Specjalistyczne spotkania i nowości prezentowane przez liderów. Międzynarodowe Targi Przetwórstwa Tworzyw Sztucznych PLASTPOL to największa impreza dla branży tworzyw sztucznych w tej części Europy. Od kilku już lat w rankingu Polskiej Korporacji Targowej PLASTPOL jest na szczycie listy wśród imprez o największej liczbie wystawców zagranicznych.

PLASTPOL zakończył się sukcesem - widać wyjście z kryzysu w branży – mówią wystawcy
Na wystawie PLASTPOL prezentowane było niemal wszystko, co wiąże się z przetwórstwem tworzyw, począwszy od wczesnych etapów produkcji plastiku na jego utylizacji i recyklingu kończąc. Znaleźć można było tu przede wszystkim maszyny i urządzenia do przetwórstwa tworzyw, formy i narzędzia wykorzystywane w branży, tworzywa sztuczne, komponenty, technologie recyklingu oraz zastosowania systemów informatycznych w przetwórstwie tworzyw. Swoje rozwiązania technologiczne oraz gotowe produkty oferowały również firmy z branży opakowań z tworzyw sztucznych. PLASTPOL posiada certyfikat UFI - najważniejszej międzynarodowej organizacji przemysłu targowego, skupiającej ponad 300 firm targowych z całego świata.

PLASTPOL Udział w targach PLASTPOL 2010 wzięły czołowe firmy z branży. Wśród producentów i dystrybutorów maszyn znalazły się między innymi Dopak, Krauss Maffei, Muehsam, Engel, Arburg, Weima Maschinenbaum, Desma, Reifenhaüser, Elbi, Plast Line, Battenfeld, Wadim Plast, Negri Bossi, Erema, Uniloy Milacron czy Piovan, a lista wystawców nie jest jeszcze zamknięta. Sektor tworzyw reprezentowany był przez liderów takich jak np. Basell Orlen, Anwil, TVK, Borealis, Ampacet, PolyOne, Dunastyr, Polimeri Europa, a także A. Schulman Polska oraz inne kluczowe dla branży firmy.
Będąc na targach nie można było ominąć z pewnością również firm narzędziowych, wśród których pojawiły się między innymi Hasco, D-M-E, Ewikon, Eschmann Stal, Böhler Uddeholm, a także producentów najnowocześniejszego oprogramowania np. Autodesk, Prosolutions i wielu innych. Swoją ofertę przedstawiło również Plastigo.

– Po recesji z przełomu 2008 i 2009 roku, który dotknął sporą część przedstawicieli branży tworzyw sztucznych, teraz sytuacja się poprawia, choć wciąż bardzo powoli – twierdzi Jakub Skowroński marketingowiec z firmy ANWIL S.A., należącej do Grupy Orlen.

PLASTPOL Podobnie uważają inni wystawcy odbywających się w Kielcach Międzynarodowych Targów Przetwórstwa Tworzyw Sztucznych PLASTPOL. Tegoroczna edycja zgromadziła aż 700 wystawców z 29 krajów. Do Kielc przybyli reprezentanci niemal wszystkich krajów Europy, a także z USA, Indii, Japonii, Tajwanu, Chin, Egiptu, Hong Kongu, Korei i Tajlandii. Są wśród nich także szczęśliwcy jak Zakłady Azotowe Tarnów – Mościce S.A. – Przedsiębiorstwo Wielkiej Syntezy Chemicznej, z którymi recesja obeszła się łaskawie.

- Naszej firmy na szczęście kryzys nie dotknął. Udało nam się przede wszystkim ze względu na to, że jesteśmy firmą zintegrowaną – mówi Tomasz Sikora, specjalista ds. marketingu z Zakładów Azotowych Tarnów – Mościce – Widać, że w branży coś drgnęło, choćby po frekwencji na targach PLASTPOL. Nasze stoisko odwiedziło bardzo dużo konkretnych klientów.
– Dla nas kryzys skończył się kilka miesięcy temu. Od tamtego czasu niemal w tempie lawinowym rośnie liczba zamówień, których jest już dwa razy więcej niż w podobnym okresie 2009 roku. Także z tegorocznych targów jesteśmy bardzo zadowoleni – przyznaje także Michał Pijewski, specjalista techniczny firmy Grilamid

PLASTPOL Według danych Eurostat, ubiegłoroczna europejska produkcja tworzyw sztucznych była o ponad 15% niższa w porównaniu do roku 2008, dotykając najbardziej rynek maszyn do przetwórstwa tworzyw. Poprawa jest jednak widoczna już od końca 2009 roku, nastąpiło ożywienie w inwestycjach, czynionych przez firmy tej branży. Analitycy CMAI zapowiadają jednak, że branża tworzyw sztucznych powracała będzie do najlepszej koniunktury z 2007 roku przez najbliższe pięć lat.

Po raz pierwszy w związku z targami odbył się specjalny konkurs dla polskich branżowców OMNIPLAST, którego współorganizatorem był portal Tworzywa.pl. Jego finał nastąpił w samo południe pierwszego dnia targów. Nagrody otrzymali: Robert Kocoń z Ampacet Polska z Warszawy, Beata Wojciechowska – Betaplast Poznań oraz Rudolf Bagsik z firmy Bagsik z Gliwic.

Źródło: ''