Taką informację kierować będzie przez najbliższe tygodnie Polska Izba Opakowań, organizator Kongresu Przemysłu Opakowań poświęconego transformacji przemysłu opakowań w kierunku gospodarki o obiegu zamkniętym (z ang. circular economy).

Ruszamy w drogę ku gospodarce o obiegu zamkniętym (GOZ)!


Temat GOZ od ponad 2 lat jest poruszany w trakcie spotkań i debat z udziałem polityków, ekonomistów, organizatorów gospodarki, przedstawicieli świata nauki oraz przedsiębiorców.

W efekcie tych spotkań, coraz większa jest wiedza na temat GOZ oraz tego, co należałoby uczynić aby procesy gospodarcze organizowane wg formuły (filozofii, zasady, strategii) circular economy systematycznie wspierały „uprawianą” dotychczas tzw. gospodarkę liniową (linearną).

Nie chodzi bowiem o całkowite zastąpienie gospodarki liniowej (linearnej) gospodarką o obiegu zamkniętym (circular economy). To z wielu względów jest niemożliwe. Chodzi o szersze zastosowanie zasad GOZ w organizowaniu procesów gospodarczych.

Celem wspomnianej już transformacji przemysłu opakowań w kierunku gospodarki o obiegu zamkniętym jest projektowanie i wytwarzanie opakowań, które można kilkukrotnie wykorzystać, a odpady opakowaniowe potraktować jako źródło surowców i materiałów do ponownego wykorzystania (zawrócić do obiegu), co przyczyni się nie tylko do zaoszczędzenia zasobów, ale także do zmniejszenia hałd śmieci (odpadów opakowaniowych) zagrażających glebie, wodzie, powietrzu (ostatnie pożary wysypisk) oraz faunie i florze. Jednym słowem - naszej planecie.

Ale to tylko część działań dotycząca branży opakowań, w której planowane jest uzyskanie w tym zakresie postępu. Trzeba jednak wiedzieć, że na nic zdadzą się te wysiłki i działania jeśli cała sfera rozwiązań instytucjonalnych, organizacyjnych, prawnych, odpowiadająca i odpowiedzialna za zagospodarowanie odpadów (zbiórka, selekcja, odzysk, recykling) nie będzie sprawnie funkcjonować. Stąd też w programie Kongresu będzie miejsce na referaty poświęcone tej problematyce. W kongresowym audytorium obok twórców i producentów opakowań oraz materiałów opakowaniowych zasiądą organizatorzy i realizatorzy procesów zbiórki, selekcji, odzysku i recyklingu opakowań, a także przedsiębiorcy realizujący obowiązek rozszerzonej odpowiedzialności producentów.

 

Zobacz program IV Kongresu Przemysłu Opakowań

 

Honorowy Patronat

IV Kongres Przemysłu Opakowań pt. "Transformacja przemysłu opakowań w kierunku gospodarki obiegu zamkniętego" został objęty honorowym patronatem Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii. Decyzja o Patronacie zapadła 26 kwietnia br.

 

Partnerzy Wspierający organizację kongresu:

 • TFP Sp. z o.o. Członek Polskiej Izby Opakowań 
  TFP to niezależna, rodzinna firma od 1992 roku specjalizująca się wyłącznie w produkcji tektury falistej i opakowań. Firma TFP, w uznaniu zasług na polu rozwoju krajowego przemysłu opakowań została w roku 2014 laureatem ogólnopolskiego plebiscytu, uzyskując tytuł: Firma Zasłużona dla Przemysłu Opakowań. Partner Wspierający wszystkich dotychczasowych kongresów Przemysłu Opakowań (2012, 2014 i 2016). Rzetelny partner w biznesie.
 • VRP  Sp. z o.o. 
  Firma powstała w 2012 roku w celu wspierania przedsiębiorców w rozwoju ich firm. W większości przypadków VRP jest partnerem w już istniejących przedsięwzięciach i w tym się specjalizuje, dostarczając fachową wiedzę z różnych sektorów gospodarki i wspierając w pozyskaniu finansowania przedsięwzięć rozwojowych. Chętnie wspiera działalność Polskiej Izby Opakowań. Prezesem Zarządu jest Wojciech Pawłowski, założyciel Polskiej Izby Opakowań, organizator przemysłu opakowań szklanych w Polsce po 1990 r. Założyciel i wieloletni szef Grupy Warta Glass za zasługi dla rozwoju przemysłu opakowań w Polsce, wyróżniony w 2010 roku tytułem „Zasłużony dla Przemysłu Opakowań”.
 • Grupa ERGIS S.A. 
  Grupa ERGIS jest środkowoeuropejskim liderem w produkcji opakowań przemysłowych oraz folii do pakowania żywności i farmaceutyków oraz folii hydroizolacyjnych z PVC. 
 • Ecor Product Sp. z o.o.
  Firma Ecor Product już od 1990 cieszy się opinią zaufanego dostawcy opakowań giętkich dla szerokiej rzeszy odbiorców krajowych i zagranicznych. Świadczone przez firmę usługi mają charakter kompleksowy, począwszy od fachowego doradztwa technicznego, przygotowania atrakcyjnej szaty graficznej, poprzez druk techniką HD Flexo, po terminową wysyłkę i wsparcie poprodukcyjne. Spółka Ecor Product jest nowoczesną drukarnią, która posiada wiele własnych patentów. Wśród procesów, wykonywanych przez Ecor Product wymienić można między innymi: drukowanie, zgrzewanie, laminowanie i moletowanie.
 • RADPAK – Fabryka Maszyn Pakujących Sp. z o.o.
  Działalność produkcyjną RADPAK rozpoczął w 1991 roku. Firma dostarcza kompletne linie pakujące od produktu luzem poprzez foliowanie, kartonowanie oraz pakowanie zbiorcze wraz z paletyzowaniem. Obecnie RADPAK jest liderem w branży maszyn pakujących na rynku krajowym jak i zagranicznym.
 • Flexpol
 • Huber Group

 

Rada Programowa:

 • Prof. dr hab. inż. Artur Bartkowiak
  Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny
  Dyrektor Centrum Bioimmobilizacji i Innowacyjnych Materiałów Opakowaniowych
 • Prof. dr hab. Małgorzata Lisińska-Kuśnierz
  Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie (UEK)
  Kierownik Katedry Opakowalnictwa Towarów
 • Prof. dr hab. Andrzej Korzeniowski
  Rektor Wyższej Szkoły Logistyki w Poznaniu
 • Prof. dr hab. inż. Halina Podsiadło
  Politechnika Warszawska, Instytut Mechaniki i Poligrafii
 • Prof. dr hab. inż. Stanisław Tkaczyk
  Prezes Polskiej Izby Opakowań
  Sekretarz naukowy COBRO - Instytutu Badawczego Opakowań
 • Prof. dr hab. inż. Hanna Żakowska
  Dyrektor COBRO - Instytutu Badawczego Opakowań
 • Dr hab. Jacek Schindler
  Uniwersytet Wrocławski
 • Wacław Wasiak
  Dyrektor Polskiej Izby Opakowań


Nie odkładajmy decyzji o udziale w IV Kongresie Przemysłu Opakowań

Organizator Kongresu zachęca do nadsyłania zgłoszeń udziału w Kongresie. Do rozpoczęcia kongresu pozostało jeszcze ok. 3 miesięcy (2 października). Na ten moment zarezerwowane są już 123 miejsca, z przewidzianych 250, na które zarezerwowano salę. Dla tych osób zapewniono obsługę cateringową (przerwy kawowe, lunch), kongresowe materiały oraz zarezerwowano zaproszenia do bezpłatnego wejścia na teren MTP w dniach 1-3 października.

Do skorzystania z preferencyjnej opłaty za uczestnictwo (300 zł) pozostało jeszcze 1,5 miesiąca. Po 31 lipca koszt uczestnictwa wyniesie 400 zł.

Członkowie Polskiej Izby Opakowań wnoszą opłatę w wysokości 150 zł. 

 

Więcej o warunkach uczestnictwa na www.pio.org.pl oraz www.pakowanie.info lub w biurze Izby 22 651 83 94, mail: biuro@pio.org.pl; info@pio.org.pl.

Formularze zgłoszeń do pobrania na stronie www.pio.org.pl

 

Serdecznie zapraszamy do udziału w Kongresie.
Spotkajmy się 2 października 2018 r. w Centrum Kongresowym MTP inaugurując marsz ku gospodarce o obiegu zamkniętym.

 

Źródło: Polska Izba Opakowań