Data publikacji: .

Zgrzewanie folii to skuteczna i trwała metoda łączenia tego materiału. Stosuje się ją nie tylko w przemyśle, ale także w warunkach domowych, co czyni tę technikę bardzo wszechstronną. Z naszego artykułu dowiesz się, jak zgrzewać folię oraz jakie są dedykowane do tego celu rodzaje urządzeń na rynku.


Do połączenia dwóch arkuszy folii w jeden wykorzystuje się zgrzewarkę. W taki sposób powstają, chociażby popularne woreczki do przechowywania o różnych wymiarach, ale nie tylko. Specjalistyczne zgrzewarki do folii PCV, PP lub PE pozwalają na stworzenie szczelnych opakowań i konstrukcji. 

Jak zgrzać folię?

 
Przed rozpoczęciem zgrzewania odpowiednio przygotuj folię. Upewnij się, że powierzchnia jest czysta i sucha. Niekiedy wymaga to użycia specjalnych środków czyszczących. Powinna być też jednolita, bez widocznych dziur czy rozdarć. Nie zapomnij o swoim bezpieczeństwie. Będziesz mieć kontakt z bardzo wysoką temperaturą, dlatego przydadzą się rękawice ochronne.


Sprzęt podłącz do gniazdka elektrycznego. Ustaw parametry zgrzewania, czyli czas i temperaturę. Wszystko zależy od grubości folii, dlatego szczegółów szukaj w instrukcji obsługi od producenta. Każde urządzenie może mieć inną skalę. Niektóre modele wyposażono w specjalne wskaźniki, które informują o tym, że praca trwa lub została zakończona. 


W zależności od wariantu urządzenia również metody zgrzewania będą nieco odmienne. Ten przypominający gilotynę umożliwia włożenie folii między szczęki zgrzewarki, a dociśnięcie rączki powoduje trwałe połączenie materiału. Model przypominający wiertarkę działa na podobnej zasadzie, co suszarka do włosów, lecz wydobywające się z dyszy gorące powietrze, jest w stanie uplastycznić folię, by można ją było złączyć. 

Rodzaje zgrzewania – poznaj bliżej urządzenia

Na rynku możesz znaleźć wiele rodzajów zgrzewarek, które różnią się budową oraz zastosowaniem. Niżej przedstawiamy najpopularniejsze z nich. 

Zgrzewarka impulsowa do folii

Użytkowanie takiej zgrzewarki nie należy do skomplikowanych. To urządzenie pracuje na zasadzie wysyłania impulsów elektrycznych, które nagrzewają i schładzają odcinki folii, aby skutecznie je połączyć w jedną całość. Ma regulowany czas zgrzewania i w większości przypadków jest kompaktowa. 

Zgrzewarka stałocieplna

Najczęściej są to przemysłowe zgrzewarki do folii, które nadają nawet do grubego materiału. Przydają się do opakowań transportowych, magazynowych oraz przemysłowych produkowanych na dużą skalę. Tego typu urządzenia mogą być wyposażone w termostat, pozwalający na utrzymanie pożądanej temperatury. 

Zgrzewarka przelotowa

Ten model umożliwia zgrzewanie rękawów papierowo-foliowych i często pojawia się w przemyśle farmaceutycznym oraz medycznym. Niektóre nowoczesne urządzenia mają wbudowaną wewnętrzną drukarkę do umieszczania np. daty ważności lub pakowania na folii. 

Zgrzewarka ultradźwiękowa

Jej sposób działania bazuje na drganiach cząsteczek, dzięki czemu wydziela się ciepło i materiał staje się bardziej plastyczny. Łączy się z drugim arkuszem folii, tworząc szczelne połączenie. Najczęściej zgrzewarka ultradźwiękowa ma przemysłowy charakter i dużą budowę. 

Zgrzewarka tunelowa

Do pakowania pojedynczych produktów lub opakowań zbiorczych służą też tunele obkurczające. Tego rodzaju urządzenia grzewcze pozwalają na obkurczanie folią przedmiotów w różnych rozmiarach – o dowolnej długości oraz określonej maksymalnej szerokości i wysokości. Automatyczne zgrzewarki tunelowe są wykorzystywane w rozmaitych branżach, w tym przemyśle spożywczym, chemicznym czy kosmetycznym.Zgrzewarka AWM

Zgrzewarka próżniowa

Różni się od tradycyjnej zgrzewarki do plastiku tym, że zasysa powietrze i hermetycznie zamyka opakowanie. Dzięki temu tworzy się próżnia, która przedłuża czas przydatności produktów spożywczych. Do codziennego użytku przydaje się klasyczna zgrzewarka listwowa, która nie zajmuje wiele miejsca. W przemyśle popularne są modele komorowe z pompą próżniową, co przekłada się na większą wydajność. Zgrzewarka liniowa Vacuum Coffee-Service

W ostatnich latach ogromną popularnością cieszy się zgrzewarka do żywności. Pozwala się na bezpieczne i szybkie pakowanie mięs, warzyw, owoców, a nawet słodkich przekąsek. Jedzenie jest szczelnie zamknięte, a tym samym zabezpieczone przed czynnikami zewnętrznymi. Zarówno w domach, jak i zakładach produkcyjnych, przydają się zgrzewarki do pakowania próżniowego. W praktyce przedłużają trwałość świeżych produktów spożywczych. W farmacji i medycynie zgrzewarkę stosuje się do pakowania leków, sprzętu medycznego czy akcesoriów, ale nie tylko. Ma także szerokie zastosowanie w innych gałęziach przemysłu, np. do zabezpieczenia komponentów elektronicznych, części samochodowych, zabawek, dodatków do domu i innych produktów na sprzedaż. Folię do zgrzewania wykorzystuje się nawet do pakowania opału.

Rodzaje zgrzewarek a obsługa

Na rynku możesz spotkać zgrzewarkę ręczną do folii, która ma często domowe i biurowe zastosowanie. Konstrukcja nie jest zbyt duża, przypomina większy zszywacz. Wyróżnia się też prostą obsługą. Z kolei zgrzewarka nożna do folii ma dodatkowy statyw. Podczas pracy tego urządzenia trzeba utrzymać worek obiema rękami, a za pomocą siły stopy – regulować prędkość zgrzewania. Innym rodzajem jest zgrzewarka do folii przemysłowa, bardziej zaawansowana i większa pod względem konstrukcji. Mocuje się ją na stole roboczym i często ma do wyboru dwa tryby działania: ręczny i automatyczny (z możliwością zaprogramowania czasu). 

Domowe metody zgrzewania folii

Choć zgrzewarka folii najlepiej i najszybciej poradzi sobie ze swoim zadaniem, istnieje domowy sposób na połączenie dwóch materiałów w jeden. Wystarczy wykorzystać na przykład żelazko.


Jak zgrzać folię z jego użyciem? Ułóż deskę do prasowania i na nią warstwę zabezpieczającą (np. koc). Rozłóż folię do zgrzania, ochraniając ją przed stopieniem i przywarciem do żelazka papierem do pieczenia. Przyłóż sprzęt na kilka sekund i sprawdź efekty. Do zgrzania folii mogą przydać się popularne narzędzia, takie jak opalarka czy lutownica. Pamiętaj jednak, że wysoka temperatura niesie za sobą ryzyko poparzenia a brak wprawy może przełożyć się na niezbyt równe łączenie. 


Domową zgrzewarką do plastiku będzie także gorący, metalowy nóż. W Internecie można odszukać wiele filmików instruktażowych, gdzie przy jego pomocy jednocześnie dzieli się folię i zarazem łączy. Panie domu w taki sposób metodą DIY porcjują woreczki na żywność, uzyskując dowolne rozmiary.