Solidus Solutions (wcześniej Smurfit Kappa Solid Board Packaging) opracowała niedawno proces wzbogacenia tektury litej o włókna roślin pomidora.

Nowa tektura lita wzmocniona włóknami pomidora

Włókna z rośliny mogą być użyte ponownie wiele razy i w związku z tym są cennym surowcem dla producentów opakowań kartonowych. Ponadto Solidus Solutions zawsze szuka nowych i alternatywnych rozwiązań. Jakiś czas temu, firma organizowała spotkanie ze swoimi partnerami z branży warzyw i owoców, by poruszyć temat nowych możliwości wykorzystania roślin. Podczas burzy mózgów obmyślono pomysł wykorzystania pomidorów przy produkcji tektury litej.

Pomysł zrodził się w regionie Westland, epicentrum producentów owoców i warzyw w Holandii. Użyteczna aplikacja zapewnia przepływ pozostałości roślin z upraw pomidorów, papryki i ogórków. Raz w roku, przepływ pozostałości z pomidorów w dużych ilościach trafia do plantatorów i osób zajmujących się kompostowaniem. Jednakże, obecnie możliwe będzie przekształcanie takich pozostałości w cenne surowce, które, w połączeniu z włóknem papierowym, mogą być przetworzone w tekturę litą. To solidne rozwiązanie wzbogacone o włókna pomidora stało się również częścią łańcucha recyklingu papieru. 

Pierwsze produkty testowe tego rozwiązania zostały zrealizowane w Solidus Solutions. W pierwszym etapie, firma potrzebowała 5 kilogramów pomidorów, by wytworzyć konkretny surowiec. Ostatnio innowacyjna tektura lita użyta została do produkcji opakowań dla ekskluzywnych pomidorków koktajlowych Silky Pink dla Duijvestijn Tomaten - najbardziej innowacyjnego producenta działającego zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju.. Te koktajlowe pomidory są bardzo popularne w kuchni azjatyckiej. Dlatego, oprócz europejskich odbiorców, Silky Pink ma swoją szeroką grupę zagranicznych konsumentów. Opakowanie wykonane z tej specjalnej litej tektury przyczynia się do maksymalnego, ponownego wykorzystania tych surowców. Dzięki temu zastosowaniu firma Solidus Solutions zyskała cenny surowiec do produkcji tektury litej, co mocno wpłynęło na rozwój gospodarki w zakresie recyklingu odpadów.

Zobacz inne rozwiązania Solidus Solutions 

Źródło: Solidus solution