Data publikacji: .    Data aktualizacji: 2024-02-08

Koperty bąbelkowe są nieodzowną częścią współczesnego handlu na odległość, oczywiście nie bez powodu. Są trwałe, doskonale zabezpieczają wysyłany przedmiot, a także skutecznie chronią go w czasie dostawy od wysyłki, aż do dostarczenia do odbiorcy. W artykule podkreślamy zalety kopert bąbelkowych i możliwości ich zastosowania.

koperty bąbelkowe
Fot. Kartony24.eu


Czym są koperty bąbelkowe?

Koperty bąbelkowe różnią się od standardowych wersji zastosowaniem dodatkowej warstwy ochronnej w postaci bąbelków powietrza umieszczonych między dwiema warstwami – papierową oraz foliową. Pokrywają one całą powierzchnię wewnętrzną, pełniąc funkcję amortyzatora zabezpieczającego całą zawartość przed uszkodzeniami wynikającymi z transportu i działań spedycyjnych. Koperty bąbelkowe są często wykorzystywane do przesyłki delikatnych, kruchych lub wartościowych przedmiotów, takich jak dokumenty, fotografie, biżuteria, elektronika czy próbki produktów, ale nie tylko.

Na rynku dostępne są różne rozmiary kopert bąbelkowych, co pozwala łatwo dostosować je do różnych potrzeb wysyłkowych. Akcesoria te nie bez powodu są szczególnie popularne w biznesie, w tym w e-commerce, oraz w codziennym użytku w rękach osób prywatnych, ze względu na ich skuteczność w ochronie zawartości i wygodę podczas procesu pakowania.

Koperty z bąbelkami – wiele zastosowań

Koperty bąbelkowe znajdują szerokie zastosowanie w wielu dziedzinach. Oto kilka z nich:

      wysyłka przedmiotów sprzedażowychkoperty bąbelkowe, kolorowe czy monochromatyczne, są często używane przez firmy do wysyłki produktów sprzedawanych online, takich jak: ubrania, biżuteria, elektronika, książki, płyty czy kosmetyki. Dzięki warstwie zabezpieczającej chronią one produkty przed uszkodzeniami podczas transportu, a tym samym klienta przed ryzykiem otrzymania zniszczonego produktu;

      wysyłka prezentów – jeśli planujesz wysłać prezent bliskiej osobie, zabezpiecz go przed uszkodzeniami w trakcie dostarczania kopertą bąbelkową dostosowaną do jego wielkości. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że obdarowany adresat otrzyma upominek w takim stanie, w jakim został wysłany;

      wysyłka próbek laboratoryjnych – koperty bąbelkowe są również wykorzystywane w branży medycznej do bezpiecznej wysyłki próbek biologicznych, takich jak krew czy tkanki. Zabezpieczają one materiał przed wstrząsami czy zmianami temperatury, które mogą nastąpić podczas transportu, zapewniając, że dotrą do laboratorium w nienaruszonym stanie i będą mogły zostać prawidłowo przeanalizowane.

opakowania do przesyłek
Fot. Kartony24.eu

Małe czy duże koperty bąbelkowe – poznaj korzyści ich zastosowań

Koperty bąbelkowe mają wiele zalet, przez które stanowią popularne i lubiane rozwiązanie w wielu dziedzinach współczesnego handlu oraz usług. Część z nich wynika z budowy, a część ze sposobu eksploatacji.

      Ochrona przed uszkodzeniami

Koperty do pakowania paczek są doskonałym rozwiązaniem do zabezpieczania zawartości przesyłek przed uszkodzeniami mechanicznymi. Ich najważniejszą cechą jest bowiem wewnętrzna warstwa folii pokrytej bąbelkami powietrza, która zapewnia doskonałą amortyzację. Dzięki temu przedmioty wewnątrz koperty są chronione przed uderzeniami, upadkami czy naciskiem, co jest szczególnie ważne w przypadku artykułów dość delikatnych lub kruchych.

      Wytrzymałość

Koperty bąbelkowe są wykonane z trwałych materiałów, takich jak papier lub karton. To sprawia, że są odporne na rozdarcia i przetarcia, nawet w trudnych warunkach transportu. Koperty bąbelkowe zachowują swoją integralność, chroniąc zawartość przedmiotów przed uszkodzeniami, co sprawia, że są niezawodne i często wybierane jako opakowania do przesyłek podatnych na uszkodzenia.

      Wielkość i różnorodność rozmiarów

Bąbelkowe koperty do pakowania paczek są dostępne w różnych rozmiarach, co sprawia, że można je dopasować do różnych rodzajów przedmiotów i przesyłek. Istnieją warianty o standardowych wymiarach wewnętrznych i zewnętrznych, które mogą pomieścić dokumenty, książki, ubrania czy drobne przedmioty, ale również specjalne, duże koperty bąbelkowe na paczki, średnie lub małe, które pozwalają na wysyłkę tych bardziej niestandardowych produktów.

      Bezpieczeństwo i prywatność

Koperty bąbelkowe są nieprzeźroczyste, co zapewnia prywatność i bezpieczeństwo zawartości przesyłek. Dzięki temu osoba obsługująca przesyłkę, np. w sortowni, nie ma dostępu do jej wnętrza, co jest ważne szczególnie w przypadku poufnych dokumentów czy delikatnych przedmiotów.

koperty
Fot. Kartony24.eu

Koperty bąbelkowe – rozmiary spotykane najczęściej

Na rynku znajdują się zupełnie różne formaty kopert bąbelkowych, w tym małe, pośrednie i duże, szerokie czy wąskie oraz w rozmiarach niestandardowych. Tym samym każdy klient prywatny i przedsiębiorca, niezależnie od jego oczekiwań czy możliwości finansowych, może wśród tysięcy propozycji znaleźć taką, która idealnie pasuje do wymiarów wysyłanych przedmiotów.

Koperty bąbelkowe – wymiary:

      A11 (120x175 mm) – koperty A11 są stosunkowo niewielkie, zatem idealnie nadają się do wysyłki małych przedmiotów, takich jak biżuteria, kartki świąteczne, a także mniejsze dokumenty czy zdjęcia. Dzięki swoim kompaktowym rozmiarom świetnie sprawdzają się do przechowywania delikatnych upominków lub drobnych przedmiotów kolekcjonerskich, a przy tym także łatwo je magazynować w jednym miejscu.

      B12 (135x225 mm)koperty na paczki B12 są nieco większe niż A11 i można je wykorzystać do wysyłki nieco większych przedmiotów, takich jak małe książki, akcesoria elektroniczne, delikatne ozdoby świąteczne czy równie kruche przedmioty z dziedziny artykułów gospodarstwa domowego. Ich większa powierzchnia umożliwia także lepszą ochronę przedmiotów z uwagi na większą liczbę pojedynczych bąbelków powietrza.

      C13 (165x225 mm)koperty do paczek C13 są wyższe niż B12, dzięki czemu idealnie nadają się do wysyłki obszerniejszych dokumentów, papierów, fotografii czy innych płaskich przedmiotów o długości nieco większej niż w przypadku rozmiaru powyżej. Są także często wykorzystywane jako opakowania do prezentów o nietypowych kształtach lub do wysyłki cennych przedmiotów o niewielkich rozmiarach.

      CD (200x175 mm) – koperty CD są projektowane specjalnie do wysyłki płyt CD, Blu-Ray lub DVD. Dzięki swojemu rozmiarowi pozwalają na bezpieczne umieszczenie w ich wnętrzu standardowej płyty CD, chroniąc ją przed uszkodzeniami w trakcie transportu. Są nieocenione dla branży muzycznej i filmowej, a ich niekwestionowaną zaletą jest precyzyjne dopasowanie do tego rodzaju artykułu.

      D14 (195x260 mm)koperty do paczek w rozmiarze D14 są odpowiednie do wysyłki większych przedmiotów, takich jak książki, notatniki, czy mniejsze ubrania. Ich większy rozmiar pozwala na umieszczenie większej liczby dokumentów lub przedmiotów w jednej kopercie, co z kolei ma niebagatelne znaczenie dla firm realizujących wysyłkę zbiorczą.

      E15 (235x260 mm) – koperty E15 są wyższe w porównaniu do D14 i nadają się do wysyłki książek, ubrań, czy nawet małych gadżetów elektronicznych lub artykułów codziennego użytku. Mogą być również stosowane do wysyłki większych prezentów o nietypowych kształtach – wystarczy włożyć przedmiot do środka i zamknąć kopertę paskiem klejowym.

      F16 (240x350 mm) – koperty F16 są już znacznie większe, dlatego nadają się do wysyłki dużych, obszernych przedmiotów, takich jak buty, niektóre akcesoria elektroniczne czy mniejsze sprzęty gospodarstwa domowego, AGD i RTV. Ich wytrzymała struktura chroni zawartość przed uszkodzeniami mechanicznymi, a duży rozmiar pozwala na ich zastosowanie w praktycznie każdej gałęzi przemysłu.

      G17 (250x350 mm) – koperty G17 są jeszcze większe niż F16, mogą zatem pomieścić znacznie obszerniejsze przedmioty, takie jak buty w większym rozmiarze, ubrania czy różnego rodzaju akcesoria, sprzęt RTV i AGD oraz komputerowy. To popularny wybór wśród sprzedawców elektroniki użytkowej.

      H18 (285x370 mm) – koperty H18 są bardzo obszerne i idealnie nadają się do wysyłki większych ilości dokumentów, grubszych ubrań, np. zimowych okryć wierzchnich czy sprzętu domowego typu AGD i RTV  o średniej wielkości. Mogą być również wykorzystywane do pakowania dużych ozdób lub prezentów, choć nie są w tej roli tak popularne, jak nieco mniejsze warianty.

      I19 (315x445 mm) – koperty I19 są odpowiednie do wysyłki większych przedmiotów, takich jak sprzęt komputerowy, duże słuchawki czy większe zestawy dokumentów. Ich duże rozmiary pozwalają na bezpieczne umieszczenie większej ilości przedmiotów w jednej kopercie, co natomiast ma znaczenie dla firm realizujących proces wysyłki zbiorczej stosunkowo dużych przedmiotów.

      K20 (370x480 mm) – koperty K20 są bardzo duże i mogą pomieścić większe przedmioty, takie jak grube, obszerne koce i okrycia wierzchnie z puchowym wypełnieniem, większe akcesoria elektroniczne, duże ilości dokumentów, ale także kilka niewielkich produktów jednocześnie. Można do nich spakować konkretne peryferia komputerowe, jak i sprzęt AGD i RTV o większych wymiarach czy wadze.

      L21 (410x480 mm) – koperty L21 są największe z wymienionych i stosuje się je głównie do wysyłki bardzo dużych przedmiotów, które nie mieszczą się do pozostałych wariantów. Są często stosowane do przesyłek przemysłowych i biznesowych, jako jedyna forma ochrony np. wielu sztuk odzieży, dużych części elektronicznych, sprzętu AGD i RTV, a nawet części mebli, obrazów lub monitorów komputerowych.

Gdzie kupić koperty bąbelkowe, aby nie przepłacić?

Interesują Cię dobre, wytrzymałe i mocne koperty bąbelkowe? Gdzie kupić, aby nie przepłacić? Najlepszym wyjściem zawsze okazują się wyspecjalizowane sklepy papiernicze, których oferta obejmuje głównie, lub wyłącznie, same artykuły przeznaczone do wysyłki, w tym właśnie różne rodzaje kopert bąbelkowych. Dokonując zakupu w takim miejscu, możesz liczyć na profesjonalizm, uzyskanie pomocy w ramach wyboru odpowiedniego wariantu, jak i na szybką wysyłkę oraz pełną zgodność towaru z zamówionym.

Gdzie wyrzucać koperty bąbelkowe? Zadbaj o środowisko!

Koperta z bąbelkami, podobnie jak wiele innych materiałów opakowaniowych, mogą mieć negatywny wpływ na środowisko, jeśli nie zostaną właściwie zutylizowane.

Segregacja koperty bąbelkowej jest prosta – wystarczy oddzielić oba materiały od siebie i wyrzucić je do pojemników w kolorze zgodnym z aktualnymi wymogami (folię do żółtego, papier do niebieskiego).

Wielu producentów kopert bąbelkowych stara się dodatkowo tworzyć je z materiałów nadających się do odzysku, dlatego jeśli Twoja koperta z bąbelkami ma oznaczenie – „nadaje się do recyklingu”, warto przemyśleć jej dostarczenie do odpowiedniego punktu zbiórki.

Jeśli koperty bąbelkowe są w dobrym stanie, można zastanowić się nad ich ponownym wykorzystaniem. Warto je użyć do ponownej wysyłki lub do przechowywania dokumentów i przedmiotów, które wymagają ochrony.

Podsumowując, koperty bąbelkowe są niezwykle popularne i lubiane, a mnogość dostępnych rozmiarów sprawia, że sprawdzą się w praktycznie każdej gałęzi przemysłu oraz gospodarki. Kluczem jest jednak ich dobór w stosunku do rodzaju wysyłanego przedmiotu.