W obecnych czasach wiele firm z różnorodnych sektorów przemysłu, transportujących oferowane produkty w workach na paletach, kładzie duży nacisk na minimalizowanie użycia plastiku do ich pakowania na czas magazynowania i dostawy. Owijanie worków folią wymaga sporo wysiłku, czasu, miejsca oraz nakładów finansowych, a później także utylizowania zużytych opakowań. Zamiast stosowania niezbyt ekologicznego tworzywa foliowego do paletyzacji, dobrym pomysłem jest jego zastępowanie szybkim w aplikacji klejem termotopliwym.

paletyzacja worków

Jak przebiega paletyzowanie worków za pomocą kleju termotopliwego?

W fabrykach stosujących klej termotopliwy Robatech do jego aplikacji używane są specjalne głowice natryskowe AX-Diamond. Na powierzchnię pierwszej warstwy worków bezkontaktową metodą nakładane są cztery spirale kleju. W dalszym etapie robot układa worki na palecie, umieszczając następnie kolejne warstwy opakowań z towarem i pokrywając każdą z nich klejem. Po ich przygotowaniu winda unosi paletę do góry, dociskając ją przez krótką chwilę za pomocą dedykowanej do tego celu płyty. Dzięki temu zwiększona zostaje przyczepność między przylegającymi workami, umożliwiająca ich bezpieczny transport.

klej termotopliwy

Dlaczego warto stosować klej termotopliwy?

Klej termotopliwy jest produktem wykorzystywanym w nowoczesnych, zautomatyzowanych systemach, dedykowanych do zminimalizowania stosowania tworzyw sztucznych w czasie produkcji i transportu. Pozwala on znacząco ograniczyć użycie folii do paletyzacji, będąc ekologicznym sposobem stabilizowania worków. Przeznaczone do jego aplikacji głowice posiadają izolację CoolTouch, która chroni pracowników przed oparzeniem w momencie przypadkowego dotknięcia. Zarazem gwarantuje ona stałą temperaturę klejenia, ograniczając zużycie energii elektrycznej, równie istotne pod kątem ekologii. Ponadto opakowania łączone za pomocą kleju termotopliwego są łatwe do depaletyzacji, a ich zdjęcie z palety jest możliwe bez konieczności rozrywania czy ryzyka uszkodzenia worka.

paletyzowanie worków

Klej termotopliwy to bardziej ekologiczna alternatywa dla paletyzacji worków za pomocą folii. Dzięki zautomatyzowanym procesom jest znacznie szybszy w aplikacji, wymaga mniej nakładu pracy niezbędnej do zabezpieczenia towaru oraz umożliwia ułożenie na palecie większej ilości worków. Ważny jest także fakt, iż nie generuje on zbędnych plastikowych odpadów, będąc rozwiązaniem przyjaznym dla środowiska naturalnego.

Firma Robatech