Firma Karl Knauer KG została po raz szósty wyróżniona Niemiecką Nagrodą Opakowań. W kategorii „Nowy materiał“ jury Niemieckiej Nagrody Opakowań wyróżniło etykietę OLED firmy Karl Knauer KG dla marki Coca-Cola. Wdrożenie etykiety miało miejsce za pomocą technologii „HiLight – drukowanych OLED“ firmy Karl Knauer. Specjalista od opakowań zaprojektował etykietę wraz firmą z Inuru GmbH.

Wyróżnienie dla specjalisty od opakowań - Karl Knauer KG zdobywa Niemiecką Nagrodę Opakowań 2017

„HiLight – drukowane OLED“ – Przyszłość opakowań

Etykiety i opakowania z drukowanymi OLED są dodatkami, których potrzebują opakowania przyszłości. Drukowane, elastyczne i organiczne diody świecące umożliwiają wyjątkową ekspozycję marki i tym samym stanowią następną rewolucję techniczną w Smart Packaging. O grubości kilku nanometrów, samoświecące i powierzchniowe: OLED drukowane składają się z półprzewodników organicznych. Można je stosować nawet na bardzo pofałdowanych powierzchniach i dlatego są bardzo tanie w produkcji. Dzięki samowystarczalności energetycznej OLED błyszczą przez kilka tygodni dzięki wbudowanym, nadrukowanym bateriom lub elementom fotowoltaicznym. Dzięki tej nowej technologii - w przyszłości - w animowane obrazki, loga i teksty będzie można wyposażyć opakowania, reklamówki i materiały POS. Aktywacja efektu świetlnego będzie miała wtedy miejsce nawet bezdotykowo - w momencie zbliżania się Klienta do regału, opakowanie będzie zaczynało się świecić.

OLED: Zielona rewolucja

Pomimo swojej wydajności technicznej diody OLED są w pełni trwałe, gdyż można je bez problemu poddać recyklingowi i utylizacji zgodnej z wymaganiami prawnymi. Etykieta dla Coca-Coli jest prototypem. Efekt świetlny można aktywować za pomocą przycisku Play - logo Coca-Cola się zapala i jest widoczne nawet w ciągu dnia w bardzo jasnym otoczeniu.

Next step: Reklamówki z drukowanymi OLED

W planie jest już następna rewolucja. Za kilka lat technologia OLED będzie drukowana na cienkim papierze działającym jako ekran i odgrywającym filmy video. 

Niemiecka Nagroda Opakowań

Niemiecka Nagroda Opakowań przyznawana jest corocznie pod egidą Ministerstwa Gospodarki i Energii. Za pomocą tego wyróżnienia Niemiecki Instytut Opakowań co roku premiuje innowacyjne i kreatywne idee dotyczące opakowań. Nagroda skierowana jest do twórców, projektantów, producentów i użytkowników rozwiązań i maszyn pakujących.

Zwycięzcy Nagrody Opakowań nominowani są automatycznie do World Star w World Packaging Organisation (WPO).

 

Dowiedz się więcej o Karl Kanuer

 

Źródło: Karl Knauer