Jak wynika z przedstawionego posłom raportu resortu środowiska na temat gospodarki odpadami. System zbiórki odpadów jest w wielu województwach zbyt słabo rozwinięty. Surowce wtórne niewystarczająco wykorzystuje także polski przemysł, choć odpadowy biznes rozwija się dynamicznie i staje się coraz bardziej zyskowny –

Pozyskiwanie odpadów odbywa się głównie przez sieć punktów skupu, która – niestety – nie jest w naszym kraju dobrze rozwinięta. Z przeprowadzonego wywiadu wynika że na Podlasiu i Podkarpaciu nie ma w ogóle firm zajmujących się recyklingiem papieru, tektury i złomu metali kolorowych. Zdarzają się też problemy z odbiorem przez wyspecjalizowane firmy zebranych odpadów. Dotyczy to m.in. odbioru makulatury przez firmy produkujące celulozę albo stłuczki szklanej przez huty.

Właściciele punktów skupu nie przestrzegają obowiązującego prawa. "Za dobrze" działa natomiast skup metali kolorowych, gdyż ich atrakcyjna cena prowadzi do wielu patologii, w tym niszczenia przez wandali sprawnych instalacji kolejowych i energetycznych.

Resort środowiska zauważa jednak, że od 2002 r. rozkwita biznes odpadowy. Powstają nowe firmy oferujące recykling m.in. tworzyw sztucznych, aluminium itp. oraz instalacje do przetwarzania opakowań wielomateriałowych (m.in. tetra-pak). Wiele gmin wprowadza także, dzięki namowom firm komercyjnych, system selektywnej zbiórki odpadów. Fabryki co raz częściej wykorzystują makulaturę do produkcji m.in. opakowań kartonowych, tektury i papieru pakowego.


Źródło: ''

Komentarze

  • recykling

    Za mało jest informacji na temat pomocy w organizowaniu tj. pomcy finansowyej a tagże sprzętowej .Poszukuję kontaktów z firmami i osobami prywatnymi , które mogły by pomuc w organizowaniu skupu surowców wtórnych jak również recyklingu .

  • recykling

    Uważam że tak niski poziom recyklingu wynika z nieświadomości ludzi którzy oddają śmieci. Co z tego że niektóre firmy twierdzą że prowadza pełny recykling ale jest to bujda bo większość śmieci w naszym kraju nadal trafia na wysypisko a nie do firm które rzeczywiście zajmują się recyklingiem. Pracuję w firmie która zajmuje się selektywną zbiórka śmieci i wiem jak to się odbywa w naszej firmie. I wiem że nasze surowce wtórne naprawde trafiają do przetworzenia a nie na wysypisko. Nadal wiele osob twierdzi że im to jest niepotrzebne to nic że wysypiska są przepełnione i w krótkim czasie będą zamykane. Chciałabym aby edukacja w tym zakresie trafiała do szkół bo od tego należy zacząć a także do Władz Samorządowych i Gminnych. Pozdrawiam wszystkich którzy są za EKOLOGIĄ pisaną dużymi literami.

  • kasa ...

    Ja uważam że za wszystkim stoi-KASA!. Żeby sie opłacało segregować śmieci trzeba wprowadzić określoną z góry politykę, której nie wprowadzą konsumenci, bo im się to nie za bardzo opłaca, za wszystko płacą!, ale producenci wytworów z tworzyw wielkocząsteczkowych. Za przetwórstwo odpadów, śmieci muszą firmy wyspecjalizowane dostawać kasę, żeby im się opłacało "sprzątać"!, a gdybanie, że szyscy są za ekologią to chwyt marketingowy, bo ekologia musi się opłacać !. Płacimy wszyscy podatki które wpadają do jednego "gara-budżetu", czy nie dało by się wygospodarować pieniedzy na pomoc małym kilku osobowym firmom, które deklarowały by zamiar sprzątania ?. Przecież takie rozwiązanie to czysty zysk, te firmy po pewnym czasie płaciły by podatki które terfiły by z powrotem do "gara". Jest wieli pomysłów na ekologię, ale czy kogoś to obchodzi ?. Jezeli kogoś interesuje rozwinięcie tego tematu proszę o list na priva: piro-abc@o2.pl pozdrawiam tych co doczytali do końca :).