W Chorwacji marka Cedevita jest powszechnie znana i ceniona za jakość produktów witaminowych. Teraz firma rusza na podbój Europy, a sprzyja temu nowa linia napojowa – Cedevita GO! Co upatruje się jako źródło sukcesu tego produktu? Otóż butelka ze zwykłą, źródlaną wodą wyposażona została w zakrętkę zawierającą proszek witaminowy. Firmy z branży kosmetycznej, farmaceutycznej i chemicznej właśnie w zakrętkach dozujących upatrują potencjalnych możliwości uatrakcyjnienia swoich produktów i zwiększenia przewagi konkurencyjnej.

To tak zwany napój aktywowany, w którym proszek wysypywany jest do wody w butelce podczas odkręcania zakrętki. Cały pomysł powstał w ścisłej współpracy z holenderską firmą Teamplast (reprezentowaną w Polsce przez Vertim www.vertim.pl ), właścicielem brandu – Grupą Atlantic oraz dostawcą urządzeń dozujących i butelek PET.

Najstarsi z naszych czytelników pamiętają zapewne pewien proszek witaminowy jakim raczono ich w dzieciństwie. Pochodził w części zapewne z importu z Jugosławii i składał się głównie z witamin C i D (stąd CeDevita). Firma produkowała go początkowo w kilogramowych workach, a później w tworzywowych słojach. Kolejnym etapem rozwoju Cedevity były jednoporcjowe proszki witaminowe z sukcesem serwowane w systemie HoReCa. W lutym 2009 roku firma wprowadziła kolejny produkt witaminowy – napój z proszkiem w zakrętce skierowany głównie do młodego, aktywnego klienta poszukującego napojów „on-the-go”.

Wszyscy producenci napojów witaminizowanych doskonale zdają sobie sprawę z faktu biodegradacji rozpuszczonych składników dodatkowych w gotowych produktach. Dlatego właśnie łączenie ich z napojem bezpośrednio przed spożyciem wydaje się rozwiązaniem idealnym. Ponieważ jednak proszek witaminowy jest bardzo higroskopijny, umieszczono go w zakrętce w hermetycznej komorze. To właśnie było poważne wyzwanie postawione przed specjalistami Teamplastu. Komorę proszkową zabezpieczono zgrzewaną indukcyjnie platynką. Całość została zaprojektowana tak, by konsument nie miał trudności z otwarciem butelki – zadozowanie proszku następuje poprzez zwykłe odkręcenie zakrętki, która to operacja powoduje przecięcie platynki przez specjalny, tworzywowy zaczep. Zaczep ten pozostaje później w stałej pozycji, umożliwiającej wygodną konsumpcję zawartości. Innym problemem, przed którym stanęli projektanci to powstawanie CO2 podczas mieszania i możliwość blokowania proszku między zaczepem a platynką, ale i to zagrożenie zostało z powodzeniem rozwiązane.


Komorę proszkową zabezpieczono zgrzewaną indukcyjnie platynką. Całość została zaprojektowana tak, by konsument nie miał trudności z otwarciem butelki – zadozowanie proszku następuje poprzez zwykłe odkręcenie zakrętki, która to operacja powoduje przecięcie platynki przez specjalny, tworzywowy zaczep.

Osobnym zagadnieniem jest zapewnienie odpowiedniej wydajności dozowania proszku na linii rozlewniczej oraz odpowiednia konstrukcja szyjki butelki umożliwiająca bardzo trwałe jej połączenie z zakrętką. To także stanowiło bardzo poważne wyzwanie dla młodej kadry firmy. Jednak ścisła współpraca Teamplastu z dostawcami wtryskarek i assemblerów, producentem butelki oraz dostawcą urządzenia dozującego z pewnością w dużym stopniu przyczyniły się do rynkowego sukcesu produktu Cedevity. Teamplast, który specjalizuje się w opakowaniach funkcjonalnych, szczególnie ze zintegrowanymi systemami dozującymi, dziś ma już na pulpicie kilka nowych projektów dotyczących podobnych rozwiązań, nie tylko w przemyśle spożywczym. Firmy z branży kosmetycznej, farmaceutycznej i chemicznej właśnie w zakrętkach dozujących upatrują potencjalnych możliwości uatrakcyjnienia swoich produktów i zwiększenia przewagi konkurencyjnej. Jednak w samym przemyśle napojowym jest jeszcze bardzo wiele możliwości innych zastosowań tej zakrętki np. w dozowaniu probiotyków czy w napojach dla sportowców.

Źródło: Packaging Polska nr 5/2009


Źródło: ''