Ministerstwo Zdrowia przedstawiło nowy pomysł, który ma wpłynąć na obniżenie spożycia alkoholu w Polsce. Według projektu wszystkie napoje alkoholowe (od piwa do wódki) zostaną oznakowane napisem ostrzegającym o szkodliwości picia alkoholu. Etykietka z białym napisem na czerwonym tle ma zasłaniać nawet do 20% opakowania!

Litery zajmujące nie mniej niż 25% powierzchni etykiety będą głosić, że np. "Każda dawka alkoholu spożywanego w ciąży szkodzi dziecku". Wymiennie w rozporządzeniu do takiej nowelizacji ustawy o wychowaniu w trzeźwości przygotowano jeszcze siedem innych haseł.

Pomysł nie podoba się firmom zajmującym się produkcją i dystrybucją alkoholu. Zapowiadają one podniesienie cen alkoholu jeśli projekt wejdzie w życie. Decyzję tłumaczą kosztami, które będą musiały ponieść w związku z opracowaniem nowych etykiet i znaków graficznych na opakowaniach. Niektórzy z nich nie wyobrażają sobie napisów na markowych wyrobach. - Moje butelki leżakują czasami po 13 lat. W którym roku mam zacząć naklejać naklejki - pyta Chris Eat, francuski producent wina z okolic Ligreux.

Akcja ma skupić się na szkodliwości picia alkoholu przez osoby z tzw. grupy podwyższonego ryzyka, a więc kobiet w ciąży, kierowców i nieletnich.

Źródło: Bankier, Dziennik
Źródło: ''