Data publikacji: .

Folie termokurczliwe są wszechobecne w przemyśle ze względu na swoje praktyczne właściwości. Dzięki wysokiej elastyczności dobrze dostosowują się do wybranej powierzchni, bez względu na jej kształt i rozmiar. Zobacz, co to jest folia termokurczliwa, jakie ma główne cechy oraz gdzie najczęściej się ją wykorzystuje.

 

Co to jest folia termokurczliwa i dlaczego jest tak popularna?

Folie termokurczliwe charakteryzują się dużą elastycznością i potrafią zmniejszyć swoją objętość nawet przy zastosowaniu niskiej temperatury (od 80 stopni). Stąd też tworzywo jest w stanie dostosować się do gabarytów i kształtów danej powierzchni. Chroni ją przed działaniem szkodliwych czynników zewnętrznych, kurzem i innymi zabrudzeniami. Folia termokurczliwa jest stosunkowo cienka, ma niską masę i gładkie wykończenie. Jest też bezpieczna w stosowaniu, ponieważ nie wchodzi w reakcję np. z żywnością.
Ze względu na to, że termokurczliwa folia jest transparentna, można z łatwością ocenić, co znajduje się pod jej spodem. Na rynku występuje w wielu formach, w tym taśmach, półrękawch i rękawach. Każdy materiał do pakowania różni się od siebie szerokością, co warto wziąć pod uwagę dopasowując folię do swoich zastosowań. Pakowanie w folię termokurczliwą ma przede wszystkim ściśle owinąć dany produkt. Dzięki temu jest on chroniony przed czynnikami zewnętrznymi, a także pozostaje w stabilnej i nieruchomej formie. To znacznie ułatwia transport oraz przechowywanie produktów na półkach w sklepach oraz magazynach. 

Folia termokurczliwa

Fot. PolPack Zeus

Rodzaje folii termokurczliwej

Folie termokurczliwe występują na rynku w kilku wariantach, w zależności od zastosowanego tworzywa. Najpopularniejsze są te wykonane z polietylenu (LDPE), które mogą być przezroczyste, a także barwione. Mają szerokie zastosowanie w przemyśle, głównie spożywczym i występują w wielu formach na rynku (jako taśma, worek, półrękaw czy rękaw). To materiał bardzo mocny i odporny na pękanie.
Wysoko przezroczysta folia termokurczliwa poliolefinowa (BLL) również jest bardzo popularna wśród zakładów produkcyjnych (stosuje się ją często w maszynach) i firm transportowych (do pakowania zbiorczego). Ma duże walory estetyczne, jest bezpieczna oraz przyjazna środowisku. Co ważne, w 100% nadaje się do recyklingu. Dobrze kurczy się w stosunkowo niskich temperaturach. Podobnie jak folia termokurczliwa LDPE, ma atest PZH do kontaktu z żywnością. 
Trzecią najpopularniejszą folią jest PVC o charakterystycznym wysokim połysku i jednocześnie doskonałej przezroczystości. Ma również wysokie właściwości wytrzymałościowe. Wyróżnia ją dobra kurczliwość, dlatego może być wykorzystywana nawet do niewielkich produktów lub przedmiotów o nieregularnym kształcie. 

Pieczywo w folii termokurczliwej

Fot. PolPack Zeus

Szerokie zastosowanie folii termokurczliwej

Ze względu na to, że pakowanie w folie termokurczliwe jest bezpieczne i nie przekłada się na uwalnianie toksycznych substancji, taką metodę stosuje się głównie w przemyśle spożywczym. Podczas pakowania, tworzywo zmniejsza swoją objętość, dlatego jest w stanie chronić mięso, wędliny, sery czy inne produkty przed czynnikami zewnętrznymi. Ogranicza dostęp do powietrza, utrzymując dłuższą świeżość jedzenia. W zakładach produkcyjnych popularna jest też folia termokurczliwa na jajka, wyroby cukiernicze czy chleb. Pakuje się w nią kartony, słoiki i butelki z żywnością oraz napojami. 
Na rynku doskonale sprawdza się folia termokurczliwa do pakowania przedmiotów o różnej wielkości i kształcie. Popularne jest pakowanie folią termokurczliwą bombonierek, zabawek, artykułów poligraficznych, zniczy czy artykułów gospodarstwa domowego. Skutecznie zabezpiecza się też różnego rodzaju kosmetyki. Jednak to nie wszystko. Magazyny i firmy transportowe wykorzystują folię termokurczliwą zarówno do zabezpieczania pojedynczych towarów na paletach, jak i całych ładunków wielkogabarytowych. W ten sposób chroni się przewożone przedmioty przed uszkodzeniem. 
Zastosowanie folii termokurczliwej jest o tyle szerokie, że sprawdza się w przypadku różnych materiałów. Służy nie tylko do zabezpieczenia twardych tworzyw sztucznych, ale również kruchego i delikatnego szkła. 

Pakowanie zabawek

Fot. PolPack Zeus

 

 

Pakowanie cysterny w folię

Fot. Elastiko

Folia termokurczliwa do pakowania wielkogabarytowego dlaczego to dobre rozwiązanie?

W przypadku wielokabrytowych przedmiotów folia termokurczliwa przezroczysta doskonale się do tego sprawdza. Świetnie chroni transportowane produkty przed zabrudzeniem i nadmierną wilgocią. W dodatku powierzchnia folii zabezpiecza przed zsunięciem się ładunku z palety. 
Popularnym rozwiązaniem jest zbiorcze oklejanie mebli folią termokurczliwą, a także zabezpieczanie materiałów budowlanych (np. palety z pustakami). Co ciekawe, duże formaty wykorzystuje się nawet w żegludze i lotnictwie.

Pakowanie helikoptera w folie termokurczliwą

Fot. Elastiko

Co jeszcze warto wiedzieć o folii termokurczliwej?

Choć folia termokurczliwa może wydawać się cienka, nie oznacza to, że jest mało odporna na zrywanie, przecięcia czy inne uszkodzenia mechaniczne. Warto jednak przed zakupem sprawdzić jej grubość, aby dostosować ją do konkretnych przedmiotów. Pakowanie folią termokurczliwą może odbywać się ręcznie lub za pomocą specjalnych maszyn.
Na rynku możesz spotkać się z folią termokurczliwą z nadrukiem, np. w postaci logo albo ostrzeżeń dla pracowników firmy transportowej. Pełni ona wtedy funkcję reklamową lub informacyjną. Jednak najczęściej, folia termokurczliwa w przemyśle spożywczym i transportowaniu przedmiotów wielkogabarytowych występuje w formie transparentnej.