Każdego roku w swoim zakładzie w Roncello pod Mediolanem marka Vileda przetwarza płatki z ok. 97 milionów jednorazowych butelek PET i zamienia je na składową szczotek do zamiatania – samo włosie składa się w ponad 90% z przetworzonego PET. Vileda rozpoczęła taką formę produkcji w 2006 r. – od tego czasu zakład w Roncello wyprodukował ok. 930 milionów kilometrów włókien. To prawie tyle, ile wynosi cała orbita Ziemi wokół Słońca. Sprawdź, jaką drogę musi pokonać plastikowa butelka, aby stać się w szczotką do zamiatania podłóg.

butelki vileda

KROK 1: PRZYGOTOWANIE PŁATKÓW PET


przygotowanie płatków pet

 

Płatki PET muszą być suszone przez kilka godzin,zanim trafią do produkcji. Ma to kluczoweznaczenie dla ich prawidłowego przetwarzania.Następnie są mieszane z wybranym pigmentemkolorystycznym i innymi dodatkami, jakpolipropylen, który w całości pochodzi zwewnętrznych odpadów produkcji plastiku wVileda.

 

KROK 2: WYTŁACZANIE


Wszystkie zmieszane składniki trafiają dowytłaczarki, która stapia tworzywo sztuczne wtemp. 280°C, tworząc kilka pojedynczychwłókien stopionego tworzywa sztucznego.Włosie opuszcza "prasę do spaghetti", anastępnie stygnie i twardnieje w wodzie.

 

wytłaczanie vileda

 

KROK 3: MOCOWANIE WŁOSIA W SZCZOTCE


mocowanie włosia na szczotce

Maszyna zszywa włosie miotły w plastikowymkorpusie. Dzięki temu główka szczotki jest lżejsza,co pozwala zaoszczędzić plastik.

 

KROK 4: GOTOWE PRODUKTY


Vileda rozpoczęła taką formę produkcji w 2006 r.– od tego czasu zakład w Roncello wyprodukowałok. 930 milionów kilometrów włókien. To prawietyle, ile wynosi cała orbita Ziemi wokół Słońca.

gotowe szczotki