W dzisiejszych czasach opakowanie stało się nie mniej ważną kwestią jak sam produkt. Wiadomo, że od opakowania zależy świeżość i jakość kupowanej żywności, a konsumenci bardzo chętnie sięgają po te towary, które kojarzą się ze zdrowym trybem życia. Za najbardziej przyjazne opakowania uważa się powszechnie szkło i karton.

Zalety kartonowych opakowań
Tanio dla przedsiębiorców
 
Karton doskonale nadaje się do przechowywania i transportowania żywności. Jest lekki, ale i wytrzymały, jeśli tylko odpowiednio dobierze się go do rodzaju przewożonego towaru. Ponieważ opakowania kartonowe dostarcza się złożone na płasko, firma nie musi dysponować rozległym magazynem. Koszt zakupu tekturowych pudeł i skrzyń jest niższy w stosunku do opakowań innego typu. Jedyny poważny wydatek to prasa do zgniatania zużytych opakowań, ale i na niej w dłuższej perspektywie się oszczędza – wykorzystane, sprasowane opakowania nie zajmują bowiem dużo miejsca, a otrzymaną w ten sposób makulaturę można ponownie wykorzystać do produkcji kartonów.
 


Wygodnie dla konsumentów
 
Dlaczego konsumenci lubią tekturowe pudełka? Szkło jest równie ekologiczne co karton, ale ma swoje wady – jest ciężkie, a do tego łatwo się tłucze. Sok w kartonie jest lżejszy od soku w szklanej butelce i nawet jeśli dojdzie do rozerwania opakowania, w najgorszym wypadku oblejemy się sokiem, ale nie pokaleczymy sobie palców. Karton nie zmienia smaku, zapachu czy wyglądu żywności. Dzięki temu, że kartonowe opakowanie nie przepuszcza światła, zapakowane w ten sposób jedzenie dłużej utrzymuje świeżość. I co ważne, dla wielu klientów produkty w kartonowych opakowaniach, są zazwyczaj tańsze od tych w słoikach i butelkach.
 
Dbałość o wygląd
 
W przypadku produktów z wyższej półki cenowej, karton prezentuje się o niebo lepiej niż zwykła torebka foliowa. Owoce ułożone w gustownym kartoniku wyglądają ładniej, a całość przywodzi na myśl produkty ekologiczne. Na kartonie łatwo też umieścić logo przedsiębiorstwa, a nawet reklamę. Nie ma też problemu z dopasowaniem pudełka do kształtu towaru – na przykład producent opakowań wok-kartony.pl realizuje nawet bardzo nietypowe zamówienia.
 
Zwiększona trwałość
 
Jedną z wad kartonu może być jego niska odporność na wilgoć, ale producenci i na to znaleźli receptę. Do celulozy dodaje się różnego rodzaju wypełniacze, dzięki którym tektura staje się odporniejsza na obciążenia i kontakt z wodą. Tektura stosowana w przemyśle spożywczym jest dodatkowo powlekana folią, co pozwala bezpiecznie przechowywać w niej żywność.

Źródło: ''