie o większej przezroczystości i połysku przyjęły się już w segmencie rynku zdominowanym do tej pory przez polietylen)
- o powierzchni przypominającej papier.Poszczególne asortymenty folii pogrupowane są w ich rodziny o markach handlowych Rayoface™, Rayoart™, Rayofoil™, Rayoweb™, Propafilm™, Cellophane™ i NatureFlex™.

Więcej szczegółów o każdej z nich znaleźć można na stronie internetowej www.innoviafilms.com Z tej szerokiej gamy folii na dwie najmłodsze grupy należy jeszcze zwrócić uwagę. Jako partner HP Indigo®, nadążając za potrzebami rynku Innovia Films zaproponowała wysokojakościowe folie o wysokim połysku: przezroczystą i białą, w których na folię licową nanoszona jest specjalna, nowatorska powłoka opracowana tak by było można stosować ją na maszynach HP Indigo® do kolorowego zadruku cyfrowego.

Innym najnowszym dodatkiem do grupy folii do etykiet jest NatureFlex™. Ta biodegradowalna i kompostowalna folia wytwarzana jest z odnawialnej masy drzewnej pozyskiwanej wyłącznie ze specjalnie prowadzonych plantacji. Posiada atesty potwierdzające, że spełnia wymagania norm dotyczących kompostowania: amerykańskiej ASTM D6400 i europejskiej EN13432. Folie z rodziny NatureFlex™ idealnie nadają się do stosowania jako folia licowa do produkcji etykiet samoprzylepnych.

W skład prezentowanej przez Innovia Films oferty folii NatureFlex™ do etykiet wchodzi NVL – przezroczysta folia licowa do produkcji etykiet samoprzylepnych, biała folia NVLW oraz metalizowana NML. Folie te są doskonałym wyborem wszędzie tam, gdzie odbiorcy zależy na pełnej ekologiczności całego opakowania. Przykładem mogą być opakowania kanapek, butelki do napojów, opakowania typu „flow-wrap”, etykiety do opakowań kosmetyków i owoców.

Powłoki nanoszone na na folie NatureFlex™ zapewniają doskonałe przyleganie kleju i wysoce zróżnicowaną podatność na zadruk, bez szkody dla zdolności materiału do biodegradacji w odpowiednich warunkach kompostowania.Innovia Films jest jednym z czołowych producentów dwuosiowo orientowanych folii polipropylenowych (BOPP) i folii celulozowych. Zakłady produkcyjne zlokalizowane są w Wielkiej Brytanii, USA, Belgii i Australii. Zatrudniając około 1400 osób na całym świecie Innovia Films zajmuje czołowe miejsce na światowych rynkach etykiet i folii specjalnie zabezpieczanych, powlekanych folii opakowaniowych, folii do owijania oraz folii biodegradowalnych i kompostowalnych. Folie swoje Innovia Films sprzedaje do ponad 110 państw na świecie.