W dniu 19 czerwca br. odbyło się seminarium zorganizowane przez Heidelberg Polska we współpracy z Heidelberger Druckmaschinen AG oraz firmą CONTITECH. Tematem przewodnim sympozjum było zadrukowywanie tektury falistej - mikrofali. Heidelberg wychodząc naprzeciw oczekiwaniom swoich klientów podjął się zadania ujednolicenia wiadomości i przedstawienia wytycznych bezpośredniego drukowania techniką offsetową na tekturze falistej na tzw. G-Fali.

Nowa, ulepszona tektura falista
G-FALA jest pierwszą tekturą falistą w Europie, która w 100% spełnia wymagania bezpośredniego zadruku w technologii druku offsetowego.
Dzięki doskonałym rezultatom wielokrotnego druku offsetowego na obu stronach arkusza, ilość opakowań z tektury falistej G-Fala gwałtownie wzrasta.
Produkt odpowiada szczególnie oczekiwaniom producentów opakowań, bo spełnia jednocześnie postulat ekonomiczny — nie wymagając dodatkowej czynności w postaci laminowania zapewnia nadanie większej atrakcyjności wizualnej także opakowaniom produkowanym w małych seriach.
Wysoka jakość druku offsetowego pozwala na bardzo dobre odtwarzanie nadruku wielobarwnych ilustracji. Dlatego też nie ma ograniczeń co do projektu układu graficznego na opakowaniach
z G-Fali. Dzięki właściwościom tego typu tektury falistej powstaje wiele nowych możliwości marketingowych i reklamowych dla producentów opakowań.

Bliżej zainteresowanych przemysłem opakowań z pewnością nie trzeba przekonywać, że zastosowanie tektury falistej zamiast kartonu oznacza wysoką sztywność opakowań zapewnia oszczędność materiału, dobrze zabezpiecza zapakowane produkty, usprawnia składowanie, transport i gospodarkę odpadami. Istotny jest tu także niższy koszt produkcji z uwagi na brak potrzeby laminowania oraz możliwość dodatkowego zadruku strony wewnętrznej.
Optymalna jakość drukowania mikrofali metodą druku offsetowego w porównaniu z preprintem lub postprintem – skraca o 2-3 dni całkowity czas wykonania zamówienia ze względu na wyeliminowany proces wstępnego zadrukowywania papieru wierzchniego i jego końcowego kaszerowania na tekturę falistą. Przy niższych nakładach o wiele korzystniej kształtuje się również kalkulacja cen. Technika offsetowa zapewnia lepszą jakość druku w porównaniu do fleksografii. Przy porównywaniu obu technik należy również wspomnieć o niższych kosztach wykonania form drukowych oraz możliwość wprowadzania korekt dla offsetu. Technika ta daje również możliwość bardziej precyzyjnego pasowania oraz lepsze wyniki dla obrazów rastrowanych. W przypadku spełnienia specjalnych wymagań materiałowych oraz apli fleksografia jak do tej pory pozostaje niezastąpiona.
Ponieważ w obiegu jest wiele różnych opinii na temat technologii drukowania na mikrofali, z uwagą śledzono na seminarium nowe informacje z Heidelberg Polska, który zaprezentował nową maszynę z serii Speedmaster CD 102. Heidelberg Speedmaster CD 102.
Maszyna jest nadzwyczaj wszechstronna przy stosowaniu najróżniejszych podłoży drukowych - posiada dwukrotnie większe cylindry dociskowe i opatentowane, nowatorskie prowadzenie arkusza między zespołami drukującymi, co umożliwia wykorzystywanie jej do drukowania nie tylko na papierze, kartonach o obu kierunkach włókna ale także na foliach i innych podłożach o ekstremalnie małej chłonności. Przeznaczone jest także do zadruku mikrofali o grubości do 1 mm, w tym mikrofali G - gdzie prowadzenie arkuszy jest optymalnie przystosowane do jednostronnego zadrukowania w pięciu, a nawet większej ilości kolorach.
Ponizej przedstwiamy kilka charakterystycznych cech maszyny oraz zaleceń HEIDRLBERG’a które mają istotny wpływ na końcowy efekt druku:
Heidelberg Speedmaster CD 102 umożliwia prace manualną non-stop lub przy wykorzystaniu systemu Heidelberg Logistics w sposób automatyczny. Aby ułatwić pracę maszynisty i zmniejszyć ilość stosów zalecane jest podwyższenie maszyny o 50 do 90 cm co pozwala zwiększyć wysokość stosu. System daje możliwość w pełni automatycznej zmiany stosu a tym samym zwiększa prędkość produkcji o 1.000 do 2.000 arkuszy na godzinę. Jest to równoznaczne ze zwiększeniem wydajności o 10-20 %.
Z kolei system automatycznej zmiany stosu Logistics – Autopile - oznacza transport, podawanie na samonakładak i odbieranie z wykładania stosów arkuszy tektury falistej. Dostarczanie arkuszy odbywa się niezależne od taktu maszyny.
Nie bez znaczenia jest tu także rodzaj zastosowanych specjalnie farb, które dobrze przenoszą się na podłoże przy bardzo małym nacisku. Lakierujące zespoły z zamocowanymi segmentami na wale kół łańcuchowych zapewniają optymalne przekazywanie arkuszy tektury. Nanoszenie grubszych warstw lakieru zmniejsza efekt tary.
W przypadku zespołu drukującego zalecany jest ssący wałek szczotkowy, który odprowadzałby drobiny papieru pozostające na tekturze w procesie cięcia arkuszy. Ich czystość jest krytycznym elementem całego procesu produkcyjnego.
Do zadruku mikrofali, wymagany jest obciąg o innej grubszej warstwie kompresyjnej — wyższej kompresyjności oraz wyższej odporności na ścieranie. Należy brać pod uwagę fakt, że wyższa kompresyjność powoduje podwyższony przyrost punktu. W połączeniu z ustawionym jak najmniejszym tłoczeniem, chroni to zadrukowywaną mikrofalę przed niepożądanym spłaszczeniem.
Z informacji jakie dotarły do siedziby serwisu wiemy że dyskusja po prelekcjach świadczyła o sporym zainteresowaniu technologią bezpośredniego drukowania na mikrofali. Można powiedzieć, że drukarze oczekują zleceń, które umożliwią im sprostać nowemu wyzwaniu w drukowaniu opakowań.
Mamy nadzieję ze zamieszczone informacje pomogą w dokonaniu wyboru najlepszych optymalnych rozwiązań zadruku oraz zapoczątkują nowe doświadczenia w Państwa firmach.
Prezentacje pracy Speedmaster'a CD 102:

video1.mpg (5 MB)
video2.mpg (11,3 MB)
video3.mpg (5 MB)
Tematy wygłoszonych referatów na seminarium:
Pobierz przeglądarkę prezentacji programu Power Point
- Mikrofala - nowe możliwości w druku opakowań - Michał Jakubiszyn, IPP PŁ
prezentacja_1 (1 MB)
- Zadrukowywanie mikrofali na maszynach offsetowych - możliwości techniczne oraz doświadczenia. Kilian Renschler, Heidelberger Druckmaschinen AG
prezentacja_2 (3 MB)
- Właściwy obciąg gumowy jako niezbędny warunek druku na mikrofali - Sven Speier, CONTITECH
prezentacja_3 (14,2 MB)
- Signapack - właściwe narzędzie w montażu opakowań - Andrzej Kunsteter, Heidelberg Polska
prezentacja_4 (715 KB)
- Zadrukowywanie kartonaży na maszynie Arsoma/Gallus KM 510 - Krzysztof Wojdan, Heidelberg Polska
prezentacja_5 (11,5 MB)

Źródło: ''

Komentarze

  • Prezentacje

    trochę mało temetów o tekturze falistej i jej przetwórstwie.Nowych technik i rozwiązań technicznych , reszta OK.