Jury tegorocznego konkursu Green Packaging Star Awards doceniło projekt tacki antypoślizgowej Multiform-Line, który to Grupa STI zrealizowała dla branży cateringowej. Opakowanie odznaczono w kategorii „Sustainable Packaging”.

Zielone Opakowanie - Green Packaging Star Awards 2011
Innowacyjna tacka antypoślizgowa Multiform-Line jest praktycznym rozwiązaniem służącym do przenoszenia naczyń, a przy tym jest ona również przyjazna dla środowiska naturalnego. Jej zalety dostrzegło także jury tegorocznego konkursu „Green Packaging Star Awards”, które uznało produkt za szczególnie przyjazny dla środowiska naturalnego.
Kartonowa tacka antypoślizgowa jako alternatywa do tacek produkowanych z tworzyw sztucznych.Wszędzie, gdzie podaje się żywność, stosowane są tacki; w restauracji, stołówce, podczas różnego rodzaju eventów, czy też w różnych systemach gastronomiczych i cateringowych. W standardowej praktyce używa się zwykle tacek z tworzywa sztucznego lub też metalu, które niestety posiadają swoje wady; umieszczone na nich naczynia często się ślizgają
i przesuwają podczas przenoszenia. W sektorze cateringowym i gastronomii eventowej powstają duże straty, gdyż tylko niewielka ilość tacek przeznaczonych do wielokrotnego użytku wraca do właściciela.
W związku z tym Grupa STI zaprojetowała innowacyjną tackę cateringową przeznaczoną specjalnie dla wyżej wymienionej grupy docelowej. Tacka pokryta jest lakierem antypoślizgowym, który umożliwia bezpieczny transport naczyń – aż do nachylenia kąta do 25 stopni dysponuje ona wyśmienitą przyczepnością podłogową. Poza tym może być ona również indywidualnie zaprojektowana i dopasowana do istniejących zapotrzebowań.
Podstawę tacki stanowi nadająca się do obróbki recyklingowej tektura falista lub też lita, która dzięki tłoczeniu na gorąco może przybrać kształt klasycznej tacki z wysoko zawiniętymi rantami. Powłoka antypoślizgowa „Inline” uaktywnia się dopiero w ostatnim etapie produkcyjnym – tzn. podczas formowania kształtu tacki, dlatego też tacka może być aż do tego momentu optymalnie przetwarzana i dopasowywana do istniejących zapotrzebowań.
Dzięki zastosowaniu lakieru powierzchnia tacki posiada funkcje antypoślizgowe oraz jest odporna na działanie wody. Ponadto, uszlachetniene tego rodzaju powoduje, iż można zrezygnować ze stosowania nakładów papieru używanych przy zastosowaniu tradycyjnych rozwiązań. Cateringowa tacka antypoślizgowa Grupy STI jest bowiem także doskonałym nośnikiem reklamowym.
Jednocześnie objętość logistyczna i waga tacki są znacznie mniejsze niż w przypadku rozwiązań produkowanych z metalu czy też tworzywa sztucznego. Tacki te posiadają tym samym kolejną dodatkową zaletę sprzyjającą ekologii.
Podczas austriackich targów opakowaniowych easyFairs w Wiedniu już po raz 3 zotała rozdana nagroda „Green Packaging Star Awards”. Antypoślizgowa tacka cateringowa Grupy STI została wyróżniona na podstawie doboru materiałów ekologicznych, w ten sposób uzyskując status produktu szczególnie przyjaznego środowisku naturalnemu.
Dzięki nagrodzie, w centrum uwagi znalazła się nie tylko Grupa STI, ale również rozwiązania przyjazne dla środowiska naturalnego oraz ulepszenia i uszlachetnienia odpowiednie dla opakowaniowych procesów operacyjnych, w których aspekty ekologicze znajdują się na pierwszym miejscu.

Grupa STI jest wiodącym europejskim dostawcą w branży displayów i opakowań; dysponuje 14 zakładami produkcyjnymi w Niemczech, Australii, Anglii Polsce, Rumunii, Czechach i na Węgrzech; zatrudnia 2000 pracowników. W 2010 roku obrót grupy wyniósł około 300 milionów euro. Klientami Grupy STI jest ponad połowa największych europejskich producentów towarów szybko-rotujących (FMCG), wiodące przedsiębiorstwa zajmujące się wytwarzaniem dóbr przemysłowych oraz koncerny handlowe, w tym dwadzieścia z 30 największych firm niemieckich.

W leksykonie „Marki XX wieku” wydanym na początku bieżącego roku przez dr Floriana Langenscheidt’a Grupa STI została wpisana jako synonim dla opakowań i displayów.

Źródło: ''