Zakłady Azotowe Puławy, które w kwietniu otrzymały od PKN Orlen wyłączność negocjacyjną na zakup większościowego pakietu akcji Zakładów Azotowych Anwil, chcą do połowy czerwca, tj. o dwa tygodnie przed wyznaczonym terminem, ustalić wszystkie warunki transakcji i zakończyć negocjacje, wynika z wtorkowej wypowiedzi prezesa ZAP Pawła Jarczewskiego.

ZA Puławy chcą ustalić warunki kupna ZA Anwil od Orlenu do połowy VI
"Chcemy, aby do połowy czerwca negocjacje były zakończone" - powiedział Jarczewski dziennikarzom. Dodał, że do tego czasu ZA Puławy chcą ustalić wszystkie warunki transakcji, podaje portal http://stooq.pl

Wiceprezes ZAP Andrzej Kopeć, odpowiedzialny za finanse, poinformował, że gdyby negocjacje udałoby się zakończyć do połowy czerwca, faktyczna finalizacja transakcji mogłaby nastąpić na przełomie trzeciego i czwartego kwartału.

Wiceprezes nie podał, w jaki dokładnie sposób byłaby finansowana transakcja. "Na pewno byłoby finansowanie dłużne i ewentualnie jakieś hybrydowe, kapitałowe. Z tym tematem będziemy się ostatecznie mierzyć w połowie czerwca" - powiedział jedynie Kopeć, zaznaczając, że obecnie spółka dysponuje "pakietem płynności" w wysokości 150 mln zł i nie jest zadłużona.

Pod koniec lutego ZAP informowały, że rozmawiają z 5-6 bankami w sprawie finansowania transakcji kupna Anwilu, nie podając jednak żadnych szczegółów.

W kwietniu PKN Orlen udzielił wyłączności negocjacyjnej ZAP do 30 czerwca 2010 roku. Orlen zastrzegł wówczas, że w przypadku niespełnienia oczekiwań sprzedającego przez ZA Puławy, w zakresie prowadzonych negocjacji, nie wyklucza zakończenia rozmów lub powrotu do negocjacji z innymi podmiotami, które złożyły oferty w procesie.

Uzgodnienia mają obejmować m.in.: ostateczną cenę, zagadnienia dotyczące niektórych aktywów Anwil oraz zasady współpracy Anwil z PKN Orlen w przyszłości.
Grupa Anwil jest znaczącym producentem nawozów i największym w krajach CEE producentem polichlorku winylu (PCW).
W roku 2009 grupa wygenerowała ponad 2,5 mld zł przychodów i zysk netto w wysokości 66 mln zł, co czyni ją najbardziej rentowną spółką w sektorze wielkiej syntezy chemicznej w Polsce w ostatnim roku kalendarzowym.

Orlen sprzedaje 84,79% akcji Anwilu. Na początku roku Orlen otrzymał łącznie trzy oferty zakupu większościowego pakietu akcji Anwilu. Poinformował wtedy, że głównym kryterium wyboru będzie cena. (ISB)

źródło:stooq.pl
Źródło: ''