Gatunki randomiczne wytwarzane przez Basell Orlen Polyolefins Sp. z o.o.(„BOP”) w Płocku to najnowsza oferta handlowa materiałów do produkcji cienkościennych wyrobów formowanych metodą wtrysku.

Więcej innowacji dla wtrysku cienkościennego

Kopolimery randomiczne zawierają efektywny środek klaryfikujący najnowszej generacji, co pozwala na wytwarzanie wyrobów wtryskowych o złożonych przekrojach lub o bardzo długiej drodze płynięcia oraz odznaczających się doskonałymi właściwościami optycznymi. Wśród innowacyjnych gatunków Moplen wyróżniamy: Moplen RP398T, Moplen RP2380, Moplen RP398V. Gatunki te wytworzone zostały przy użyciu wysokowydajnego katalizatora koordynacyjnego typu Zieglera-Natty. Poza wymienionymi wyżej trzema kopolimerami, w ofercie  BOPS znajduje się także gatunek starszej generacji Moplen RP348U

Gatunki najnowszej generacji zawierają innowacyjny środek klaryfikujacy, dzięki któremu możliwe jest wytwarzanie wyrobów wtryskowych o złożonych przekrojach lub o bardzo długiej drodze płynięcia, a nawet odznaczających się doskonałymi właściwościami optycznymi. W porównaniu do standardowych typów PP random, klaryfikatory nowej generacji umożliwiają efektywne obniżenie temperatury wtrysku nawet o 40oC, a rekomendowana temperatura stopu to 190-200oC. Pozwala to na mniejsze zużycie energii elektrycznej i skrócenie czasu chłodzenia oraz czasu całego cyklu przetwórczego, zapewniając wyższą produktywność nawet do 10-20%. Ponadto ze względu na niższą temperaturę ich przetwórstwa, można oczekiwać poprawy właściwości organoleptycznych. Materiały starszej generacji, by uzyskać optymalną przezroczystość wymagają wąskiego okna przetwórczego i znacznie wyższej temperatury stopu (230-240oC). Podczas przetwórstwa wydziela się specyficzny zapach migdałów, który pogarsza właściwości sensoryczne produkowanych wyrobów.

Dowiedz się więcej o firmie

Nowy materiał Moplen RP398T jest innowacyjnym produktem wytwarzanym bezpośrednio w procesie polimeryzacji. To wzorcowy gatunek do wtrysku zapewniający połączenie wysokiej przezroczystości z doskonałymi właściwościami organoleptycznymi i łatwym przetwórstwem. Materiał jest przeznaczony do wytwarzania cienkościennych opakowań do przechowywania produktów żywnościowych, jak np. opakowania konsumenckie czy pojemniki wielokrotnego użytku. Najnowsza generacja gatunków Moplen spełnia wymagania sensoryczne w zakresie zachowania smaku i niskiej emisji zapachu do przechowywanego jedzenia.

Gatunek Moplen RP398V przeznaczony jest do produkcji cienkościennych pojemników o dużej pojemności stosowane głownie w gospodarstwach domowych oraz pojemników i wyrobów użytkowych o wyjątkowych właściwościach estetycznych i dobrych osiągach mechanicznych. Materiał cechuje najwyższa płynność spośród wszystkich gatunków PP random z oferty BOPS. Klaryfikator zawiera środek nukleujący najwyższej generacji umożliwiający poprawę warunków przetwórstwa i redukcję cyklu w szybkim wtrysku. Wszystko to wpływa na podwyższenie produktywności. Moplen RP398V posiada jeszcze ulepszone właściwości optyczne i jest stosowany także w takich aplikacjach jak etui na DVD i CD oraz wysokiej jakości wyroby użytkowe gospodarstwa domowego.


Gatunki randomiczne PP Moplen wytwarzane w wytwórni BOP w Płocku 

Moplen RP398T RP2380 RP348U RP389V
MFR, g/10min 42 48 75 100
Moduł sztywności przy rozciąganiu, MPa 1050 1100
1050 950
Zmętnienie, % (1mm) 9
9 11 10
Udarność Charpy z karbem @ 23oC, kJ/m2 4,5 4,5 3,5 5
Dodatki**  NU+, AS NU+, AS NU, AS NU+, AS


* Moduł sprężystości; **NU – klaryfikator standardowy; NU+ ag – klaryfikator najnowszej generacji, umożliwiający obniżenie temperatury przetwórstwa; AS – antystatyk

Żródło: Basell Orlen Polyolefins