Tematem wywiadu z Marcinem Sikorą była firma Kram FC - profil jej działalności, zakres świadczonych usług oraz plany na przyszłość.

Od kiedy istnieje firma Kram FC?

M. S.: Kram istnieje od 1991 roku. Wcześniej na rynku istnieliśmy jako PPH Kram Zbigniew Przybysz. Obecnie nasz zakład produkcyjny mieści się w Dzierzgoniu przy ul. Westerpllate 140.

W produkcji jakich urządzeń specjalizuje się Firma?

M. S.: Naszą działalność dzielimy na dwie dywizje. Jedna dywizja zajmuje się produkcją przewijarek do konfekcjonowania takich materiałów jak folie: stretch, Pe, PVC czy aluminium. Druga zaś zajmuje się produkcją: linii dozująco-pakujących, maszyn pakujących czy zgrzewarek pojemników. Specjalizujemy się w produkcji maszyn do pakowania we wiadra. Produkujemy podajniki do wiader, dozowniki do dozowania produktów do wiader oraz pojemników, zgrzewarki wiader plombujące wiadra, podajniki wieczek, dociskarki wieczek. Posiadamy zastrzeżone rozwiązanie w urzędzie patentowym odnośnie zgrzewania folią wiader. Zgrzewanie tzw. Metodą z termoformowaniem.

Na czym polega metoda termoformowania?

M. S.: W skrócie mówiąc, na wykonaniu próżni przez mechaniczne pozbycie się nadmiaru powietrza w wiadrze, co wydłuża datę spożycia produktu.

W jakich krajach pracują Wasze urządzenia?

M. S.: W ponad 50 krajach na całym świecie. W ubiegłym roku sprzedaliśmy naszą linię do pakownia we wiadra do Australii. Działamy dosyć prężnie pomimo zakładu, który liczy ok. 50 pracowników.

A czy w codziennym życiu spotykamy się z produktami zapakowanymi przez Państwa maszyny?

M. S.: Na każdym kroku.

Jakie dokładnie produkty kupując zostały zapakowane przez państwa maszyny?

M. S.: Jeżeli chodzi o branżę kosmetyczną to na pewno wszelkiego rodzaju kremy zostały zapakowane na naszej linii kram L2700 lub urządzeniu Kram LM. Branża mleczarska to wszelkiego rodzaju serki, twarożki, czy mleko pakowane na liniach Kram JE3. Podobnie branża spożywcza i takie produkty jak: ketchupy, majonezy, kapusta kiszona, farsze, gotowane jajka, prażone jabłka, dżemy czy inne przetwory owocowe. Na naszym urządzeniu Kram ZLT pakowane są wszelkiego rodzaju gotowe produkty, także korzystając z posiłków przygotowywanych przez firmy cateringowe można mieć pewność, iż część tych pojemników zostało zgrzane na naszym urządzeniu. W marketach można znaleźć różnego rodzaju bakalie pakowane na naszej linii do produktów sypkich, oraz produkty z branży cukierniczej np ptasie mleczko pakowane na linii Kram L2000. Świeże warzywa takie jak: marchew, pietruszka, pomidorki, cebula czy pieczarki zapakowane w tacki i zgrzane folią z mikro bądź makro-perforacją są pakowane na naszym urządzeniu Kram ZWA. Jeżeli chodzi o brokuły i kalafiory to produkujemy gotowe linie pod konkretnego klienta bądź klienci korzystają z gotowego urządzenia Kram ZAB-107 do owijania tych warzyw.

Trzeba także pamiętać, iż pakując żywność w folię spożywczą czy aluminiową to te materiały najczęściej są konfekcjonowane na Naszych przewijarkach. Ta sama sytuacja ma miejsce kiedy korzysta się z folii stretch do ochrony palet czy produktów podczas transportów. Wśród firm konfekcjonujących folię nasze przewijarki są uznawane za urządzenia o najwyższym zaawansowaniu technologicznym na rynku krajowym. Ostatnio do firmy wróciła przewijarka, która nie ustannie pracowała na 3 zmiany od roku 2004. Po generalnym remoncie posłuży kolejnych kilka lat.

Jakie plany ma firma na przyszłość?

M. S.: Obecnie we wszystkich branżach brakuje rąk do pracy dlatego bardzo mocno stawiamy na automatyzację procesów produkcyjnych. Projektujemy i wykonujemy chwytaki do manipulatorów, pomagamy firmą automatyzować produkcję i zmniejszać koszty zatrudnienia pracowników przy jednoczesnym zwiększeniu produkcji.

Wiem, że robicie dużo w kierunku ekologii?

M. S.: Tak. Obecnie posiadamy linie, maszyny pakujące do pakowania produktów w pojemniki biodegradowalne. Na targach K 2019 nasza zgrzewarka Kram ZLT zgrzewająca takie pojemnik folią biodegradowalną wzbudzała bardzo duże zainteresowanie. Byliśmy chyba jedyną firmą, która miała takie rozwiązanie. Odwiedzający byli bardzo zainteresowani naszym rozwiązanie.

A co wyróżnia firmę na tle konkurencji, która przecież jest ogromna w branży maszyn pakujących?

M. S.: Należymy do jednej grupy kapitałowej wraz z Kram SA. To wielka przewaga i udogodnienie dla klienta, gdyż klient nie tylko zakupi u Nas maszynę czy linię ale może także zostać od razu wyposażony w opakowania czy materiały eksploatacyjne takie jak folie do zgrzewania, czy folie z własnym nadrukiem.

Dziękuję za rozmowę.

Również dziękuję.

 

Kram FC