W związku z rosnącym zainteresowaniem gatunkami polipropylenu (PP) randomicznego do wtrysku, z początkiem roku płocka wytwórnia Basell Orlen Polyolefins Sp. z o.o. (BOP) uruchomiła produkcję nowego produktu o nazwie Moplen RP398U (MFR ok. 71 g/10 min). Gatunek ten poszerzył ofertę Basell Orlen Polyolefins Sprzedaż Sp. z o.o. (BOPS) skierowaną do przetwórców poliolefin operujących w Polsce. Moplen RP398U powstaje bezpośrednio w procesie polimeryzacji, przy użyciu katalizatora koordynacyjnego Zieglera-Natty V generacji, który nie zawiera ftalanów.

Moplen RP398U w ofercie BOPS – nowy gatunek wtryskowy do produkcji opakowań cienkościennych

Moplen RP398U jest uzupełnieniem gamy kopolimerów randomicznych PP wytwarzanych przez BOP. W chwili obecnej przetwórcy w Polsce dysponują czterema innowacyjnymi gatunkami PP randomicznego o zróżnicowanych właściwościach reologicznych i użytkowych. Oprócz Moplen RP398U wśród gatunków PP randomicznego oferowanych przez BOPS wymienić należy: Moplen RP2380, Moplen RP398T i Moplen RP398V.

Moplen RP398U został zaprojektowany do wtrysku cienkościennego oraz do wytwarzania wyrobów o długiej drodze płynięcia lub o złożonych przekrojach, które odznaczają się atrakcyjnymi właściwościami optycznymi i bardzo dobrymi właściwościami organoleptycznymi.

Zastosowanie skutecznego klaryfikatora najnowszej generacji gwarantuje, że Moplen RP398U ma również dodatkowe zalety związane z przetwórstwem. Gatunek ten może być przetwarzany w szerszym zakresie temperatur w porównaniu do tworzyw zawierających klaryfikator starszej generacji, będący pochodną sorbitolu, który dla uzyskania optymalnej przezroczystości wymaga bardzo wąskiego okna przetwórczego i stosunkowo wysokiej temperatury stopu, tj. ok. 230° – 240°C (niestety, w tej temperaturze następuje też termiczny rozkład użytego klaryfikatora). Moplen RP398U wykazuje optymalną przezroczystość już w temperaturze ok. 200°C, co oznacza mniejsze zużycie energii elektrycznej, skrócenie czasu chłodzenia oraz czasu całego cyklu. Z uwagi na zastosowany klaryfikator, który charakteryzuje się doskonałą stabilnością termiczną, nowy gatunek może być też przetwarzany w wyższych temperaturach, w porównaniu do standardowych PP randomicznych zawierających klaryfikatory starszej generacji.

Odpowiedni sposób wytwarzania oraz użyty klaryfikator gwarantują, że Moplen RP398U wykazuje bardzo dobre właściwości sensoryczne w zakresie utrzymania smaku przechowywanej żywności i małej emisji zapachu. Są to podstawowe wymagania stawiane opakowaniom do żywności. Jak pokazują doświadczenia Klientów BOPS, pojemniki wyprodukowane z tego gatunku, mogą także spełniać wymagania w zakresie podgrzewania żywności w kuchence mikrofalowej.

Ze względu na wyższą płynność w stanie stopionym, Moplen RP398U jest przeznaczony do wytwarzania cienkościennych pojemników wielokrotnego użytku, zapewniając przy tym skrócenie czasu cyklu w szybkim wtrysku i poprawę produktywności. Wyroby, w których wykorzystywany jest Moplen RP398U, spełniają wysokie standardy w zakresie kontaktu z żywnością oraz mają optymalne właściwości estetyczne i użytkowe, dzięki czemu spełniają wymagania zarówno przetwórców, jak i użytkowników wyrobów końcowych.

 

Zastosowanie:

 • pojemniki do żywności
 • transparentne opakowania
 • pojemniki wielokrotnego użytku do przechowywania żywności
 • artykuły użytkowe gospodarstwa domowego
 • wyroby sportowe
 • sprzęt wypoczynkowy
 • zabawki

 

Właściwości:

 • optymalna przezroczystość i połysk
 • bardzo duża płynność
 • obecność efektywnego środka klaryfikującego
 • obecność pakietu antystatycznego

 

Korzyści:

 • wysoka przezroczystość
 • doskonałe właściwości organoleptyczne w zastosowaniach do pakowania żywności
 • możliwość skrócenia czasu cyklu i poprawa produktywności

 

Dowiedz się więcej o Moplen RP398U

 

Źródło: Basell Orlen Polyolefins