Co to jest zgrzewanie folii, do czego się je stosuje i w jakim celu? Czy do tego typu czynności potrzebne są specjalistyczne urządzenia, czy można to również wykonać domowymi sposobami? Na te i wiele innych pytań z tej tematyki odpowie poniższy artykuł.

Co to jest zgrzewanie folii PCV, PP lub PE?

Zgrzewanie folii PCV, PP lub PE to popularna metoda, która pozwala na trwałe łączenie wyrobów opartych o polichlorek winylu, polipropylen lub polietylen. Umożliwia ona stworzenie wielu produktów codziennego użytku, takich jak różnego rodzaju okładki, folie ogrodnicze i budowlane dużych wymiarów czy przedmioty przeznaczenia medycznego. Zgrzewanie folii jest także często wykorzystywane w procesie pakowania towarów na czas ich magazynowania i transportu.

Tego typu działania można również wykonać w domu, bez użycia profesjonalnych narzędzi. Warto jednak pamiętać, że korzystanie z różnych sposobów bez dedykowanych do zgrzewania folii urządzeń bywa niebezpieczne, a także może nie spełnić pokładanych oczekiwań.

zgrzewarka kątowa HS Przykładowa profesjonalna kątowa zgrzewarka do folii HS od ScanPack.

Profesjonalne zgrzewarki do folii

Wiele profesjonalnych zakładów i firm wykorzystuje specjalistyczne zgrzewarki folii. Powodują one przejście wybranego materiału do stanu ciekłego i plastycznego na wybranym obszarze, a następnie trwałe połączenie się makrocząsteczek pod wpływem nacisku.

Urządzenia takie, jak zgrzewarki kątowe HS marki ScanPack, pozwalają na wygodne pakowanie produktów w folię oraz przygotowanie opakowań jednostkowych lub zbiorczych. W ofercie tego wiodącego producenta zgrzewarek do folii znajdziemy również modele impulsowe SMS, stołowe TS, ciągłe CS oraz szczękowe i próżniowe, o największych dostępnych na rynku wymiarach ram zgrzewających. W konsekwencji są to niezwykle uniwersalne urządzenia, które znacząco usprawniają proces zabezpieczania wybranych towarów folią zgrzewaną.

Prócz zgrzewarek marki ScanPack, profesjonalni użytkownicy mogą sięgnąć również po modele firmy PolPack. W ofercie tej marki dostępne są kloszowe, półautomatyczne tunelowe oraz automatyczne zgrzewarki do folii, które umożliwiają estetyczne pakowanie towarów bez obkurczania lub z obkurczeniem folii. Praktycznym rozwiązaniem są także urządzenia marki Kram FC, produkującej między innymi zgrzewarki automatyczne i półautomatyczne oraz prostsze modele do folii i worków foliowych różnych grubości.

zgrzewarka do folii termokurczliwej polpackZgrzewarka DIBIPACK firmy Polpack umożliwiająca spakowanie produktów w folię termokurczliwą PCV i poliolefinę.

Profesjonalna zgrzewarka folii znajduje zastosowanie w wielu przedsiębiorstwach różnych branż. Jednocześnie sporo osób jest zainteresowanych trwałym łączeniem worków foliowych także w domowych realiach.

Dostępne w ofercie marki ScanPack niewielkie stołowe zgrzewarki folii idealnie sprawdzą się przy małej produkcji oraz w trakcie zespalania ze sobą folii PP i PE w bardziej amatorskich warunkach. Takie rozwiązanie jest znacznie bezpieczniejsze niż prowizoryczne rodzaje zgrzewania, cechując się również lepszą efektywnością i wygodą.

Zgrzewanie folii domowym sposobem

Osoby, które nie posiadają specjalnej zgrzewarki do folii PCV, mogą również wykorzystać domowe metody. Jak zgrzać folię za pomocą urządzeń dostępnych w domu?

Zgrzewanie folii żelazkiem

Zgrzewanie folii PCV żelazkiem umożliwia jej połączenie pod wpływem wysokiej temperatury. Na desce do prasowania należy ułożyć zabezpieczający ją koc, arkusz kolorowej gazety lub fragment bawełnianego płótna, dwie warstwy folii do zgrzania, a następnie kolejną kartkę papieru lub odcinek materiału. W kolejnym etapie całość dociskamy żelazkiem przez okres kilku sekund.

Tego typu domowe zgrzewanie folii żelazkiem wymaga zachowania maksymalnej ostrożności, gdyż łatwo doprowadzić do poparzenia się lub uszkodzenia urządzenia. Niestety zbyt krótki lub za długi czas działania wysokiej temperatury może przyczynić się do nieszczelności i nierówności miejsca połączenia lub deformacji samej folii.

Zgrzewanie folii opalarką

Zgrzewanie folii domowym sposobem jest możliwe także za pomocą opalarki. W tym celu należy skierować dyszę urządzenia pomiędzy dwie warstwy folii, a następnie dociskać je z zewnątrz za pomocą wałka. Używając tej metody, możemy również przykleić łaty na uszkodzonych fragmentach tunelu w szklarni czy plandeki na przyczepie. Pamiętajmy, że zgrzewanie folii opalarką – podobnie jak w przypadku żelazka – wiąże się z pewnym ryzykiem poparzenia oraz uzyskania niezbyt równego czy szczelnego łączenia.

Zgrzewanie folii lutownicą

Ostatnią metodą łączenia ze sobą różnego rodzaju folii jest zastosowanie lutownicy. Wystarczy złączyć ze sobą dwie warstwy materiału, a następnie rozgrzać je za pomocą urządzenia. Topiąc się, połączą się one ze sobą. Zgrzewanie folii lutownicą nie gwarantuje 100%-owej szczelności oraz estetyki połączenia. Jeżeli więc zależy nam na wysokiej jakości efektach, wskazane będzie zastosowanie stołowej zgrzewarki, odpowiedniej także do domowego użytku.

 

Zawsze tam, gdzie konieczne jest zespolenie dwóch warstw PCV, PP lub PE, przydatna będzie zgrzewarka do folii. Jak zrobić trwałe i szczelne połączenie tych materiałów? Warto przede wszystkim skorzystać z profesjonalnych, dedykowanych do tego celu urządzeń. W razie potrzeby można również wypróbować domowe metody, łącząc folię za pomocą żelazka, opalarki lub lutownice. Sposoby te są jednak znacznie mniej bezpieczne, a ich efektywność – niższa, niż w przypadku użycia specjalistycznej zgrzewarki.