Rekordowa frekwencja, wysoki poziom przysłanych prac, ciekawe pomysły i duży progres w zakresie wiedzy ekologicznej uczestników - tak w skrócie można podsumować II edycję konkursu ekologiczno-edukacyjnego EduPak Polska. Powodów do satysfakcji jest jednak o wiele więcej.

Zero Waste można być w każdym wieku – wyniki II edycji konkursu EduPak Polska


Głównym założeniem konkursu było zwiększenie świadomości w zakresie segregacji i recyklingu opakowań szklanych, w tym także poprzez poznanie i wdrożenie zasad Zero Waste. Zdaniem Gabrieli Wojciechowskiej z Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Poznaniu, II edycja EduPak Polska pokazała wzrost świadomości uczniów w zakresie konieczności ponownego wykorzystania opakowań szklanych, a także segregowania butelek i słoików w celu recyklingu.

- „Oceniający byli pod wrażeniem przemyślanych działań uczniów, a także ich kreatywności. Zachęca to do kontynuowania konkursu” – twierdzi Gabriela Wojciechowska, która była jednym z członków jury.

Ponad dwustu przedszkolaków, uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych z Wielkopolski, udowodniło, że chcieć znaczy móc. Efekty w postaci rysunków, plakatów, przedmiotów użytkowych z opakowań szklanych oraz filmów można było oglądać podczas wystawy konkursowej, która odbyła się na Targach Glass w Poznaniu. Tam też miały miejsce obrady Jury, podczas których wyłoniono wyróżnionych, laureatów i zwycięzców.

Wybór nie należał do łatwych, o czym przekonali się sami oceniający.

- „Pomysły, jakie zaprezentowały dzieci i młodzież przerosły moje oczekiwania. W pamięci szczególnie zapadły mi prace przedszkolaków, w których dzieci wykorzystały inne odpady do stworzenia swojego dzieła. Na pochwałę zasługuje także praca nauczycielek” – twierdzi Jagoda Jagiełło ze Związku Międzygminnego Gospodarki Odpadami Aglomeracji Poznańskiej. Jurorzy podkreślali także, że dzięki konkursowi można z nadzieją spoglądać w przyszłość.

- „Patrząc na tegoroczne prace widać, że to pokolenie, od którego za chwilę będzie zależał los naszej planety, rozumie, iż małe zmiany i dobre wybory dokonywane na co dzień przez każdego z nas, mają wpływ na ograniczenie odpadów w globalnej skali” – wskazuje Marta Jankowska z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu.

Natomiast zdaniem Hanny Zdrojewskiej z Targów Glass, konkurs nie tylko zachęca do segregacji i recyklingu szkła, ale też inspiruje do dawania opakowaniom szklanym „drugiego życia”.

- „Cieszymy się, że jako organizatorzy Targów Glass mogliśmy wesprzeć ten projekt” – podkreśla Hanna Zdrojewska.

Przewodnicząca jury Barbara Maciałczyk z Friends of Glass Polska, a jednocześnie organizatorka EduPak Polska, podsumowując zwraca uwagę, że konkurs pokazuje, jak poprzez zabawę można edukować i zapobiegać zanieczyszczaniu środowiska.

- „Uczmy i pomagajmy w codziennych wyborach produktów w zdrowych opakowaniach szklanych. Dzięki naszemu konkursowi, dzieci i młodzież mogły połączyć przyjemne z pożytecznym i o to nam chodziło. Mamy nadzieję, że pozytywne postawy i nawyki nabyte podczas konkursowych przygotowań zostaną z uczestnikami na stałe” – dodaje Barbara Maciałczyk.

Partnerami konkursu są: Raben, Lidl Polska, Gospodarka Odpadami Aglomeracji Poznańskiej (GOAP), Targi Glass, Rekopol i Ardagh Glass.

Oprócz nagród regulaminowych wręczono specjalne nagrody rzeczowe ufundowane przez Targi Glass. Telewizor otrzymała Szkoła Podstawowa nr 2 w Luboniu za największą ilość zgłoszeń uczniów z różnych klas; smartphone pani Adrianna Walkowiak, nauczycielka w Przedszkolu nr 5 z Krotoszyna za największą liczbę podopiecznych z różnych grup, którzy zdobyli nagrody; a tablet trafił do pani Ludmiły Hartwich z Zespołu Szkół nr 3 w Szamotułach za dar motywacji i przesłanie aż 9 filmów uczniów szkół ponadpodstawowych z różnych klas.

Patronat honorowy nad II edycją sprawował Prezydent Miasta Poznania, a merytorycznie nad całością czuwał Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu oraz Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Poznaniu. 

 

Wyniki II edycji konkursu EduPak Polska:

SZKOŁY PONADPODSTAWOWE FILMY

 • I miejsce - Zuzanna Wieczorek - Technikum Inżynierii Środowiska i Agrobiznesu w Poznaniu. Nauczyciel-Koordynator Małgorzata Zielińska
 • II miejsce - Julia Pęczkowska, Marcelina Rachwalik, Katarzyna Zielińska - I LO w Gnieźnie im. Bolesława Chrobrego. Nauczyciel-Koordynator Wiesława Bruch
 • III miejsce - Marcel Sobecki, Jacek Bilarzewski - I LO w Gnieźnie im. Bolesława Chrobrego. Nauczyciel-Koordynator Beata Jakubowska-Duszyńska
 • Wyróżnienie
  Izabela Urbanek, Zuzanna Wiśniewska, Damian Salbert - Akademickie LO w Gnieźnie. Nauczyciel-Koordynator Wiesława Bruch

 

SZKOŁY PODSTAWOWE KLASY V-VIII PRACE PRZESTRZENNE

 • I miejsce - Marcin Gierlak - klasa VIII Zespół Szkół Specjalnych nr 101 w Poznaniu. Nauczyciel Marta Klause
 • II miejsce - Kacper Krystkiewicz - klasa VIa Zespół Szkół w Biskupicach. Nauczyciel Jolanta Schneider
 • III miejsce - Daniel Jankowiak - klasa V Szkoła Społeczna w Jarocinie. Nauczyciel Beata Szpera 
 • Wyróżnienie
  Maria Pielarska - klasa VIb Szkoła Podstawowa w Wilczynie. Nauczyciel Ewa Rosińska 
  Karol Chlebowski - klasa VIa SP w Biskupicach. Nauczyciel Jolanta Schneider
  Borys Hoffmański - klasa VIa SP Witaszyce. Nauczyciel Beata Szpera 

 

SZKOŁY PODSTAWOWE KLASY I-IV PLAKATY

 • I miejsce - Zosia Mikos - klasa IVa SP w Biskupicach. Nauczyciel Jolanta Schneider
 • II miejsce - Tymon Matanda - klasa I Zespół Szkół w Biskupicach. Nauczyciel Jolanta Schneider
 • III miejsce - Karol Skikiewicz - klasa IV SP Czerlejno. Nauczyciel Danuta Stefańska
 • Wyróżnienie
  Mikołaj Nabzdyk - II klasa, SP Prusy. Nauczyciel-Koordynator Marzena Zięciak

 

PRZEDSZKOLA PRACE PŁASKIE

 • I miejsce - Filip Kubiak, lat 5 - Przedszkole nr 5 Krotoszyn. Nauczyciel Adriana Walkowiak 
 • II miejsce - Julia Szczepaniak, lat 6 - Oddział Przedszkolny w SP w Gaju Wielkim. Nauczyciel Lidia Bujnowska
 • III miejsce - Iga Walkowiak, lat 4 - Przedszkole nr 5 Krotoszyn. Nauczyciel Adriana Walkowiak 
 • Wyróżnienie
  Kasia Theus, lat 6 - Przedszkole Małe Talenty w Luboniu. Nauczyciel Aleksandra Kurek A3
  Leon Legutko, lat 5 - Przedszkole nr 5 Krotoszyn. Nauczyciel Adriana Walkowiak - format B1

 

PRZEDSZKOLA PRACE PRZESTRZENNE

 • I miejsce - Iza Kniat, lat 3 - Przedszkole Leśna Polana w Żydowie. Nauczyciel Dominika Derdoska
 • II miejsce - Zofia Wiciak, lat 4 - Przedszkole Wesołej Ludwiczki nr 124 w Poznaniu. Nauczyciel Agnieszka Puk
 • III miejsce - Maksymilian Adamczak, 6 lat - Przedszkole Krasnala Hałabały w Grodzisku Wielkopolskim. Nauczyciel Kamila Brychcy

 

Zero Waste można być w każdym wieku – wyniki II edycji konkursu EduPak Polska

Laureaci z Przedszkola nr 5 w Krotoszynie


Zero Waste można być w każdym wieku – wyniki II edycji konkursu EduPak Polska

Ocena prac przez Jury


Zero Waste można być w każdym wieku – wyniki II edycji konkursu EduPak Polska

Uczniowie podczas zwiedzania wystawy konkursowej


Zero Waste można być w każdym wieku – wyniki II edycji konkursu EduPak Polska

Wystawa prac konkursowych na Targach Glass


Friends of Glass to wpływowe europejskie forum, które wspiera i promuje prawo konsumenta do możliwości wyboru produktów spożywczych w opakowaniach szklanych. Skupia ono tych wszystkich, którzy wierzą, że szkło jest najlepszym wyborem dla zdrowia rodzin i środowiska. „Przyjaciele Szkła” zostali powołani w 2009 roku przez Europejską Federację Opakowań Szklanych (FEVE) w odpowiedzi na ogólnoeuropejskie badanie zlecone przez FEVE we wrześniu 2008 r. i przeprowadzone przez Instytut Badawczy InSites.

Dołącz do Friends of Glass na profilu: www.facebook.com/friendsofglasspolska

 

Źródło: Friends of Glass


Komentarze

 • zero waste w modzie

  W duchu zero waste może być także moda, a w tym też wyszukane akcesoria - na przykład kolczyki z naturalnych ptasich piór w stylu boho albo muszki z naturalnych ptasich piór – bardzo eleganckie i doskonałe na formalne okazje – na przykład na śluby i wesela.
  W Polsce specjalizuje się w tym firma Zuzzo
  Zachęcam do obejrzenia jak może to doskonale wyglądać. Co tu najważniejsze - wpasowuje się to w pełni w koncept nie marnowania naturalnych, pięknych darów przyrody - pióra oczywiście muszą być pozyskiwane wyłącznie z legalnych źródeł i pochodzić jedynie z naturalnych procesów pierzenia się ptaków. Dlatego to ważne, żeby wybierać pewne firmy rzemieślnicze, a nie chińskie i masowe produkty.
  Aż nie chce się wierzyć, że pióra naturalnie gubione przez najpiękniejsze ptaki w Polsce są po prostu wyrzucane. Dlatego Zuzzo postanowiło zrobić z nich eleganckie, wytrzymałe, ponadczasowe akcesoria modowe. Zachęcam do ich obejrzenia.