Każdego dnia miliony ludzi gasi swoje pragnienie napojami z opakowań kartonowych. SIG Combibloc jest jedną z najlepiej znanych firm w branży przetwórstwa spożywczego na całym świecie. To wiodący międzynarodowy producent aseptycznych opakowań kartonowych dla płynnych produktów spożywczych oraz dostawca urządzeń napełniających. Proces aseptycznego pakowania stosowany przez SIG Combibloc gwarantuje maksymalną ochronę produktów spożywczych.

Najważniejsza jest wygoda

Każdego dnia miliony ludzi gasi swoje pragnienie napojami z opakowań kartonowych. SIG Combibloc jest jedną z najlepiej znanych firm w branży przetwórstwa spożywczego na całym świecie. To wiodący międzynarodowy producent aseptycznych opakowań kartonowych dla płynnych produktów spożywczych oraz dostawca urządzeń napełniających. Proces aseptycznego pakowania stosowany przez SIG Combibloc gwarantuje maksymalną ochronę produktów spożywczych. Konsumenci oczekują również wygodnego i łatwego dostępu do pakowanych produktów.

Dlatego właśnie firma SIG Combibloc opracowała specjalne systemy otwierania i zamykania. Wygoda i łatwość użytkowania to jeden z ważniejszych dla konsumentów na całym świecie czynników – również w branży spożywczej. Konsumenci oczekują produktów i opakowań, które łatwo wkomponują się w ich codzienne życie. W tym celu SIG Combibloc opracował specjalne systemy otwierania i zamykania, spełniające wszystkie wymagania w zakresie wygody użytkowania.

SIG Combibloc – innowator w sektorze zamknięć
Historia zamknięć dla opakowań kartonowych firmy SIG Combibloc jest dość bogata. Gdy w 1993 roku firma wprowadziła na rynek płaskie zamknięcie combiTop do aseptycznych opakowań kartonowych, była pierwszą firmą, która tego dokonała. Potem przyszły kolejne innowacje, takie jak combiLift, combiTwist i w końcu combiSwift. Konsumenci bardzo szybko dostrzegli zalety tych wygodnych rozwiązań. Przeprowadzone badania wykazały, że zwracają oni szczególną uwagę na łatwość otwierania. Nie należy jednak zapominać, że opakowania z zamknięciami mają także mnóstwo innych zalet. Ich używanie jest znacznie wygodniejsze.

Można je bez trudu otworzyć, a umieszczona w nich zawartość, jest nadal skutecznie chroniona przed wpływem czynników zewnętrznych, ułatwiają nalewania oraz dzielenie nalewanego płynu na mniejsze porcje. Opakowania kartonowe mogą być otwierane i zamykane wiele razy aż do wyczerpania zawartości. W urządzeniach aseptycznego napełniania zamknięcia firmy SIG Combibloc są szybko przytwierdzane do zewnętrznej części opakowania kartonowego tuż po jego napełnieniu.


Systemy zamknięć firmy SIG Combibloc: CombiTop, CombiLift, CombiTwist i CombiSwift

W żaden sposób nie zagraża to aseptycznym właściwościom systemu. Stosowane przez SIG Combibloc zamknięcia są przyjazne dla środowiska i można je łatwo usunąć z pustych opakowań kartonowych. Wytwarzane są z wysokogatunkowego plastiku, który nadaje się do recyklingu.

CombiTop – solidna klasyka

Historia zamknięć dla opakowań kartonowych dla płynnych produktów spożywczych rozpoczęła się w 1993 roku od combiTop. Podczas opracowywania tego klasycznego już zamknięcia firmie przyświecał nam cel stworzenia zamykanego wieczka dla wszystkich opakowań kartonowych o pojemności jednego litra lub większej. Dzięki combiTop konsumenci po raz pierwszy mogli z łatwością otworzyć opakowanie kartonowe, bez konieczności czytania instrukcji obsługi i stosowania jakichkolwiek dodatkowych narzędzi.

Nie trzeba wyrzucać żadnych elementów – ani warstwy plastiku, ani folii aluminiowej. Języczek zintegrowany z zamknięciem po prostu przebija się do wewnątrz przez wstępnie perforowany materiał opakowaniowy. Dzięki zamknięciu combiTop nalewanie stało się bardzo wygodne, bez ryzyka, że coś się rozleje. Ponadto, opakowanie kartonowe można łatwo zamknąć z powrotem i schować do lodówki, gdzie umieszczona w nim zawartość z pewnością nie będzie przejmowała obcych zapachów.

Niedługo po wprowadzeniu tego zamknięcia na rynek, firma zaobserwowała znaczny wzrost zapotrzebowania na combiTop dla wielu produktów, m.in. soków owocowych, herbaty mrożonej i produktów mlecznych. Obecnie ten system zamykania nadal używany jest w sektorze spożywczym, na przykład w opakowaniach do sosów. Płaska konstrukcja combiTop umożliwia układanie opakowań kartonowych w stosy, co jest wielkim atutem w handlu detalicznym.

CombiLift – płasko, praktycznie, łatwo

Otwieranie kartonów za pomocą combiLift jest łatwe i bezpieczne – wystarczy jedynie podnieść klapkę. Dzięki prostej obsłudze i atrakcyjnemu wyglądowi zamknięcie to cieszy się dużą popularnością wśród użytkowników. Inny praktyczny element to wskaźnik stanowiąca gwarancję nienaruszalności – wystarczy jeden rzut oka, aby dostrzec, czy karton był już otwierany. Wyraźnie słyszalne przy ponownym zamykaniu "kliknięcie" to kolejna wygodna zaleta tego systemu. combiLift jest dostępny w kilku wariantach kolorystycznych.

CombiLift charakteryzuje się płaską konstrukcją, dzięki której opakowania kartonowe można układać w stosy co gwarantuje większą wygodę użytkowania. Zamknięcie to zostało wprowadzone w 1999 roku i od tego czasu obecne jest na rynkach w wielu krajach.

CombiTwist – doskonała nakrętka dla najlepszych produktów

Aby otworzyć opakowanie kartonowe za pomocą combiTwist, wystarczy tylko raz przekręcić nakrętkę. Dobrze zaprojektowany mechanizm zapewnia użytkownikowi maksymalną wygodę. Przy pierwszym otwarciu kartonu klin wchodzący w skład nakrętki przebija perforację opakowania kartonowego. Opakowanie jest zamykane powtórnie poprzez zakręcenie nakrętki. CombiTwist daje wyraźną gwarancję nienaruszalności. Jeden rzut oka wystarczy, by stwierdzić, czy opakowanie kartonowe było już otwierane. Zamknięcie combiTwist jest wygodne również dlatego, że umożliwia picie płynu bezpośrednio z kartonu.

W 2002 roku, tuż po wprowadzeniu combiTwist na rynek, eksperci branżowi z entuzjazmem zareagowali na nowy system otwierania: na targach CeBIT otrzymał on "Oscara za projekt" – renomowaną nagrodę "iF Silver Award". Walczyło o nią 1900 produktów z różnych branż. Innymi odbiorcami nagród były takie firmy jak Porsche, BMW, Canon, IBM, Grundig, Sharp, Apple i Yamaha. Wymieniając zasługi combiTwist, jury podkreśliło udane połączenie atrakcyjnego projektu z wygodą dla użytkownika. W czasie targów combiTwist był prezentowany na opakowaniu kartonowym combifit.

To szczególnie estetyczne połączenie, przyciągająca uwagę zamkniecie doskonale pasuje bowiem do stylistyki kartonu. Ponadto, ten innowacyjny produkt o wysokiej jakości ma także zalety logistyczne – kartony można układać jeden za drugim w opakowaniu zbiorczym, aby zaoszczędzić miejsce.

CombiSwift – prosto, szybko i bezpiecznie

Nowy, lekki produkt właśnie wkracza na rynek – jest to combiSwift, system zakręcania, zapewniający pełną wygodę używania wymagającym konsumentom. Wyjątkowe cechy zamknięcia combiSwift są wynikiem zastosowania zupełnie nowej technologii. Trzyczęściowa nakrętka jest przytwierdzana do powleczonego folią otworu – zapewnia to łatwe otwieranie aseptycznego opakowania kartonowego. W zakładzie produkcji opakowań SIG Combibloc dokładnie rozmieszczone otwory są wykrawane w materiale opakowaniowym jeszcze przed powleczeniem go warstwą aluminium i polietylenu. Po napełnieniu opakowań kartonowych przez klienta jest przyklejany combiSwift. System combiSwift składa się z kołnierza ze zintegrowaną obręczą tnącą oraz nakrętki.

Przy pierwszym otwarciu kartonu obręcz stanowiąca część kołnierza przebija cienką powłokę z aluminium i polietylenu – czysto i łatwo, już przy pierwszym obrocie nakrętki. Szczególnie łatwa obsługa daje zamknięciu combiSwift przewagę w walce o względy konsumentów. Szeroko zakrojone badania i ankiety prowadzone wśród konsumentów potwierdzają łatwość i wygodę otwierania. Ponieważ otwór został wykonany już w powłoce kartonowej, nakrętka musi przebić jedynie cienką warstwę aluminium i polietylenu. Daje to także gwarancję, że produkt nie zetknie się z ciętą tekturą – aspekt ten doceniają ze względów higienicznych szczególnie konsumenci. Dodatkową zaletą jest potrójna gwarancja nienaruszalności zamknięcia combiSwift. Wystarczy rzut oka, by konsument mógł stwierdzić, że opakowanie kartonowe nie było jeszcze otwierane. Aby zamknąć karton, wystarczy zakręcić nakrętkę. Szczelność opakowania kartonowego jest całkowicie zapewniona. Zamknięcie nie ma żadnych wystających brzegów, dzięki czemu nalewanie jest bardzo łatwe i wygodne.CombiSwift doskonale sprawdził się w przypadku płynnych produktów mleczarskich oraz soków owocowych i innych napojów niegazowanych jako poręczny, płaski systemem zamknięcia. Nakrętka combiSwift mocowana jest za pomocą przebadanych i sprawdzonych maszyn aplikujących dla formatów combibloc i combifit. Producenci, którzy już teraz stosują zamknięcia SIG Combibloc, mogą także wykorzystać do mocowania combiSwift dotychczas używane aplikatory – po prostych, szybkich i niedrogich modyfikacjach.

Dokładnie dopasowane zamknięcie

Zamknięcia do opakowań kartonowych stają się obecnie przedmiotem rosnącego zainteresowania. Współcześni konsumenci oczekują jeszcze większej wygody w otwieraniu opakowań i wylewaniu zawartości. Szczególnie entuzjastycznie podchodzą oni do nakrętek. Cenią je przede wszystkim za łatwość otwierania, co tylko potwierdza coraz większe zapotrzebowanie na wygodne rozwiązania. Wśród handlowców preferowane są natomiast rozwiązania przynoszące korzyści logistyczne, takie jak bardzo płaskie zamknięcia lub kształty, które umożliwiają łatwe układanie kartonów w stosy i umieszczanie ich w stosowanych opakowaniach zbiorczych. Dzięki cechom ułatwiającym codzienne używanie zamknięcia opracowywane przez SIG Combibloc (SIG allCap) spełniają oczekiwania zarówno klientów, specjalistów branżowych, jak i użytkowników indywidualnych. Za opracowywanie i wdrażanie innowacyjnych zamknięć i systemów nalewania odpowiedzialny jest zespół doświadczonych inżynierów-projektantów. Aby osiągnąć postawiony sobie cel, korzystają oni z ultranowoczesnej technologii i zaawansowanych metod obróbki tworzyw sztucznych, dopasowanych do rosnących wymagań rynkowych.

Opracowywanie i projektowanie elementów plastikowych jest zgodne z techniczną koncepcją maszyn mocujących w SIG Combibloc. Te pracujące z niezwykłą prędkością urządzenia, opracowywane i wytwarzane w firmowym zakładzie produkcji maszyn, mają swój znaczący wkład w wysoką wydajność całego systemu pakowania. Niezwykle ważna jest precyzja z jaką zamknięcie montowane jest na opakowaniu. Zamknięcia są w aplikatorze ustawiane w kolejności, na specjalnej szynie, następnie chwytak bierze poszczególne zamknięcia, nakłada na nie klej i z olbrzymią dokładnością umieszcza na opakowaniu. Szybkość tego procesu wynosi 15.000 szt./godz. Wszystko odbywa się oczywiście przy całkowitym zachowaniu aseptyczności systemu. Inteligentne opakowanie

Duża zawartość, małe opakowanie: ta formuła charakteryzuje aseptyczne opakowania kartonowe SIG Combibloc. Około 28 g materiału opakowaniowego wystarcza, aby bezpiecznie opakować jeden litr zawartości. Jest to mniej niż trzy procent ciężaru całości. Aseptyczne opakowanie kartonowe optymalnie łączy ze sobą korzystne właściwości kartonu, polietylenu i aluminium.

Dzięki zespoleniu tych materiałów opakowanie może być lekkie, zapewniając jednocześnie świetną ochronę produktów, którymi zostało napełnione. Standardowy karton na napoje SIG Combibloc składa się z cienkiego kartonu o grubości ok. 0,4 mm. Aby uchronić go przed przemoczeniem, nanosi się wewnątrz i na zewnątrz warstwę polietylenu (PE) o grubości 0,05 mm.

Żeby zachować przez dłuższy czas trwałość soków, mleka UHT i mleka zagęszczonego, zup i sosów bez ich chłodzenia, dodaje się cieniutką warstwę folii aluminiowej. Jej grubość wynosi 0,0065 mm i jest siedem razy mniejsza od grubości ludzkiego włosa.Niezawodna ochrona

Jedną z najważniejszych funkcji opakowania jest ochrona produktów spożywczych. Aseptyczne opakowania kartonowe są higieniczne, nie przepuszczają światła i chronią przed dostępem powietrza. Tak zapakowane produkty zachowują swoje naturalne aromaty, barwniki, substancje smakowe i odżywcze oraz witaminy. Aby produkty mogły przez długi czas nadawać się do spożycia, należy zniszczyć wszystkie zdolne do rozmnażania się drobnoustroje. SIG Combibloc stosuje chroniącą wartości odżywcze produktu technologię aseptyczną. Zaletą tej metody pakowania żywności w porównaniu z konwencjonalną metodą sterylizowania jest to, że produkt i opakowanie sterylizowane są nie razem, lecz oddzielnie.

Brak drobnoustrojów dzięki aseptyce

W technologii aseptycznej określanej w branży jako HTST (High Temperature/Short Time – wysoka temperatura, krótki czas) produkty są w zależności od zawartości kwasów podgrzewane w bardzo krótkim czasie do temperatury od ok. 90° C (soki) do 150° C (mleko) i bardzo szybko ponownie schładzane do temperatury pokojowej. Równolegle do tego procesu urządzenia napełniające SIG Combibloc formują opakowania kartonowe, zamykają szczelnie ich dna i sterylizują wnętrze opakowań. Następnie w wolnej od drobnoustrojów strefie aseptycznej odbywa się napełnianie opakowań kartonowych płynnymi produktami spożywczymi.Za pomocą ultradźwięków następuje szczelne zamknięcie spoiny brzegów opakowania powyżej poziomu napełnienia. W ten sposób zapobiega się zamknięciu w spoinie cząstek stałych i włókien. Aseptycznie zapakowane produkty mogą być przechowywane przez długi czas bez konieczności chłodzenia oraz bez zastosowania środków konserwujących.

Źródło: