Smurfit Kappa ogłosiła zwycięzców pierwszego w historii konkursu Better Planet Packaging Design Challenge.

Znamy zwycięzców konkursu Better Planet Packaging Design Challenge!

Konkurs, w ramach którego wpłynęło ponad 300 zgłoszeń, był jednym z elementów dążenia firmy do stworzenia platformy współpracy w celu rozwiązania jednego z największych wyzwań w branży opakowaniowej - zmniejszenia ilości odpadów niepodlegających recyklingowi, które są wytwarzane każdego dnia. 

Pierwsze wyzwanie polegało na opracowaniu alternatywy dla folii kurczliwej, którą owija się palety w celu zapewnienia ich stabilności podczas transportu i przechowywania.

Zwycięzcą tego wyzwania został Eric Haas, niezależny projektant produktów i opakowań z Niemiec. Eric wpadł na pomysł stworzenia struktury, przypominającej wyglądem siatkę, wykonanej z papieru, która zabezpieczałaby ładunki na paletach o różnych kształtach i rozmiarach. Dodatkowymi korzyściami są elastyczność i możliwość ponownego użycia siatki zamiast jej natychmiastowego wyrzucenia, tak jak w przypadku folii kurczliwej.

Mówiąc o swoim zwycięskim projekcie, Eric powiedział:

- „Podobało mi się, że wyzwanie dotyczy kwestii zrównoważonego rozwoju. Był to iteracyjny proces innowacji i z radością przyjąłem wiadomość, że mój pomysł został nagrodzony główną nagrodą. Jestem zachwycony potencjałem, jaki tkwi w moim zgłoszonym projekcie i nie mogę się doczekać, aż zostanie rozwinięty.”

Drugim wyzwaniem było opracowanie opakowania na czekoladki wykonanego w 100% z papieru i z zabezpieczeniem termicznym, które można wykorzystać w kanale e-commerce.

Zwyciężczynią tego wyzwania została Kerstin Fischbacher, studentka Akademii Sztuk Pięknych w Wiedniu. Kerstin, pochodząca z Austrii, przedstawiła innowacyjny pomysł na produkt do izolacji termicznej wykonany z masy papierniczej, którą formuje się w sposób podobny do ekspandowanego polistyrenu (EPS). Mimo wielu podobieństw produktu do EPS pod względem właściwości termoizolacyjnych, można go w pełni poddać ponownemu przetworzeniu w istniejącym systemie recyklingu papieru i ulega on biodegradacji.

Mówiąc o swoim zwycięskim zgłoszonym projekcie, Kerstin powiedziała:

- „Jest to dla mnie bardzo ekscytujące i po raz pierwszy uzyskałam potwierdzenie, że cała praca i badania, które wykonuję w wolnym czasie, mają szansę naprawdę coś zmienić. Bardzo dziękuję za to wspaniałe uczucie i otworzenie możliwości dalszego rozwoju tego pomysłu!”

Zarówno Eric, jak i Kerstin są dumnymi laureatami nagród w wysokości 8 000 euro każdy. Smurfit Kappa zaprezentowała zwycięskie pomysły podczas niedawno zorganizowanej konferencji dotyczącej innowacji Better Planet Packaging w Holandii, która zgromadziła ponad 350 klientów w celu przeanalizowania przyszłości zrównoważonych opakowań. 

 

Znamy zwycięzców konkursu Better Planet Packaging Design Challenge!

 

Arco Berkenbosch, Wiceprezes Innowacji i Rozwoju, powiedział:

- „Otrzymaliśmy fantastyczny odzew na konkurs, który przykuł uwagę wielu bardzo utalentowanych ludzi zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz firmy. Pomysły Erica i Kerstin wyróżniały się wszechstronnością i innowacyjnością. Planujemy współpracę z obydwoma innowatorami, aby dalej rozwijać ich zwycięskie pomysły. Jesteśmy podekscytowani możliwością przeniesienia każdego z nich na wyższy poziom i dodania ich do naszego portfolio produktów Better Planet Packaging.”

Smurfit Kappa przydzieliła dwa Zespoły Projektowe do zbadania pełnego potencjału każdego zwycięskiego pomysłu. Inicjatywa Better Planet Packaging leży u podstaw strategii biznesowej Smurfit Kappa. 

 

Dowiedz się więcej o Smurfit Kappa

 

Źródło: Smurfit Kappa